vibracie zadrhavanie

Moderátor: Moderátoři

vibracie zadrhavanie

Příspěvekod radoniva » pát říj 30, 2020 12:46

vsimol som si na tej mojej 1.6 oproti 1.7, ze ma taky dajaky zadrhnuty chod. ako keby mi obcas zadne koleso suchalo o blatnik. ale nesucha.

gumy su nedotknute, blatniky tiez nie. dneska som skusil hijackom zdvihnut za naraznik cely zadok do vzduchu a vsetko vyzera byt ok. kolesa sa tocia hladko, cize ani brzda to nerobi. diferak ma dost oleja, toci sa hladko, opacne kolesa vo vzduchu do protismeru...

skusil som aj vyhodit uzavierku medzidifu na neutral a tocit kardanom. tocia sa opat hladko, lahko, kardan nema volu.

v terene sa to zhorsi, ked zapnem uzavierku. na ceste to okolo 80ky uz vibruje tak, ze radsej dalej nepridavam...

:?:
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod valda1971 » pát říj 30, 2020 13:09

Jen myšlenka :idea: Jest-li to šouchání nedělá ruční brzda. Při zvednutí se změní délka lanovodu, tak se to nemusí projevovat.
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
valda1971
 
Příspěvky: 7199
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod Henry » pát říj 30, 2020 13:22

Co presne znamena to "zadrhavanie" alebo "suchanie"? Ako to znie, odkial to ide, atd.? Daj Nivu na 4 pevne spalky na pevnom podklade (ale opatrne, aby nespadla!), zapni uzavierku a zarad nejaku vyssiu rychlost (4-5), aby to pri volnobeznych otackach tocilo kolesami rychlo (a ak to nahodou aj spadne zo spalkov, daleko to nedojde, lebo motor hned skape) a behaj okolo auta a pozeraj/pocuvaj, co kde hadze, sucha, atd.. Trebars drhnuca brzda na niektorej strane sa prejavi tym, ze sa to koleso nebude tocit a bude sa tocit iba na druhej strane (cesta mensieho odporu).

Vibracie sposobuje bud nevystredena vzajomna poloha prevodovky a pridavnej prevodovky (vtedy sa viditelne a vyrazne trasu packy uzavierky a redukcie):
viewtopic.php?f=79&t=7219

Alebo vymlete/nevyvazene/deformovane kardany, pripadne ich krize.
Henry
 
Příspěvky: 618
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod radoniva » pát říj 30, 2020 13:33

diky henry, robi to len vzadu. tak ma napadlo, ci by nestacilo zdvihnut len zadok, vypnut uzavierku, nechat teda predne kolesa dole na zemi a skusit to tak? ci by sa mali tendenciu tocit aj predne?
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod Henry » pát říj 30, 2020 13:43

Ak tu konkretnu Nivu este dobre nepoznas, tak sa oplati to zdvihnut vo vsetkych 4 bodoch a mozno objavis aj dalsie zavady, o ktorych nevies. Ak si si ale isty, ze problem je iba vzadu, staci to urobit tak ako si popisal. Auto postavene iba na prednych kolesach (dobre podlozenych klinmi) a zdvihnutom zadku by ti pri vypnutej uzavierke ujst nemalo (radsej to vsak najprv vyskusaj na vyssom prevodovom stupni na volnobeznych otackach jemnym pustanim spojky), ale nezabudni odistit/vypnut rucnu brzdu, lebo vtedy by to naozaj mohlo zhodit auto dole zo spalkov iba prednymi kolesami.

Vzadu moc nema co suchat, asi iba brzdy (ci uz prevadzkova (valcek) alebo rucna (lanko), pripadne ovalny bubon (zadrhava iba v istej polohe v ramci jednej otacky)), loziska kolies alebo niektore lozisko v diferenciali.
Henry
 
Příspěvky: 618
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod radoniva » pát říj 30, 2020 14:06

Henry píše:
Vzadu moc nema co suchat, asi iba brzdy (ci uz prevadzkova (valcek) alebo rucna (lanko), pripadne ovalny bubon (zadrhava iba v istej polohe v ramci jednej otacky)), loziska kolies alebo niektore lozisko v diferenciali.


nic z toho to nebude, rukou som krutil kolesa aj kardan a vsetko hladko...

este ma napadlo, ci by nemohol byt nejak vyoseny kardan, pripadne cela naprava, nasiel som totiz toto na drziaku pruziny

zadna pruzina uchyt.jpg
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod Teepee » pát říj 30, 2020 14:10

To vzniklo při odtržení kostí. Ty máš už opravené?
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Teepee
 
Příspěvky: 4248
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod radoniva » pát říj 30, 2020 14:16

to je druha niva, tato ich vyzera mat zdrave. aspon teda uchyty su ok, kosti vyzeraju nove
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod Henry » pát říj 30, 2020 14:44

Zda sa mi, ze obe Nivy mas velmi kratko, tak je mozne, ze niekto pred tebou zlomil v terene aspon dlhe tiahlo a preto je tam namontovane nove. Ta nahlodana a ohnuta miska pruziny vyzera byt po kontakte s maticou upevnenia panhardky (pri zlomeni spodneho dlheho tiahla cela naprava moze rotovat a posuvat sa v pozdlznom smere auta), pozri o co to buchalo a uvidis co sa stalo. Ale pri funkcnom uchyteni tiahel naprava nema o co buchat.
Henry
 
Příspěvky: 618
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod radoniva » pát říj 30, 2020 14:53

lenze toto je cerstve, nezablatene, cize to neni z minulosti pozostatok.

no a na tejto nive vyzeraju byt tiahla uplne ok, ako nove, vratane uchyteni. ale nazad k teme, cize toto by nemuselo mat nic spolocne s tym zadrhovanim, vibraciami?
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod Henry » pát říj 30, 2020 15:01

Tak v tom pripade skumaj preco, kedy a ako sa to deje, bez toho sa dalej nepohnes a ked to takto pojde dalej, moze ti vyskocit pruzina z tej znicenej misky. Ak sa to udialo tebe za jazdy, musel si pocut nejake buchanie. A misku alebo to co z nej zostalo ohni pacidlom do povodneho tvaru, aby bola rovna.

Podla mna su to aspon 2 separatne problemy a s tymi vibraciami vo vyssich rychlostiach to nic nema. S drhnutim by mohlo, ale to je tazko takto spekulovat na dialku.
Henry
 
Příspěvky: 618
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod Ondra1,7mpi » pát říj 30, 2020 18:40

Mě to připadá že máš tu panhardku chycenou špatně a šroub ti čouhá dopredu místo dozadu a při křížení škrtá o misku...
Nebo menší pravděpodobnost je že někdo opravoval uložení kostí a náprava není úplně v kolmé rovině k autu...
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod radoniva » pát říj 30, 2020 23:14

Ondra1,7mpi píše:
Nebo náprava není úplně v kolmé rovině k autu...


no to by naprava zabacala do strany a cele auto by tahalo do strany. mal som to na jeepe, kde bola ohnuta nohavica napravy a jedno koleso bolo viacej vpredu o centimeter az dva.

ale tu to neni tento problem, auto ide pekne rovno. skor ta sroba.
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod Ondra1,7mpi » sob říj 31, 2020 07:58

Ano, lidi to dávají často obráceně, nedochází jim, že se ta náprava pohybuje, a když to mají v poloze kdy to tam nejde, dají to obráceně... Přitom stačí trochu přizvednout...
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: vibracie zadrhavanie

Příspěvekod radoniva » ned lis 01, 2020 16:08

este taka drobnost. na tu srobu v pohode dociahnem ked je auto na zemi, cize otazka je, ci to radsej robit s napravou na zemi, alebo zdvihnut auto?
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Další

Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků