Niva 1,7 MPi / 2001

Moderátor: Moderátoři

Niva 1,7 MPi / 2001

Příspěvekod Luděk Musil » pon kvě 15, 2017 05:48

Přišla mi SZ:

Již několik let chodím na radu na zdejší forum, neboť jsem hrdým majitelem vozu Lada Niva. Nebyl jsem registrován, až do nedávna.
....
Jedná se o vozidlo Lada Niva 1.7i r.v. 2001,prodloužená verze.
Měl jsem nehodu, kdy se mi podařilo zrušit přední část vozu. Měnil jsem oba blatníky, čelo, masku, chladič.
Při této opravě mi udělali rozvody.
Když jsem však auto vyzvedl ze servisu, nechtělo držet volnoběh, kdy tento neustale skákal z 1000 na 2000 ot/min.
Provedl jsem tedy: výměnu vzduch. filtru, kabelů ke svíčkám, svíčky, promyl jsem váhu vzduchu, přetěsnil sání (vč. příruby) a vyměnil čidlo volnoběhu. Vozidlo přestalo na volnoběh si samo přidávat a ubýrat plyn-paráda, ale vznikl u toho nový problém. Za studena jsou otáčky kolem 1500(bývaly max do 1000), po zahřátí se sníží na normálních 800-900, ale toto platí pouze pokud je vozidlo v klidu. Pokud jej uvedu do pohybu i z kopce (bez přidání plynu-pouze odbrzdím), tak na volnoběhu se zvýší otáčky na 1500-1700. Tyto opět klesnou na 900 po úplném zastavení vozidla.
V autorizovaném servisu v Holešově (jsem ze Zlína) se nepodařilo napojit diagnostiku-zkoušeli několik konektorů, ale bezvýsledně. prostě se s řídící jednotkou nelze spojit.(vedou tam 4 dráty vlevo dole dva z kraje, vpravo nahoře jeden a vpravo dole druhý)
Žárovka motoru na palubovce mi nesvítí (zřejmě je spálená).
Rád bych se Vás tedy zeptal :
- je možná souvislost s udělanými rozvody?(posunuté)
- má vozidlo nějaké pohybové čidlo, které by ovlivňovalo dávkování při točících se kolech, v přídě zapálení směsi?- vedle náhonu tachometru (pod autem) je umístěno nějaké čidlo - má to souvislost?(třeba je špatné)
- je možné toto vozidlo vyblikat? - mělo by se jednat o 1,7i MPI-hranatý filtr, r.v.2001
- může to ovlivnit i špatné teplotní čidlo?(tedy některé z čidel) auto dostalo zabrat, než přijelo do servisu, několikráte jsem doléval vodu, čímž jsem odrovnal vodní čerpadlo, které mi zárveň v servisu vyměnili.
Váhu vzduchu jsem při nastartovaném motoru odpojil a auto začalo mít snížený chod a chtělo zhasnout-proto soudím, že váha je ok.
Nemám pocit, že by mělo velkou spotřebu - nikdy jsem to neměřil, a taky nemám pocit, že by špatně táhlo...
Po každém pročištění i při výměně jsem odpojil baterku a znovu zapojil.(odpojená byla min 5min.)
A už dál vážně nevím co s tím udělat...můžete mi prosím poradit?
Ještě jednou se omlovám, že Vás s tím obtěžuji.
S přáním hezkého dne
Bob
PS : ještě možná důležitá informace: když přidám plyn, zdá se mi, že otáčky neklesají tak rychle, jak v minulosti.
Měl jsem podezření na krokový motorek škrtící klapky, ale ten by musel zlobit i při zastaveném vozidle, kdy přidám plyn a otáčky klesnou na normální hodnoty-pouze za jízdy klesnou na ty výše uvedené zvýšené...

Kdo ví - odpoví :idea: . Děkuji. L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Luděk Musil
 
Příspěvky: 10469
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov

Re: Niva 1,7 MPi / 2001

Příspěvekod Ondra1,7mpi » pon kvě 15, 2017 06:42

Zdravím, asi moc nepomohu, jen vím že u mpi vyblikat závady nejdou, je dost divný že vám diagnostiku nedokázali udělat, tam je k tomu zásuvka, kterou mají i neautorizované servisy. Mě pomohl např p. Konín v Jihlavě.
Za vyčištění toho ventilu volnoběhu nic nedáte proč to nezkusit.... Mě také zlobil, dosti nepravidelně, někdo ho čistí v pravidelných intervalech...
Na té přídavné je snímač otáček, kdyby nefungoval auto nenastartuje... Zkusil bych ho na zkoušku vyměnit...
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: Niva 1,7 MPi / 2001

Příspěvekod Luděk Ondrůch » pon kvě 15, 2017 15:43

U 1,7 spi byly za jízdy volnoběžné otáčky zvýšené úmyslně.
VAZ 1117
Uživatelský avatar
Luděk Ondrůch
 
Příspěvky: 1499
Registrován: pon srp 01, 2005 12:59
Bydliště: Brno

Re: Niva 1,7 MPi / 2001

Příspěvekod Lechanoa » pon kvě 15, 2017 18:41

- ventil volnoběhu je nový (jak jsem psal, nepomohlo)
- snímač otáček - byl povolený, dotáhl jsem jej - nepomohlo (zítra zkusím ještě odpojit a nastartovat, je-li funkční)
- myslím, že mám MPi a celé předchozí tři roky žádné zvýšené otáčky během jízdy nebyly - teď je v tom jízda jak v trabantu - motor mne místo brždění tlačí dopředu
- Jihlava je vážně moc daleko...
Jinak zatím díkas za názory. Mne vcelku zaráží to, že otáčky se zvýší po rozjetí - tím pádem tam musí být něco, co to ovlivňuje, co přečte vozidlo v pohybu a zvýší otáčky. Nevím, přemýšlel jsem i o špatně udělaných rozvodech - ale s tím zkušenosti nemám - nevím co se u výměny dá pokazit...
Dikas
B.
Lechanoa
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1,7 MPi / 2001

Příspěvekod Ondra1,7mpi » pon kvě 15, 2017 20:09

Byl-li snímač povolený nemohlo se uvitř něco poškodit? Nevím jak je konstruován ale třeba dává RJ při jízdě zkreslené informace... Podobně může zlobit i snímač na klikovce...
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: Niva 1,7 MPi / 2001

Příspěvekod Lechanoa » pon kvě 15, 2017 20:14

Snímač byl povolený cca 1/4 otáčky. Uvnitř je dutina na koncovku jak u náhonu tach. Dotažením zapadá do sebe.Převlečná matka. Pravě zítra se chystám to ještě vyzkoušet. Snímač na klikovce-ještě jsem jej nenašel (pravda je, že jsem jej ani aktivně nehledal). Nevím jestli tento snímač s tím něco může mít - otáčí se klikovka i na volnoběh?
...jak se tak dívám na řez motoru, tak klikovka se točí...tudíž by muselo docházet i k zvyšování otáček při stání na místě...pokud by čidlo bylo vadné, nebo klikovka špatná - tedy hlučná...
Lechanoa
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1,7 MPi / 2001

Příspěvekod Ondra1,7mpi » pon kvě 15, 2017 21:06

Na volnoběh se točí, ten snímač je takový černý váleček, co čumí zblízka na zuby na kole klikovky, v oblasti klíňáku. Jdou od něj dráty.
Ale spíš to vypadá na zradu něčeho co se při jízdě točí... a má vliv na přípravu směsi... Nic bych nedal za to že to bude to poslední co jste ještě nevyměnil..
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: Niva 1,7 MPi / 2001

Příspěvekod Lechanoa » úte kvě 16, 2017 05:29

..ten snímač na mezeru mezi ozuby vepředu jsem odpojil a auto ani nenastartovalo...tak snad je dobrý...

Nevím...je to fakt divné. Auto stálo cca 3měsíce u karosáře. Normálně jezdilo bez problémů. když jsem auto dostal po mírném nátlaku konečně "opravené", bylo už pokažené. Nejdříve jsem to přičítal rychlému zarezivění při dlouhé nečinosti auta. Mám i trochu obavu, jestli něco při svařování nespálili...
Dnes se vrhnu na ten snímač otáček pod autem a uvidíme....
Ale největší bžunda je, že lidi z CS autolada, o tom prej neví vůbec nic, nemají žádné schéma a tkpod. Spíše jsem narazil na neochotu a výmluvy....

Já mám podezření na špatně udělané rozvody - vyměnilo se kompleto, zuby, řetěz, napínák ř., uklidňovač ř. Nevím, co se stane, pokud se to udělá špatně...jestli by auto vůbez nejelo..nebo nepravidelně, nebo by střílelo do výfuku...fakt nevím...
zatím díkas
Lechanoa
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1,7 MPi / 2001

Příspěvekod Lechanoa » úte kvě 16, 2017 14:27

Tak dnesky jsem se na to vrhl a ...
- odpojil baterku, odpojil snímač rychlosti, odpojil i nějaký další snímač o 40cm blíže k motoru, připojil baterku a ...auto normálně nastartovalo - což by tedy podle "Ondra1,7mpi" nemělo, tak nevím... vše jsem tedy očistil, tedy kontakty a dal zpátky. Je-li "datčik skorosti", tedy snímač rychlosti ok, či nikoli jsem tedy nezjistil.
Tak jej tedy budu muset objednat, a doufám, že do týdne to bude tady... . Pravda je, že ten otáčecí hranatý trn uvnitř snímače byl trocha rozvyklaný, ale otázka - je-li to závada....
Lechanoa
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát kvě 12, 2017 09:54

Re: Niva 1,7 MPi / 2001

Příspěvekod Ondra1,7mpi » úte kvě 16, 2017 20:40

Pokud přerušíš vedení ke snímači otáček na přídavce 100% to nenaskočí, točí ale nenaskočí, tedy pokud je to original mpi, stačí vyndat pojistku myslím 3. od dveří na tý 4.pojistkový Krabičce u nohou, ta 3. je k tomu snímači a nenaskočí. To mám vyzkoušené...
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina


Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron