Hučanie neutrálu

Moderátor: Moderátoři

Hučanie neutrálu

Příspěvekod Weini » čtv črc 07, 2011 22:57

Ahojte, s nivou som nováčik. Tak pomaly na mňa :D
Ked mam na prevodovke neutrál, a povolenú spojku tak ide hukot od prevodovky pripomínajúci Aviu. Po zatlačení spojky to stíchne. Pri jazde s rýchlosťami to nehučí. Chcel by som vedieť či je to úplne normálne a bežné u týchto áut alebo je tam odídené nejaké ložisko či nejaký iný problém. Ide o nivu s motorom 1,9D. Neviem či tieto motory majú presne tú istú prevodovku alebo je to u týchto motoroch iné.
Ak tam je aj nejaká závada napríklad ložiska alebo niečoho. Dá sa s tým jazdiť či račej nie? Chystám sa budúce dva týždne jazdiť každý deň po dosť dlhej renovácii vozu po kúpe a bojím sa aby ma to niekde nenechalo. Prezeral som forum a podobný problém som tu nenašiel, tak preto nová téma.
Uživatelský avatar
Weini
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát úno 18, 2011 23:15
Bydliště: Stupava

Příspěvekod astero » pát črc 08, 2011 13:55

Aspoň u mňa je to normál, už dva roky. Prisudzujem to ložisku, ale spojka mi preklzuje takže sa celkom desím čo v nej bude za hnoj. Moc sa mi do toho nechce :oops:
astero
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv bře 12, 2009 10:41
Bydliště: Zilina

Příspěvekod dusan1488 » stř črc 27, 2011 16:42

ja som to uz vyriesil ale aj ja som takto jazdil skoro rok u mna to bol kardanovy kriz
dusan1488
 
Příspěvky: 56
Registrován: stř lis 04, 2009 14:16
Bydliště: kosice

hučanie

Příspěvekod Weini » stř črc 27, 2011 20:08

Zistili sme že to bude asi prevodovkou, včera sme to skúšali a aj pod autom pri naštartovanom a dosť čudné zvuky idú z prevodovky, a pri nízkych otáčkach začne zvláštne plechovo šramotiť. Bude dáka rosypaná, dakedy pri preradení na vyššiu rýchlosť buchne, pri podradení nebúcha. Neviem kolko ešte vydrží ale časom bude treba zrepasovať alebo rovno vymeniť. Ak tam teda ešte niečo nieje odfajčene.
Uživatelský avatar
Weini
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát úno 18, 2011 23:15
Bydliště: Stupava

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod ivanivan » pát lis 20, 2015 17:11

Zdravim mam podobny problem,pri neutrali vychadza pravdepodobne z prevodovky pravidelny rychlejsi rachotavy zvuk no pri stlaceni spojky to nepocut.V lete som menil komplet spojku aj lozisko no pri tazsiom rozbiehani hlavne dokopca trochu zapiska.Olej v prevodovkach som tiez menil.Co by to asi mohlo byt?
Lada niva 1.7i r.v. 2002
ivanivan
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát led 16, 2015 19:48
Bydliště: Stropkov

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod spooon » čtv bře 31, 2022 10:45

mám úplně stejný problém jako předřečník. Při puštěné spojce hučí, když si sešlápnu - ticho. Při jízde těžko soudit, to tam hučí všechno kolem :D

Dle příznáků to vypadá na spojkové ložisko, je má úvaha správná? Případně jak je složitá výměna?
Niva 21214, 2003, 59,5kW
spooon
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát bře 18, 2022 18:17

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod Mara » čtv bře 31, 2022 14:53

Spojkove lozisko by to byt mohlo, stejne i mozna hlavni v prevodovce. Vymena narocnost obnáší, bez sundani prevodovky to nejde a nejakou tu chvilku to zabere.
(maluch,uno1.5i-koloběh plechu v přírodě)
-lanča delta2 1.6i zdvihlá
-Lada Niva 1.7i -ll-
-Piaggo /bravo/sup.bravo/ciao//
Uživatelský avatar
Mara
 
Příspěvky: 1176
Registrován: čtv pro 10, 2015 14:18
Bydliště: F M

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod Henry » čtv bře 31, 2022 23:15

Spojkove lozisko to byt nemoze, bez stlacenej spojky pri spravnej voli sa predsa nedotyka vypinacie lozisko o stit spojky/tanierovu pruzinu a teda sa netoci. Vadne vypinacie spojkove lozisko by naopak hucalo iba pri stlacenej spojke. Toto bude niektore lozisko v prevodovke podla toho co vsetko sa toci na neutrale, neviem presne, ale predpokladam aspon predne lozisko hnacieho a predne lozisko predlohoveho hriadela. Ked stlacis spojku, odpojis tociaci sa motor od prevodovky, jej hriadele sa prestanu tocit a preto to stichne. Skontroluj hladinu oleja v prevodovke a viac to neries, huciace loziska v prevodovke su uplne bezna vec na kazdom starsom aute a vacsinou to dlhodobo nicomu nevadi. Hlavne na Nive, kde vybratie prevodovky znamena rozobratie polovice auta, ju treba vyberat az v najkrajnejsom pripade (rozsypana prevodovka alebo spojka).
Henry
 
Příspěvky: 618
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod Cory » pát dub 01, 2022 05:05

Henry píše:Spojkove lozisko to byt nemoze, bez stlacenej spojky pri spravnej voli sa predsa nedotyka vypinacie lozisko o stit spojky/tanierovu pruzinu a teda sa netoci. Vadne vypinacie spojkove lozisko by naopak hucalo iba pri stlacenej spojke. Toto bude niektore lozisko v prevodovke podla toho co vsetko sa toci na neutrale, neviem presne, ale predpokladam aspon predne lozisko hnacieho a predne lozisko predlohoveho hriadela. Ked stlacis spojku, odpojis tociaci sa motor od prevodovky, jej hriadele sa prestanu tocit a preto to stichne. Skontroluj hladinu oleja v prevodovke a viac to neries, huciace loziska v prevodovke su uplne bezna vec na kazdom starsom aute a vacsinou to dlhodobo nicomu nevadi. Hlavne na Nive, kde vybratie prevodovky znamena rozobratie polovice auta, ju treba vyberat az v najkrajnejsom pripade (rozsypana prevodovka alebo spojka).


Spojkove lozisko naozaj bez stlacenia nehuci - pokial je medzi loziskom a vytlacnou pakou nejaka vola. Ak paka permanentne tlaci na lozisko, hucat moze. Ak ide o pisklave zvuky, tak tie moze "plastove" lozisko vydavat veselo aj bez vytlaku, je to bezne na verziach s pomocnym spojkovym valcom s automatickym nastavovanim vole.

Demontaz a montaz prevodovky na zdvihaku je zalezitost 2 hodin a netreba rozoberat pol auta. Niekedy ide naozaj len o diskomfort pri hucani, no bez pocutia nazivo to nikto nevie posudit, ci je to vazne alebo nie. Rozhodne je lepsie to riesit v predstihu. Nevyhodou je, ze po otvoreni prevodovky a zisteni stavu, sa moze oprava predlzit o par dni, pretoze bude potrebne objednat nejake diely naviac.

Co sa tyka lozisk v prevodovke, pri vozidle v klude na neutrali sa toci lozisko na vstupe, ihlickove lozisko medzi vstupnym a vystupnym hriadelom a dalsie 3 loziska na spodnom hriadeli.
Lada 2171 Priora 1,6 MPi (2013), Lada 2105 v regenerácii (1985), Lada 21044 1,9 MPi (1998), Škoda Felícia 1,3 SPi - 40kw (1996), 2 x Babetta 210 (1984,1988), Simson 70 ccm (1989), Zetor 4011 (1966)
Cory
 
Příspěvky: 11568
Registrován: stř čer 14, 2006 17:14
Bydliště: Snina/Košice

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod spooon » ned dub 03, 2022 18:19

olej zkontroluju, a pak uvidím. aktuálně musím vyřešit technickou a pak budu řešit tohle. Asi to dám někomu, kdo tomu trochu rozumí ať na to mrkne. Podle mě tam bude víc věcí, protože při větších rychlostech (nad 60km/h) to celý vibruje a hučí. Ale nevím, do jaké míry je to normální, páč je to moje první Niva :-D a byla skoro zadarmo, tak nepředpokládám, že bude v cajku. Ale není moc zrezlá, tak ji chci zachránit. Aktuálně sem s ní najezdil asi 80km a to vše pomalu po loukách/lesních cestách.
Niva 21214, 2003, 59,5kW
spooon
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát bře 18, 2022 18:17

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod Henry » ned dub 03, 2022 19:32

Musis si ujasnit, ci to chces opravovat sam alebo sa spolahnes na niekoho ineho. Ak to chces riesit sam, zameraj sa na vibracie/volu kardanov a vystredenie hlavnej-pridavnej prevodovky a ich spojenie, je tu o tom dost popisaneho. Ak to chces riesit komercne, nepotrebujes studovat nic, staci platit.
Henry
 
Příspěvky: 618
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod spooon » ned dub 03, 2022 19:45

samozřejmě bych to raději vyřešil sám, ale uvidím, jak bude čas a chuť. Po koupi bylo v plánu udělat přední brzdový hadičky a zadní prasata. Skončilo to téměř kompletní repasí brzd, včetně trubek, bubnů, destiček, paken...

Tak se bojím do něčeho pouštět :-D
Niva 21214, 2003, 59,5kW
spooon
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát bře 18, 2022 18:17

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod Henry » ned dub 03, 2022 20:06

Bohuzial, keby si si tu viac precital o kvalite sucasnych nahradnych dielov a hlavne gumy, tak by si tie hadice mozno ani nemenil, ak po silnom stlaceni pedalu nepraskli. Das tam novu hadicu a do roka bude vyzerat horsie ako ta povodna. Zadne (a ani predne) valceky by som tiez nemenil bez rozmyslu, ak su zatuhnute, daju sa vacsinou pekne rozhybat a prelapovat, ak na nich nich nie je hlbkova korozia (kratery).

A keby si sa zacal vrtat v prevodovke, tiez by si mozno dopadol tak, ze by si postupne spravil komplet GO prevodovky, lebo vzdy je dovod nieco menit. Moj nazor je, ze do prevodovky, ktora radi rychlosti a tieto nevypadavaju, netreba zasahovat. Ked sa rozsype, zozenies nahradnu, vymenis kus za kus a jazdis dalej a zatial budes moct pomaly a v klude robit GO vymontovanej prevodovky, ktora ti potom zostane do zasoby.
Henry
 
Příspěvky: 618
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod spooon » ned dub 03, 2022 22:57

výměnu hadiček sem dělal na doporučení předchozího majitelev - kolo přibržďovalo. Nějak sem nad tím nepřemýslel, ale podle mě to byly jen zatuhlý pístky v brzdiči. No co už, stalo se.

Takže zkontroluju olej v převodovce a diffech, motorák vyměním a zatím budu jezdít a uvidíme.
Niva 21214, 2003, 59,5kW
spooon
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát bře 18, 2022 18:17

Re: Hučanie neutrálu

Příspěvekod Henry » pon dub 04, 2022 12:45

Tiez som mal po kupe Nivy kusajuce brzdy, vsetky piestiky v prednych valcoch boli zatuhnute. Podarilo sa mi ich prelapovat a vymenit gumicky a odvtedy funguju ako maju dodnes. To len ako priklad, ze niekedy to staci.

Skontrolovat vsetky oleje sa hodi. Tiez po kupe som z lenivosti skontroloval iba oleje v motore, pridavnej prevodovke a zadnom dife a v nich bola hladina ok, tak som usudil, ze bude vsade. No a potom som asi po roku a 2000 km vypustil z hlavnej prevodovky cca. 0,2-0,3 l pri vymene oleja. Po doliati spravneho objemu dokonca prestala skrtat 1ka, co som pripisoval znicenemu synchronu a tiez prevodovka funguje dodnes aj s olamanymi zubami kolesa 5. stupna (asi zomlelo pruziny z kulisy radenia, ale zvysky som v prevodovke nenasiel, asi ich niekto vylovil). Prevodovka Lada proste vydrzi fakt vela:
https://www.youtube.com/watch?v=Yoe5nrqVdeo
Henry
 
Příspěvky: 618
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Další

Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků