Přídavná převodovka

Moderátor: Moderátoři

Re: uzávěra diferenciálu - poraďte prosím

Příspěvekod Raduz » ned led 27, 2013 13:15

na to za jízdy pozor! spíše při rozjíždění
®; Člen LKCS
Uživatelský avatar
Raduz
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte pro 04, 2007 09:22
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: uzávěra diferenciálu - poraďte prosím

Příspěvekod Martin Kursa » čtv led 31, 2013 21:25

No tak i když dáte uzávěrku , tak přednim kolem točit pujde, ale druhé se pak točí opačně.
Martin Kursa
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 26, 2013 18:01
Bydliště: Horní Dehtov

Re: uzávěra diferenciálu - poraďte prosím

Příspěvekod kitcarcup » úte úno 12, 2013 01:08

cert píše:Díky za radu,

vše co jsem popisoval výše je tedy dle tebe v pořádku a chyba bude pouze v čidle nebo žárovce?
Moje včerejší zkouška v garáži se zvednutými oběma koly vpředu a pak poze s jedním mne uvedla do rozpaků.
Dnes jsem mluvil s kamárádem, který se mnou pro nivu byl a potvrdil mi, že v závějích při uzávěrce diferenciálu
hrabalo vždy jedno kolo na každé nápravě.

Díky za odpověď.

čert



AHOJ:
CO SE TÝKÁ UZÁVĚRKY Mezinápravového Diferenciálu u NIVY:

Uzávěrka mezinápravového Diferenciálu je-li v pořádku:

1) v neuzamčeném stavu má NIVA pohon FULLTIME 4x4...
s možností prokluzu libovolného kola ikdyž ostatní kola se nehnou.
= pokud zvedneš do vzduchu libovolné kolo... po nastartování a zařazení jedničky(+po puštění spojky), bude NIVA stále stát na HEVERU a toto (libovolné) zvednuté kolo se bude otáčet. Ostatní kola budou na zem přenášet pouze takový kroutící moment jako kolo s nejnižší přilnavostí =(to odlehčené/zvedlé prokluzující protáčející kolo).

(Timto horlivě protáčejícím se kolem je ventilován počet otáček motoru zvýšený či snížený převodovými poměry, hlavní převodovky+redukční převodovky+soukolím rozvodovek stálého záběru(mezinápravové rozvodovky a nápravové rozvodovky přední nebo zadní, podle toho na, které nápravě toto protáčející se /nadzvedlé/ kolo je.)
A dále tento počet otáček znásobený satelitovýmí koly dvou diferenciálů jejichž jedna výstupní strana se netočí= tj satelitovými koly 1)mezinápravového diffu a 2)jednoho nápravového diffu= za ta kola jež jsou pevně na zemi a stojí!, ale která stále přenáší symbolický kroutící moment "hnací sílu" vůči zemi!!!

Zatímco přenášený celkový kroutící moment /"hnací síla vůči zemi"/, je rovnoměrně rozprostřen mezi všechna čtyři kola.

==> proto se jedná o stálý záběr všech kol tedy: Fulltime 4x4

viz video: čas 1m:47s... v záběru všechna kola, protáčí se jedno.
http://www.youtube.com/watch?v=QgaZgbGsJB8


2) v uzamčeném stavu má NIVA pohon FULLTIME 4x4 LOCK
(uzamčený = "z činnosti vyřezený mezinápravový diferenciál" - "svítí kontrolka zařazené uzávěrky")
=pokud zvedneš do vzduchu libovolné kolo... po nastartování a zařazení jedničky(+po puštění spojky), !nebude! NIVA stále stát na HEVERU NYBRŽ: toto (libovolné) zvednuté kolo se zařčne ve vzduchu protáčet, ale musí se otáčet také minimálně jedno kolo druhé nápravy. Proto Niva se zvedlým ikdyby celým předkem s uzáverkou mezi nápravového diffu "zadkem"(kolama zadní nápravy) zabere a shodí karoserii z heveru!!!

TEDY MODELOVÝ PŘIKLAD:
NIVA na heveru uvázaná za tažné ke zdi za ní : nadzvedlé pravé přední kolo: uzávěrka mezinápravového diferenciálu uzavřená : v převodovce zařazená jednička(případně zařazená redukce), nastartovaný motor, puštěná spojka:
-PP kolo: nadzvedlé - se volně protáčí a nepřenáší hnací sílu
(Tímto protáčením je ventilován počet otáček motoru jdoucí přes mezinápravovou rozvodovku, /"s vyřazeným mezinápravovým diferenciálem z činnosti"/, k přední nápravě a je u tohoto předního kola znásoben pouze diferenciálem přední nápravy za LEVÉ přední stojící kolo)
-LP kolo : stojí na zemi - neotáčí se a přenáší stejný kroutící moment "hnací sílu" jako sousední odlehčené/nadzvedlé PPkolo.

ovšem protože je mezinápravová uzávěrka uzavřená=

-PZ kolo: stojí na zemi - protáčí se ztuha a přenáší hnací sílu vůči zemi.
(Ventilují se jím otáčky motoru jdoucí přes mezinápravovou rozvodovku "s vyřazeným mezinápravovým diferenciálem z činnosti", k zadní nápravě a protáčení tohoto kola je znásobeno přes soukolí nápravového diferenciálu za stojící PZ kolo které také však přenáší hnací sílu ale neotáčí se)
-LZ kolo: stojí na zemi - neprotáčí se a přenáší hnací sílu vůči zemi.
Stejnou jako sousední nadlehčené PZ prokluzující kolo.

viz video: 1m:57s...
v záběru všechna kola, protáčí se nuceně minimálně dvě, zde obě levé.
http://www.youtube.com/watch?v=QgaZgbGsJB8


=proto zadní náprava rovnoměrně zabírá a shodila by jinak auto z heveru. Kola přední nápravy se přenosu hnací síly neučastní pokud je nadzvedlé jedno z nich, ale také je nucené minimálně jedno znich se točit/protáčet.
Lada 2102 Universál 1.198ccm - červená 418.958 km.(r1972)
Fiat BRAVO Formula 1.368ccm 104.1HP - červená 24.518 km (r2011-od novoty)

"LADA NIVA... v terénu je doma, jako SUV na silnici."
kitcarcup
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte říj 26, 2010 21:10
Bydliště: Šlapanice

Re: uzávěra diferenciálu - poraďte prosím

Příspěvekod vik2 » stř úno 20, 2013 07:00

Hele s tim heverem opatrne. ona je schopna z nej seskocit i bez uzaverky. mas tam ruzne treni a prvotni impulz pri pusteni spojky...
Tak aby nejakemu zacatecnikovi neskocila za krk :lol:
LR Def 110 300Tdi

Rumunskej trip 2016
Rumunskej trip 2015
Montenegro 2014
Romania Nivama 2009
Uživatelský avatar
vik2
 
Příspěvky: 1904
Registrován: stř črc 20, 2005 14:39
Bydliště: ChomutOFF

Re: uzávěra diferenciálu - poraďte prosím

Příspěvekod kitcarcup » stř úno 20, 2013 14:51

I chybama se začátečníci učí :D

Jen škoda, že více se nováčci učí na svých chybách než na cizích. Ale snad ten případný seskok po prudkém puštění spojky (bez uzávěrky), z taktak držícího heveru přežije ta Niva. :thumbup:

pozn: aha, proto je všude pro blbý napsáno: :arrow: "tuto ukázku provádí zkušený profesionál, radši tohle doma sami nezkoušejte" :D
Lada 2102 Universál 1.198ccm - červená 418.958 km.(r1972)
Fiat BRAVO Formula 1.368ccm 104.1HP - červená 24.518 km (r2011-od novoty)

"LADA NIVA... v terénu je doma, jako SUV na silnici."
kitcarcup
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte říj 26, 2010 21:10
Bydliště: Šlapanice

Potřebuji informace

Příspěvekod Jožka30 » pát bře 15, 2013 11:41

Prosím o poskytnutí informace k přídavné převodovce.Na vysvětlenou, mám k traktůrku sehnanou zadní nápravu Gaz 69, která je však o 16 cm ze středové osy.Abych se dostal na střed potřebuji koupit přídavnou převodovku.Potřeboval bych vědět zda vzdálenost vývodu na převodovce dá požadovanou míru,t.j.minimálně 16cm.Více není na závadu, protože se do položením či postavením vystředit.Potom bych potřeboval znát rozměry šířku a výšku.Děkuji za pomoc.
Jožka30
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát bře 15, 2013 11:29

Re: Přídavná předovoka

Příspěvekod Dusan » pon bře 18, 2013 17:56

Niekto mu to zmerajte :D Pri najhorsom ja ked bude zajtra pekne.
Přílohy
rozniva3.jpg
Dusan
 
Příspěvky: 3871
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Přídavná předovoka

Příspěvekod Jožka30 » pon bře 18, 2013 20:23

Na připojeném náčrtku jsou údaje, které potřebuji.Prosím o posouzení, zda jde přídavná převodovka dát způsobem, který je vyznačen na nákresu.Převodovku jsem nikdy neviděl, tak to nedokážu posoudit.Většinou jsem na Nivách kamarádům opravoval nápravy, více zadní.
Přílohy
Nákres příd_M.jpg
Jožka30
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát bře 15, 2013 11:29

Re: Přídavná předovoka

Příspěvekod Dusan » úte bře 19, 2013 00:06

Tazko robi posun opacnym smerom ako chces ty. Niva ma motor viac v pravo a preto pridavna prevodovka posuva vyvod od prevodovky do prostred vozidla. Na fotke co som dal je hore privod od prevodovky a dole vyvod na predny diferencial,presne na opacnej strane je vyvod na zad. Diferencial.
Dusan
 
Příspěvky: 3871
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Přídavná předovoka

Příspěvekod Jožka30 » pát bře 29, 2013 19:14

Dusane,dík za Tvoji informaci.Jsi tady asi jediný, kdo chce pomoci a nebo to zas tady nejsou takový odborníci, aby mohli poskytnout nějáké informace.Vložil jsem se pořádně do problému a zjistil jsem, že přídavná převodovka z Nivy je to co potřebuji.Už je také namontována a pracuje bez závad.Lituji času, který jsem ztrávil zbytečným psaním mé prosby na tomto webu.Je vidět, že už ani na prosbu nikdo není schopen pomoci.
Jožka30
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát bře 15, 2013 11:29

Re: Přídavná předovoka

Příspěvekod Kolben » pát bře 29, 2013 21:45

Jožko, Jožko.... :vom: :minigun:
Lada Niva, r.v. 2000, 1.7 SPi, aktuálně v přestavbě
Kolben
 
Příspěvky: 136
Registrován: pát říj 14, 2011 12:04
Bydliště: Střední Čechy, okr. Benešov

Re: Přídavná předovoka

Příspěvekod Dusan » ned bře 31, 2013 11:55

Jožka30 píše:Dusane,dík za Tvoji informaci.Jsi tady asi jediný, kdo chce pomoci a nebo to zas tady nejsou takový odborníci, aby mohli poskytnout nějáké informace.Vložil jsem se pořádně do problému a zjistil jsem, že přídavná převodovka z Nivy je to co potřebuji.Už je také namontována a pracuje bez závad.Lituji času, který jsem ztrávil zbytečným psaním mé prosby na tomto webu.Je vidět, že už ani na prosbu nikdo není schopen pomoci.


Takto odpovedal som ti lenzo obcas sa stane ze tu niekto nieco napise, a viac krat tu nepride, prevodovku mam na zahrade a je tam stale neskutočne blato tak že ist tam sa mi ncechelo navyse napisl som ti ako to je tak že sa mi zdalo ze pre teba nebude vhodna.... mohol si sa vyjadrit ze co a ako... ale dobre.
Dusan
 
Příspěvky: 3871
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Přídavná předovoka

Příspěvekod Gabriel » stř kvě 29, 2013 11:20

Zdravím mládenci. Jsem s vámi a vašimi radami velmi spokojen. Zatím každý problém na nivce vyřešen bez komplikací. Pustil jsem se do výměny olejů v převodovkách, nic složitého to není jen na hlavní jsem nemohl kromě výpušťáku povolit nic tak jsem tam olej natlačil horem přes malou dirku pod napojením řadící páky. Vybral jsem si dle vašich rad stříkačku Žaneta a byla to bomba. Teď jsem dodělal i přídavnou převodovku. Místo oleje tam byla jen pasta která vypadala jako metalíza. Počítám, že minulí majitel neměnil. To je v poho, po vyčištění a dolití nového oleje, jsem zjistil, že olej mi pomalu kapává u zadní hřídele, před napojením na zadní kardan. Je tam takový plechový kroužek a pod nim to kape. Zřejmě budu muset přetěsnit. A prosím o radu. Musím jí celou sundat nabo jaké s tím máte zkušenosti? Co způsobuje že to kape? Prosím znovu o radu.
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 48
Registrován: ned kvě 12, 2013 10:34
Bydliště: Teplice

Re: Přídavná předovoka

Příspěvekod dvk » stř kvě 29, 2013 11:25

- demontuješ kardan
- odšroubuješ matici unašeče a unašeč sundáš
- objeví se gufero, které ve tvojem případě je špatné, a to vyměníš za nové
- smontuješ, jezdíš, pod vozem je sucho, seš vysmátý :D

Ovšem pokud všechen olej předtím vytekl a jezdilo to jen na tu zbylou mastnotu, může být něco poškozené vevnitř. Tomu by odpovídaly i ty piliny (metalíza).
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
dvk
 
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: Přídavná předovoka

Příspěvekod Luděk Musil » stř kvě 29, 2013 11:29

Tipoval bych (neznaje přídavku), že tam (na výstupech dopředu i dozadu) budou gufera, které bude potřeba vyměnit.
A jestli to lze na namontované? Asi možná i jo, ale bude to vojeb. L.
Pozn. moderátora: doplň si do profilu bydliště nebo okres
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Luděk Musil
 
Příspěvky: 10486
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov

PředchozíDalší

Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků