Stránka 1 z 1

Krátka kulisa

PříspěvekNapsal: sob zář 13, 2014 20:19
od Cory
Téma pre všetkých, ktorým dlhý chod radiacej páky v Priore (a desiatke) už lezie na nervy. Na svojej Priore som mal už nový typ kulisy, ktorá ma oproti starému typu trošku kratší chod, ale aj tak dosť dlhý. Skrátené kulisy sa vyrábajú len v starom prevedení, ale cele je to zamenitelne (až na hlavicu radiacej paky - ta s tym striebornym stredom z novšieho typu je nasadena na gulatej tyčke a ta zo starsieho typu nasunuta na plocháči). Ja som tu novu hlavicu aj tak nasadil na stary typ (nečudujte sa, mne sa podaria vždy divné veci :mrgreen: ). A k veci.
Výmena je vcelku jednoduchá, tomu, kto ma starší typ kulisy, odporúčam vymeniť klbik pri prevodovke za klbik z Kaliny, ktorý nemá vôľu, alebo použiť napriklad klbik z volantovej tyče 2105 (ten kalinacky ma plastovú vložku, takže sa može po rokoch vymačkať). Kto má novšiu kulisu, tak má tento kalinacky klbik už od výroby. Inak sa len stiahne manžeta z páky, vsetko sa povolí a povytahuje. Nasadí sa to v opačnom poradí a musí sa nastaviť kulisa, najlepsie to ide podla spiatocky a potom uz len doladit tiahlo natocenim do strany tak, aby sla lahko radit 1ka a 2ka. Pred vymenou bolo treba pri preradení z 1 na 2 posunut paku o 14,5cm, teraz len o 8,5cm. 1ka a spiatočka idú radiť omnoho lahsie. Ostatné stupne cca rovnako, odpor sa nezmenil.
Túto úpravu odporúčam použiť v kombinácii s prídavným silentblokom prevodovky, ktorý sa dával na 110ky v 8-ventilovom prevedení. Páka krásne stojí, nevibruje, pri prechode do brzdenia motorom sa len mierne pohne. V buducnosti planujem odstranit aj tento neduh a to odobratim reakcneho tiahla medzi lôžkom kulisy a prevodovkou. Kedže sa motor už nenakláňa a kulisa ma krátky chod, nemalo by hrozit vyhadzovanie kvaltov za jazdy, a tým pádom sa pohyby motora a vibrácie nebudú prenášať na samotnú páku radenia.
kulisa1.jpg
Horná a prostredná - krátke kulisy
Dolná - originálna kulisa novšieho typu

kulisa 2.jpg
Rozdiel medzi kulisou starého a nového typu

kulisa6.jpg
Krátka kulisa (starého typu)

Re: Krátka kulisa

PříspěvekNapsal: ned zář 14, 2014 11:24
od zelvotron
A když si vyndáš to reakční táhlo, nebudou ti pak vypadávat rychlosti?

Re: Krátka kulisa

PříspěvekNapsal: ned zář 14, 2014 11:39
od Cory
Nemali by. Ono je tam kvoli tomu, lebo konštruktéri vedome ponechali motor enormne sa nakláňať (z dôvodu malej spojky) a tym padom vyhadzovalo rychlosti. Takze dorobili reakcne tiahlo. Naprikad Samara to reakcne tiahlo nema, prevodovka je skoro totožná a rychlosti držia. Samozrejme, v Samare sa motor nenaklana tak ako v Priore. Takže si myslim, že pri použití silentbloku z 8V desiatok sa može toto tiahlo vyhodiť.

Re: Krátka kulisa

PříspěvekNapsal: ned zář 14, 2014 22:27
od valda1971
Mluvil jsem i s Tomem, asi by mne to také zajímalo.....

Re: Krátka kulisa

PříspěvekNapsal: pon zář 15, 2014 05:51
od Majo
mna nie. stejne tym autom nejazdim :weedman:

ale inak konecne nejaka uprava. 8-)

Re: Krátka kulisa

PříspěvekNapsal: stř říj 29, 2014 17:17
od Tommel
Dneska jsem tento zázrak namontoval taky, krátkou kulisu + kardan z Kaliny
video před a po: https://www.youtube.com/watch?v=kli99YPY7ok