ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Moderátor: Moderátoři

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod Henry » pon lis 09, 2020 13:00

Nie, take jednoduche to nie je. Ked mas zatiahnutu rucnu brzdu, tak ak spravne funguje, tym z principu funkcie diferencialu okrem oboch zadnych kolies zablokujes aj zadny kardan. To dalej znamena, ze ak mas prevodovku alebo pridavnu prevodovku v neutrali, predny kardan sa moze otacat a teda sa mozu otacat aj predne kolesa. Ak vsak mas zaradenu rychlost zaroven v prevodovke aj v pridavnej prevodovke, bude zablokovany aj predny kardan, co znemozni otacanie oboch kolies jednym smerom, cize s autom na pevnom podklade to v praxi "zabrzdi" predne kolesa (ale ak by si zdvihol auto, mohol by si otacat jednym kolesom jednym smerom, kym koleso oproti by sa tocilo rovnakou rychlostou opacnym smerom). Zadne kolesa vsak budu zabrzdene rucnou brzdou a predne kolesa bude blokovat motor (nie rucna brzda).
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod radoniva » pon lis 09, 2020 14:36

Henry píše: na pevnom podklade to v praxi "zabrzdi" predne kolesa .


takze vlastne ano, ci?

zadne brzdi rucna brzda priamo bubnami a predne brzdi kardanom, ktory brzdia zadne brzdy
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod Henry » pon lis 09, 2020 14:48

Ano, ale iba za istych podmienok (zaradene rychlosti v hlavnej aj pridavnej prevodovke) :!:

Predny kardan blokuje spolocne aj rucna brzda blokujuca zadny kardan aj motor blokujuci vyvod z pridavnej prevodovky smerom k hardy spojke a hlavnej prevodovke.
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod radoniva » pon lis 09, 2020 16:37

ide mi o to, ze sa tym da suplovat slaby redukcny pomer nivenky pri brzdeni redukovanou jednotkou a zjazde z prudkeho kopca tak, ze "na dvoch zuboch" zaroven brzdi, ale zaroven je to malo na to, aby to redukovanu jednotku zadusilo...

zatialco brzdenie klasickym brzdovym pedalom by v terene rezultovalo do nerovnomerneho brzdenia a v pripade nejakeho hopskoku by to drgnutie a hadzanie sofera mohlo zablokovat vsetky kolesa, cim by motor zdochol a auto islo do smyku.

zatialco rucna na dva zuby + uzavierka je istota rovnomerneho jemneho pribrzdovania bez sance zablokovania vsetkych kolies a teda zdochnuty motor atd...

plus minus cosinus
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod Henry » pon lis 09, 2020 16:54

To si mal rovno napisat o co ide. Ja som totiz cely cas popisoval ako to funguje pri vypnutej uzavierke :)

Redukovana 1ka sa ti zda slaba? Aky musi mat klesanie sklon, aby Niva s motorom s dobrou kompresiou nebrzdila motorom, ale sa rozbiehala? Sa mi zda, ze sa tu bavime cisto teoreticky a s praxou to nema nic spolocne.

Ale je pravda, ze ked zapnes uzavierku, tak rucna brzda ti skrz tu uzavierku "brzdi" aj predne kolesa (kardany sa musia otacat rovnakou rychlostou). Ovsem pri dlhsom zjazde by si takto mohol tie zadne brzdy prehriat - to nie je dimenzovane na konstantne brzdenie (brzdit sa ma kratko a silno a potom zase brzdu pustit a nie cely cas pocas jazdy z kopca stat na brzde) ani na to, aby iba zadne brzdy brzdili cele auto.
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod tajga » pon lis 09, 2020 20:44

ja to poznam tak ze ked ides do kopca a nema zadnu uzavierku tak pribrzdis s rucnou a oklames to ze zacne zaberat aj koleso ktore sa netoci.
Uživatelský avatar
tajga
 
Příspěvky: 640
Registrován: ned srp 19, 2018 16:47

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod radoniva » úte lis 10, 2020 17:33

redukovana jednotka na nive je ako redukovana dvojka na jeepe, este mozno horsie... toto mi chyba najviac z mojho stareho jeepitka. tam ked som dal jednotku, tak to viselo na tej jednotke aj kolmo dolu, kym gumy drzali. a aj ked gumy pustili, auto si dalej prdkalo svoje otacky na redukovanej jednotke vo valivom smiku az kym sa zasa gumy nechytili a zasa si aj po chyteni drzalo otacky... nerozbehlo sa ani o otacku.

na nive chodim pravidelne usek, ktory ani neni velmi strmy a vzdy sa mi to rozbieha, musim pribrzdovat. to iste spiatocka, este horsie. na jeepe som tento isty usek chodil na redukovanej dvojke a pohoda, islo to pomalsie a nezrychlovalo.

niva mi skor pripomina forestra co sa tyka redukovanej jednotky.

proste aki boli ti ruski konstrukteri prakticki, tak im v zivote neodpustim par koliesok na ozubenom kolese navyse. neodpustitelne premrhana prilezitost.
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod radoniva » úte lis 10, 2020 17:36

tajga píše:ja to poznam tak ze ked ides do kopca a nema zadnu uzavierku tak pribrzdis s rucnou a oklames to ze zacne zaberat aj koleso ktore sa netoci.


to hej, to je stary trik. problem je, ze kontraproduktivny.

ked idem do takeho prudkeho kopca, kde uz kolesa presmykuju, nemozem este aj brzdit...

teda mohol by som, ale to by niva musela mat poriadny motor, presnejsie aspon 100kw. a to nema ziadna.
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod Panthymaeus (Honza) » úte lis 10, 2020 18:10

radoniva píše:konstrukteri prakticki, tak im v zivote neodpustim par koliesok na ozubenom kolese navyse. neodpustitelne premrhana prilezitost.


Ač Nivy moc nesleduji, kdysi jsem narazil na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=tovGFZA_LYA Tahle forma posílá i do čech, tak by možná ten kit vyřešil tvůj problém. Tipuji, že JEEP měl o dost větší objem a tak i větší chuť brzdit motorem.
otec: Vaz 2102 (1978, 1.2, 4q), Vaz 2104 (1988, 1.3, 4q), Škoda Octavia 1U (2004, 1.9 PD, 6q)
ja: Vaz 21044i (1996, 1.7i, 5q), Vaz 21044i (1997, 1.7i, 5q), Vaz 2104 (1986, 1.3, 4q) bez SPZ, Vaz 2102 (1980, 1.2, 4q) bez SPZ, Škoda Forman (1993, 1.3) bez STK, Škoda Felicia Mystery (2000, 1.3 LPG)
panthymaeus@gmail.com
Uživatelský avatar
Panthymaeus (Honza)
 
Příspěvky: 1382
Registrován: čtv lis 25, 2010 07:47
Bydliště: Praha

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod radoniva » úte lis 10, 2020 18:43

Panthymaeus (Honza) píše: tak by možná ten kit vyřešil tvůj problém. Tipuji, že JEEP měl o dost větší objem a tak i větší chuť brzdit motorem.


ten kit by strojnasobil hodnotu auta :lol:

a jeep mal o nieco vacsi motor - 2.5 ale zaroven mal aj o polovicu vacsiu vahu... teda ten efekt bol evidentne sposobeny redukciou, ktora dosahovala 1:3.25
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod Henry » úte lis 10, 2020 19:46

To su prave tie rozdiely medzi SUV ako je Niva a plnohodnotnymi offroadami ako Jeep Wrangler, LR Defender a podobne. Mas 3 moznosti: zmierit sa s vlastnostami Nivy, kupit nieco ine a vhodnejsie (ale mnohonasobne drahsie) alebo nasypat do Nivy strasne peniaze, aby sa jej jazdne vlastnosti trochu zlepsili (samosvorny zadny diferencial, zvysovanie svetlej vysky, atd.). Existuje este jedno lacne riesenie - zohnat nejaku staru, lacnu, ale funkcnu prevodovku z 2101-2103 (ale bude iba 4-stupnova), ta ma prevodove stupne 1-3 a R sprevodovane vyrazne viac do pomala oproti 2121 (ale rozdiel oproti 21213 a 21214 je zanedbatelny!). Na Bazosi sa daju zohnat za smiesne peniaze a 4q byvaju v dobrom stave oproti 5q.
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod Ondra1,7mpi » úte lis 10, 2020 21:01

Já jsem s vlastnostmi nivy v této oblasti celkem spokojený, ale pravda něco to stálo a několikrát jsem původní cenu auta proinvestoval...
Doporučil bych diesel verzi (jak jinak) s tím co tu vzpomínali, plus zvýšit výkon, lze implantovat verzi motoru s turbem na 66kw plus asi by někdo i tento základní výkon dokázal zvýšit, ale je to naprosto zbytečné... S pomalejšími diferenciály a kitem který tu nedávno někdo našel na zpomalení přídavné převodovky by to muselo vyšplhat i na strom... https://m.youtube.com/watch?v=jeDJoq_sd0Y
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod radoniva » stř lis 11, 2020 11:06

prave preto je vecna skoda, ze tam tych par zubov navyse nedali
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod Henry » stř lis 11, 2020 13:50

Ak ti teraz ide o tu karburatorovu 2121, tak mozes skusit tu vymenu prevodovky (za predpokladu, ze tam je povodna prevodovka 2106/2121 a nie je uz vymenena za nieco ine). Prevodovku 2101-2103 zozenies z Bazosa za 30 € a ziskas prevodovy pomer 1. stupna 3,75 namiesto povodnych 3,24, co je nejaky rozdiel. 21213 a 21214 maju uz prevodove pomery ako povodne 2105 a 1. stupen ma 3,66, takze tam sa zmena neoplati. Akurat treba rozobrat pol auta, kym sa dostanes k prevodovke.

Ale vsetky ostatne riesenia (vymena predneho diferencialu + celej zadnej napravy, aby mali rovnaky pomer alebo skladanie prevodovky na vlastnu past z kupenych koliesok) su omnoho drahsie aj casovo narocnejsie a ako som pochopil, investovat do auta niekolkonasobok jeho sucasnej hodnoty nechces.
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: ŠKOLA jizdy v terenu - co ANO, co NE.....

Příspěvekod Ondra1,7mpi » stř lis 11, 2020 17:35

Nové soukolí difů 4,44 je za 200e. Takže do nivy 2x, netřeba měnit celou nápravu ani celý dif, pouze přeskládat... Použité se shánějí špatně, já natrefim tak na 1ks za rok...
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse k modelové řadě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků