Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Moderátor: Moderátoři

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod Ondra1,7mpi » čtv lis 19, 2020 13:05

Ano to je dvojí označení jednoho motoru
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod fuente » čtv lis 19, 2020 15:10

Supr, tak už vím co máme za motor, ještě přijít na to co mu je. Momentálně jde vcelku bez problémů nastartovat, ale nejde zhasnout. Předpokládám, že ho zhasíná jen el.-mag. ventil na čerpadle. Ten ale funguje. Další problém je, že "tlakuje" do skříně. Tlak jde přes hrdlo, přes odvzdušňovací hadici do krabice na vzduch. filtr a v něm je tak 1/4 litru oleje. Úplně blbá otázka na závěr, na kolik může přijít GO? Obávám se, že to jen nějaká výměna těsnění nezpraví.
Uživatelský avatar
fuente
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned říj 25, 2020 05:42
Bydliště: Blansko

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod Henry » čtv lis 19, 2020 17:19

fuente píše:Ovšem motor při jedné vyjížďce "zkolaboval", olej, černý dým, bílý dým a mrtvo.


Co presne toto znamena? Daj detailnejsi popis co sa konkretne stalo. Ma to turbo? Voda v oleji/olej vo vode?
Henry
 
Příspěvky: 621
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod fuente » čtv lis 19, 2020 17:51

Při vyjetí z lesa (do kopce) na silnici (z kopce) se motor roztočil do obrovských otáček a unikl olej (možná opačně). Motor nešel vypnout klíčkem, zastavil jsem ho přes spojku. Olej zahořel na výfukovém potrubí. Při otevření kapoty navíc vylétlo víčko na chladiči. Voda ale nevřela, samozřejmě mne pěkně pošplíchala. Olejová kaluž pod autem na pravé straně. Turbo to nemá. Olej i voda jsou čisté.
Uživatelský avatar
fuente
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned říj 25, 2020 05:42
Bydliště: Blansko

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod fuente » čtv lis 19, 2020 18:02

Můj skromný názor je, že jak se auto "přehouplo" dostal se olej z krabice na vzduch. filtr (ten tam nebyl) do sání a druhou stranou na motor z venku. Jinak si to zatím nedokážu vysvětlit.
Uživatelský avatar
fuente
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned říj 25, 2020 05:42
Bydliště: Blansko

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod Henry » čtv lis 19, 2020 18:09

Dobra a pohotova praca s tou spojkou, zachranil si ten motor pred totalnym znicenim! :thumbright: Naopak, to pravdepodobne ten olej v sani vyhnal motor do vysokych otacok. Ten fenomen sa vola "diesel runaway/runaway diesel", ale myslel som, ze to je mozne iba na motoroch s turbom, kde netesnostou olejom mazaneho turba vnikne olej do sania a potom motor zacne spalovat olej (preto vypnutie prisunu nafty nema vplyv na jeho chod). Pohladaj na Youtube, su o tom pekne videa. Ale kde, odkial a preco by sa tolko oleja nabralo v sani atmosferickeho diesla? Pochybujem, ze pretlak/prefuk z klukovky by dokazal vytlacit tolko oleja do sania, to by muselo fukat tak, ze by motor uz nemal dostatok kompresie (a teploty) na zapalenie nafty a vobec by nenastartoval.

Vycisti sanie od oleja, odvetranie motora odved do nejakej zbernej nadoby na olej a jazdi dalej, kym to ide :D GO motora by stala viac ako cele auto, jedine ze by si si to vedel spravit cele sam a platil by si iba za diely...
Henry
 
Příspěvky: 621
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod fuente » čtv lis 19, 2020 18:22

Díky:-) Sání už je vyčištěné. Odvést odfuk jinam mne nenapadlo. Zítra to půjdeme vyzkoušet. Dnes jsme byli ve vedlejší vesnici umýt motor, byl celý krásně černý. A jízda je za trest, volnoběh je OK, ale jak prodám, výkon žádný s ještě to cuká. Uvidíme jak se to bude chovat bez oleje v sání. Jde na tom vůbec udělat něco jako výbrus? Naposledy jsem to dělal na Škodě 110R. Ze se to nevyplatí je jasné, ale auto máme chvíli a už jsme dělali GO převodovky a novou spojku.
Uživatelský avatar
fuente
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned říj 25, 2020 05:42
Bydliště: Blansko

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod Ondra1,7mpi » čtv lis 19, 2020 18:56

Tento typ motoru je znám svojí výdrží. GO se moc nedělá, těchto motorů je nyní dostatek za docela rozumné ceny. Blok pokud je poškozený lépe vyměnit...
Já nedávno dával blok za 2000kč a za 3500se dá koupit celý motor, ale je třeba něco přeskládat...
Já s nivou na ropu dělal psí kusy, náklony, výjezdy přes 50% a nikdy ani náznak oleje v sání, pravdou ale je že vzduchové filtry černají...
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod fuente » čtv lis 19, 2020 19:01

Tak ten náš asi už nevydržel. Nemáte ještě jeden v zásobě? :-)
Uživatelský avatar
fuente
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned říj 25, 2020 05:42
Bydliště: Blansko

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod Henry » čtv lis 19, 2020 19:05

Nepoznam konstrukciu XUD9 (monoblok/suche/mokre vlozky valcov?), podla toho bud nove vlozky alebo vybrus, ak tam je dostatocna hrubka steny valca na nadmerny vybrus. Este spravit vybrus nie je problem, to ti spravia niekde na mieru, ale kde zozenies piesty a kruzky na ten vybrusovy rozmer? Mozno by bolo jednoduchsie zohnat cely pouzity motor v dobrom stave z nejakeho vraku Peugeota alebo niecoho ineho a tie pre Nivu specificke veci nan premontovat. Ondra ti urcite poradi, ktore konkretne komponenty su ine, ale pozri celu tuto temu, myslim, ze to tu uz popisoval.

Ak bol cely motor od oleja, skontroluj aj rozvodovy remen. Ak je kontaminovany olejom alebo nemrznucou kvapalinou, moze sa roztrhat (ale to aj vekom/opotrebovanim) a urcite je to kolizny motor, tak by si mal minimalne po ventiloch. A pozri casovanie motora (vzajomna poloha kluka-vacka-cerpadlo). A mozes zmerat kompresiu, ale na diesel uz treba nejaku sadu kompresiometra+hadic s koncovkami, nestaci obycajny konicky kompresiometer pritlaceny rukou do otvoru sviecky. Podla toho uvidis, ci GO naozaj treba.
Henry
 
Příspěvky: 621
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod Ondra1,7mpi » čtv lis 19, 2020 19:25

Žel k prodeji motor zrovna nemám, ale v inzerátech je jich vcelku dost... Určitě bych se opravou s nejistým koncem netrápil...
Každopádně motor nevyhazovat...
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod fuente » čtv lis 19, 2020 19:31

Mám strach, že když něco pořídíme dopadne to stejně. Při kupování Nivy nás ujišťovali jaký je ten motor supr a že to jsou držáky... Ale spravovat to asi smysl nemá.
Uživatelský avatar
fuente
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned říj 25, 2020 05:42
Bydliště: Blansko

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod Ondra1,7mpi » čtv lis 19, 2020 22:30

Tak to byla zrovna smůla, já koupil už 4diesely a vždy motor byl to nejlepší na autě... Znám jednu s 600 000km.
Motor má opravdu dobrou pověst. Škoda že je tisíc různých modifikací tohoto motoru, zaměřil bych se na modely 205, 405... Novější třeba 306 mají oválné díry ke svodům, niva má adi hranaté a také už dost elektroniky, kterou to až tak moc nepotřebuje... a mají podtlakovku nového typu.
Vanu budeš potřebovat kvůli napasování a držáku podtlakové pumpy, tu měly 205 na vačce niva ji má pod altikem... Čerpadlo Lucas jestli nesáklo nevyhazovat... Atd... Čeká tě dost práce, já zatím nic takového nemusel dělat... Ale čerpadlo, pumpu a jiné drobnosti jsem už měnil.
Diesel not died... Peugeot + lada = the best off offroad -Lada Niva 1.9TD
Uživatelský avatar
Ondra1,7mpi
 
Příspěvky: 1447
Registrován: stř říj 07, 2015 20:04
Bydliště: Javořice - vysočina

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod fuente » ned lis 22, 2020 08:05

Sání vyčištěno. Motor jede. Po několika vyjížďkách bych řekl, že jede skoro stejně jako před kolizí, občas šťukne, občas na volnoběh zdechne. Nechám změřit tlaky, ale musím někoho sehnat, můj mechanik na to nemá zařízení. Takže asi budem jezdit dokud to půjde.
Problém byl asi opravdu jen tím přelitím oleje z filtru do sání. Otázka zůstává, odkud se ve filtru vzal.
No a ještě pořád nejde motor zhasnout. Je správná moje myšlenka, že ho zhasíná jen ten ventil na čerpadle?
Uživatelský avatar
fuente
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned říj 25, 2020 05:42
Bydliště: Blansko

Re: Niva 1,9 Diesel - zkušenosti?

Příspěvekod radoniva » ned lis 22, 2020 14:30

olej sa vo filtroch pouziva bezne. ja mam rusky dvojkolesovy traktor zubr, 600ka diesel jednovalec so zotrvacnikom. filter plnim podla manualu olejom, ktory tam sluzi ako prachochyt...

neviem aky filter ma niva diesel, ale mozno dajakeho machra cez traktory napadlo tam ten olej dodat :)
Niva 1.6 karb + Niva 21213 1.7 SPI,JEEP Cherokee, Subaru Forester, Skoda Superb, Skoda octavia, Skoda 120
radoniva
 
Příspěvky: 208
Registrován: úte bře 24, 2020 13:29
Bydliště: muran

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse k modelové řadě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků