Čidlo teploty vody

Moderátor: Moderátoři

Re: Čidlo teploty vody

Příspěvekod Hurikán » pon dub 06, 2020 22:35

Buďto to špatně píšeš, nebo jsem to špatně pochopil, ale z těchto dvou věcí nevím, která vlastně platí:

Lightning píše:Dnes proměřeno, otevírá při 85C a zavře při 79C. Můžu to tak nechat?


Lightning píše:I tento se začne otevírat při 75C a při 78C je už skoro celý otevřený, takže vernet už ne.


Píšeš to tak, že oba termostaty se chovají stejně, přitom máš jiné hodnoty. :scratch:

V každém případě - pokud termostat začíná otvírat už při 75°, tak je to dost brzo. Provozní teplota motoru by měla být cca kolem 90° bez ohledu na to, jestli je namontovaný termostat 80° nebo 83°.

Pro jistotu ještě můžeš zkontrovat správnou funkci termočidla teploměru podle údajů z tabulky. Popis prostředního sloupce tabulky je poněkud kostrbatý. V reálu jde o napětí, které bys měl za chodu motoru (zapnutém zapalování) naměřit mezi výstupem čidla a kostrou.

Ideální je, čidlo vymontovat, připojit k němu dráty, dát jej do hrnce s teploměrem a měřit odpor.
Přílohy
IMG_20200406_225547__.jpg
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Hurikán
 
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno

Re: Čidlo teploty vody

Příspěvekod Lightning » úte dub 07, 2020 20:30

Myslel jsem to jakože také brzy. Jinak čidlo proměřím.
Lada 2105 1,3 1990
Uživatelský avatar
Lightning
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob bře 28, 2020 20:00
Bydliště: Rumburk

Re: Čidlo teploty vody

Příspěvekod Lightning » čtv dub 09, 2020 12:33

Včera jsem si půjčil lihový teploměr ze zavařovačky a šlo se měřit. Hrnec, čidlo, teploměr, multimetr a voda. Jelikož se jednalo o teploměr ze zavařovačky, tak nemění teplotu rychle, ale pomalu, ale mělo by to být přesnější, než klasické teploměry. Vodu jsem nejdříve zkoušel na 50C, to už si hodnotu nepamatuji, ale bylo v rozmezí. Nejdůležitější bylo, že po 15 minutách jsem dostal vodu konečně na 83C. Mám tedy čidlo ocejchované a při 83C 255ohm. Dnes jsem jezdil a čekal na prohřátí celého motoru 20km. Po zastavení a nechání puštěného motoru, jsem odpojil čidlo a měřil. 233ohm, pokud tedy jedu měl bych mít 85C. Po čekání na volnoběhu se mi odpor zvedl na 241ohm a víc už nešel, Takže na volnoběh se ani voda nedostane pod 83C. Uzavírám tuto diskuzi a chlazení je tedy v pořádku, motor podchlazený není. Původně jsem si myslel, že mám teplotu při zátěži pod 80C. Do táhlého kopce mi ručička dokonce šla doprostřed, takže ve vetší zátěži těch 90C má. Děkuji všem za rady a hlavně za tabulku s hodnotami. Nebudu zbytečně laborovat s termostaty, když jsem už koupil 2 a vypadá to, že lepší výsledek nedostanu. :twisted:
Lada 2105 1,3 1990
Uživatelský avatar
Lightning
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob bře 28, 2020 20:00
Bydliště: Rumburk

Re: Čidlo teploty vody

Příspěvekod Hurikán » pát dub 10, 2020 22:12

No tak sláva! Nakonec se dílo podařilo. :) 85° provozní teplota je naprosto OK. Až bude hic, tak to bude kolem 90°, což je taky OK. Hlavní je, aby to v mrazech nešlo pod 80°. Ale v mrazech s tím stejně asi jezdit nebudeš. :) Takže to vypadá, že budík v palubce ukazuje lehce míň, ale v zásadě je to ve výrobní toleranci. Za tabulku není zač. ;)
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Hurikán
 
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Elektrická soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků