Olej

Moderátor: Moderátoři

Re: Olej

Příspěvekod Křečík Barbuška » pát dub 24, 2015 17:57

Hazeni perel svinim :-) .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11023
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: Olej

Příspěvekod Marek » sob dub 25, 2015 06:46

To si nemyslím. Jako mechanik mám s MAX LIFEm dost zkušeností.

Je to olej, který je speciálně vyvinut pro motory s větším proběhem kilometrů. Dávali jsme jej do vozů, co měli najeto 150 a víc tisíc kilometrů. Olej je vlastně úplně stejný, jako "běžný" Valvoline, ovšem má navíc aditiva, která vytěsňují vůle vzniklé provozem motoru a tím se snižuje spotřeba oleje. Ten olej jakoby lepí mezi prsty.

Jsou to tedy oleje vhodné pro motory, které nějaký ten olej zbaští. To bývají zejména motory starší, resp. staré.

Do Lady doporučuji. Lada se sice může chlubit poměrně dobrou technickou úrovní motorů (ve své době dokonce nadčasovou), nicméně je jen velmi málo těchto vozů, co mají najeto méně než sto tisíc, tudíž rozhodně tímto olejem neuškodíš.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5267
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Olej

Příspěvekod corsair » sob dub 25, 2015 07:24

Na mojej lade este nieje ani 80tis... Olej zere od stredu medzi ryskami po minimum za cca 6,5tis km. ALE - Dymi to z hadice odvetrania preto si myslim, ze to dost prefukuje medzi kruzky a vlozky ale to je moj subjektivny nazor, nevidel som ako su na tom ine lady...
Ušetrime korunu, nech to stojí milión.
Sme bohatý, že si kupujeme lacné veci...
Jedine Madit M8AD
Uživatelský avatar
corsair
 
Příspěvky: 563
Registrován: pon říj 27, 2014 10:22
Bydliště: TVRDOŠÍN

Re: Olej

Příspěvekod Marek » sob dub 25, 2015 07:34

Lada fouká běžně. To nemá s opotřebením motoru nic společného.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5267
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Olej

Příspěvekod corsair » stř dub 29, 2015 15:50

Takze ci tam nalejem M8AD, M7ADX alebo napr. SHELL HSX, CASTROL MAGNATEC, je to v konecnom dosledku jedno? To, ze tam dam o 2-3eura drahsi olej mi nevadi ale auto ma za sebou 30rokov a este chcem aby vydrzalo dalsich 30...
Ušetrime korunu, nech to stojí milión.
Sme bohatý, že si kupujeme lacné veci...
Jedine Madit M8AD
Uživatelský avatar
corsair
 
Příspěvky: 563
Registrován: pon říj 27, 2014 10:22
Bydliště: TVRDOŠÍN

Re: Olej

Příspěvekod Křečík Barbuška » stř dub 29, 2015 20:49

Jistě, že je to jedno neb to auto stejně jednou shnije :-P . To M8AD bych asi nedával, zbývající je na zvážení jak moc je zanesený motor. Na téma úsad a olejů je tu mraky topiců, hledej a čti, konečné rozhodnutí je stejně na tobě. Na to Maxlajfu píší něco v tom stylu a prosím teď nechytat za slovo, že renovuje opotřebené díly motoru :-) .

Já bych osobně šel cestou pravidelných, lehce zkrácených výměn oleje za kvalitní 15W-40 třeba toho kastrólu (doufajíce, že to neplnil pšonek) a tak čtvrtou či pátou výměnu zkusil tu syntetiku 10W-40. Sám se k tomu delší dobu odhodlávám tak třeba ten motor nepošlu do kytek :-) .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11023
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: Olej

Příspěvekod tomass » čtv dub 30, 2015 09:56

Cca od roku 2000 leju do Lady polosyntetiku 10/40. Nejdřív to byl sudový Motul, ten byl výborný, ale později pro nezajímavou cenu a malý rabat ho přestal prodejce brát. Potom další od stejného prodejce, taky stáčený ze sudu. Následoval asi 2x Visco (obchodní značka od OMW) a ten už nebyl takový. Přešel jsem na Castrol Magnatec, teď už je tam podruhé. Kultura chodu motoru a "tichost" je možná nepatrně lepší, než u toho Motulu. Je už to od Motulu moc dlouho a motor mezitím něco najezdil, tak se to takhle těžko srovnává. Každopádně Magnatec 10/40 je asi to nejlepší, co se dá do motoru Lady v současné době nalít. Nehodlám polemizovat, jestli má někdo lepší zkušennost s jiným - lepším olejem, který třeba není běžně dostupný kdekoliv pro každého řadového motoristu a hlavně, který má trvale, nebo mi sežene i můj letitý dvorní prodejce dílů. Prostě Valvoline, Totaly a další a další vůbec nehledám a nehodlám zkoušet. Potřebuju olej, který se dá koupit na víc místech, než u "několika" prakticky nedohledatelných prodejců nebo servisů, který ho ale jedině vymění a neprodají za přijatelnou cenu.

V litrovkách jsem kupoval od toho svého prodejce naposledy Magnatec 10/40 a vycházel na litr levněji, než bandaska s uchem. Záleží, kde se kupuje, rozptyl cen je u Castrolu obrovský. Dokonce se třeba nevyplatí kupovat ani v Kelly na automechanikovu slevu kolem 30%. Jednu dobu údajně vozil Castrol ten můj prodejce sám z německa, protože české zastoupení drtilo cenu u několika druhů olejů a velkoobchodně jim nabízelo zhruba za stejnou cenu, jaká byla maloobchodní cena v síti autorizovaných prodejců. Tohle mi později vcelku náhodně řekli i v jedné autorizované prodejně škodadílů. Zajímavá cena je tuším kolem 700-800 Kč za náplň 4-5 litrů Magnatecu (litrovky, nebo 2 druhy bandasek 4 a 5 litrů). Cenu tak moc nesleduju, nakupuju na svém místě tak 1x za 1-1,5 roku. Markety jsou u toho samého oleje běžně 1200 - 1400 Kč za náplň.

Jestli můžu poradit, tak jít do Magnatecu. :D A s tím zkrácením výměny také souhlasím. 7-9 tkm není nic neobvyklého. Castrůlek jsem měnil posledně cca po 9 tkm, ale to Visco tam zjevně tak dlouho být nemělo. Olej na měrce vypadá lépe, než pak vypuštěný do hrnce.
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Olej

Příspěvekod Vašátor » čtv dub 30, 2015 11:35

Zrovna Castrol je jediný olej, který bych tam v žádném případě nenalil :mrgreen: . Možná je to náhoda, ale dva přidřené motory v poslední době, do kterých byl chvíli před tím nalit Castrol, pro mne mluví sami za sebe. Jasně, dalo by se dlouho polemizovat o tom, proč se motor přidřel. Nicméně co se občas bavím s prodejci olejů, tak už mi jich několik potvrdilo, že Castrol už dávno není tou věhlasnou super kvalitní značkou. Spíš naopak.
Nicméně, pokud se olej mění pravidelně, motor je čistý bez úsad, zbaští asi jakýkoli olej bez větších následků.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Olej

Příspěvekod tomass » čtv dub 30, 2015 11:40

Vašátore, Castrol byl dolitý chvíli předtím..... to může být právě důvod svést to na Castrol. Jestli se auto nepřidřelo už předtím, co se tam lilo všechno možné i nemožné, případně jestli někdo chvíli nejezdil s minimem oleje nepřidřel to a pak ten Castrol dolil. No a pak to teda zavinil ten Castrol. :D A pak vím ze zkušennosti, že první Castrol v řadě motorových i převodových olejů je úžasná srágora - chlubí se s tím dále i na technické podpoře, tak ten samozřejmě nebrat.

OT: Ve Fiatu mám 5/30 Edge (nejvyšší, co se smí použít) už podruhé a tak čistý olej jsem nikdy předtím neměl. Motor je mimořádně tichý a velmi hbitý. Kam se hrabe běžná polosyntetika, co mi do něj nalil předtím mechanik při výměně rozvodů. Čistý olej - malé opotřebení. Edge jsem měnil až po 10 tkm v čistě městském provozu, polosyntetiku s hrůzou už po 5,5 tkm. Přitom výměnný interval je 20 tkm. Přeber si to jak chceš. :D
Naposledy upravil tomass dne čtv dub 30, 2015 11:50, celkově upraveno 1
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Olej

Příspěvekod Vašátor » čtv dub 30, 2015 11:49

Tomasi, jak říkám, dalo by se o tom polemizovat dlouhosáhle. Nicméně oba motory najeli na Castrol nějakých 1500km, než velmi výrazně klesl tlak mazání a motor začal "rachtat". Ovšem to může být klidně způsobeno i velkou přísadou detergentů v tomto oleji.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Olej

Příspěvekod tomass » čtv dub 30, 2015 11:55

Tak já mám na Magnatec najeto těch 9 tkm a teď aktuálně asi 5 tkm. Tlak jsem neměřil, kontrolka se chová naprosto normálně jako u olejů předtím, neprosvěcuje ani u volnoběhu a to jsem měl ještě nedávno dost nízký volnoběh. Posledních cca 2500 km jsem jezdil mimořádně hodně po dálnici a pěkně na to šlapal. Motor nerachtá.
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Olej

Příspěvekod JmJ » čtv dub 30, 2015 15:54

Ja na magnatec provozoval 2111 asi od pocatku a kdyz me v cc 70 000 km opoustela, tak motor problem nemel. Olej jsem kupoval vzdy v normalnim zavedenem malem ksefte v km.
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
JmJ
 
Příspěvky: 6484
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: Olej

Příspěvekod corsair » čtv dub 30, 2015 16:55

Tak... Podla mna je aj tak skoda polemizovat o oleji, cim viac sa do toho zacitavam tym menej som si isty aky olej. Keby som nebol "nakazany" teoriou tak tam lejem proste "10W-40" je jedno aky, teraz uz spekulujem ake API, ake ACEA...
Ušetrime korunu, nech to stojí milión.
Sme bohatý, že si kupujeme lacné veci...
Jedine Madit M8AD
Uživatelský avatar
corsair
 
Příspěvky: 563
Registrován: pon říj 27, 2014 10:22
Bydliště: TVRDOŠÍN

Re: Olej

Příspěvekod JmJ » čtv dub 30, 2015 16:58

Uz sem ti to psal jednou, di, kup normalni olej normalni znacky, ktery ma API SF (da se vubec bezne koupit horsi? ;-) ) a vys a jen se rozhodni, jestli 10w nebo 15w. Ja treba vzdycky lil 15w, a motor se dozil 200 000 km a stale jede. Za tu dobu, co tu nad tim premyslis, uz si to mohl mit vymenene ;-)
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
JmJ
 
Příspěvky: 6484
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: Olej

Příspěvekod tomass » čtv dub 30, 2015 18:11

JMJ to napsal naprosto přesně. Normální olej normální značky. Jinými slovy vyhnul bych se levným a marketovým a nešlápneš vedle. Když se s tím budeš chtít víc zabývat později, připravíš si jiný olej, vyzkoušíš zase jinou značku, nebo zůstaneš u stejné. Uděláš to jako s rohlíkama i když to nejsou rohlíky. Když si koupíš někde tvrdší, nebo nejsou podle představ, tak jdeš k jinému pekaři. Příště u něj zůstaneš a nebo si koupíš jinde. Rohlíky Tě taky nezabijou, jako nezabije motor olej jakýkoliv normální značky. Olej taky předpokládám časem budeš měnit vícekrát, jako rohlíky taky koupíš víckrát. K jinému, nebo lepšímu výrobku jde vývoj postupně podle dalších nároků. Já chtěl od oleje víc, tak jsem si připlatil. Rozdíly jsou někdy malé a u několika předchozích olejů jsem je skoro ani nepoznal. Ten Motul (neplést s Mogulem) kdysi tak příjemně a podmanivě voněl, že by se ze mě mohl stát olejový feťák. :D
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

PředchozíDalší

Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků