2104 pumpa a olej

Moderátor: Moderátoři

2104 pumpa a olej

Příspěvekod premek.fadrny » pon úno 20, 2023 16:33

Zdravím Vás Všechny
Tak mám tu jednu teoretickou záležitost, jen tak na zamyšlenou.
Máme jednu 2104 s 1.3, jezdí s ní kamarád, má ji vždy tak měsíc odstavenou, pak přijede, skočí do ní a víkend jezdí, tahá vlek, auto prostě maká.
A co se nestalo - před rokem měnil olej, filtr, cca 4L 15w40, krása.
Pak jsem o nich skoro rok neslyšel a ozval se nyní, že mu dost chrastí motor, od léta problikává kontrolka mazání, která ale teď už trvale svítí a auto nemá tah...
Oleje tam prý má nad ryskou, tak že prý dobrý.

Říkám si palivová pumpa mohla naředit olej benzínem, to by ukazovalo na to problikávání, teď už i svícení kontrolky, no nic, tak že vyfasoval novou pumpu, olej, filtr a pustil se do výměny oleje.
Zvednul auto a vypustil 0,5L oleje naředěného benzínem.
Zjistil, že na měrce se uvolnil ten špunt a vlastně aby naměřil "něco" vždycky tu měrku zarval hlouběji do motoru.
Auto za ten rok mohlo najet cca 2tis km.
Tak že kamarád je náležitě poučen, má novou pumpu, olej, filtr a hlídá před každou jízdou stav oleje.

Z auta vizuálně olej nikde neteče, mám za to že 3l oleje by byly někde vidět, také z výfuku se nevalí oblaka olejového dýmu, vše vypadá tak normálně.
Tak teď tedy otázka, kam se ztratí 3L oleje za tak krátkou dobu a malém nájezdu, co myslíte?
Uživatelský avatar
premek.fadrny
 
Příspěvky: 389
Registrován: stř zář 16, 2015 13:15
Bydliště: Dlouhoňovice - Žamberk

Re: 2104 pumpa a olej

Příspěvekod JmJ » pon úno 20, 2023 18:28

Tak jestli byl olejen naredeny, tak bych cekal, ze se ho prece jen vic ztrat pres kourzky a gufera a cert vi kudy vsudy. Auto nemusi ani nejak kourit a presto se dokaze olej docela ztracet a to nemusi byt ani redeny. Neco se taky urcite odpari pres odvetrani kliky, kdyz benzinove vypary z tepletho oleje budou s sebou brat i olej odlucovac neodlucovac.

Ale ja sem jen uzivatel...

Kazdopadne kdy uz se motoru ani moc nechtelo, prezil to ten motor? Nebo sem u nechtelo, protoze se mu nedostavalo benzinu?
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
JmJ
 
Příspěvky: 6484
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: 2104 pumpa a olej

Příspěvekod Vašátor » pon úno 20, 2023 22:51

Souhlasím s JmJ a divím se, že to ten motor přežil. To muselo řvát až hrůza, když to běželo v podstatě na sucho.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: 2104 pumpa a olej

Příspěvekod premek.fadrny » úte úno 21, 2023 13:48

Díky za potvrzení domněnky. Čekal jsem že mu bude směs oleje a benzínu spíš přibývat, ale to že se pak rychleji ztratí, to mě překvapilo.
A zvuk, no tak to byl masakr. Teď ten Filip ještě na to šlapal, jako že jak jezdí hodně pod plynem a že teď má problém jet s tím motorem přes kilo, jako že to netáhne... Já jen čuměl.
No ale uvidíme jak se motor bude chovat teď, divil bych se kdyby se to na něm nepodepsalo.
Uživatelský avatar
premek.fadrny
 
Příspěvky: 389
Registrován: stř zář 16, 2015 13:15
Bydliště: Dlouhoňovice - Žamberk

Re: 2104 pumpa a olej

Příspěvekod Henry » úte úno 21, 2023 15:17

Cervena farba kontrolky tlaku oleja je pre kamarata nedostatocne zrozumitelna? Nic v zlom, ale cloveku, ktory toto urobi, by som neveril tie 4 l vymeneneho/naliateho ani 0,5 l vypusteneho oleja (ak si pri tom nebol osobne).
Henry
 
Příspěvky: 623
Registrován: ned říj 04, 2009 21:10
Bydliště: BA, SK


Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků