POMOC začátečníkovi - chladící soustava

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Cermakova

POMOC začátečníkovi - chladící soustava

Příspěvek od Cermakova »

Zdravím všechny.
Píšu z účtu kámošky, protože mně ještě nepřišlo heslo na mail potřebné pro registraci.

Jsem čerstvým majitelem vozu VAZ 21011 a potřeboval bych pár rad od začátku, které se mi tady nepodařilo ve fóru úplně dostatečně vyčíst.
Protože auto je (snad) celkově v pořádku, chci se pouze zezačátku podívat na všechny provozní kapaliny.
Brzdovku jsem už dolil (byla skoro na dně a svítila kontrolka) a je to OK.
Otázky:
1. Vedle nádobky na brzdovou kapalinu je zhruba stejně velká nádobka obsahující něco jako olej. Co to je? Na co to je? Co tam mám dolívat a jak často to mám hlídat?
2. Výplach chladící soustavy (pročištění) jsem pochopil, ale potřebuju vědět, co tam mám nalít a kolik? Lije se tam destilka nebo fridex (ač není zima) anebo oboje dohromady v nějakém poměru? Mimochodem v EXPANZNÍ NÁDRŽCE CHLADÍCÍ SOUSTAVY MOTORU mám kapaliny velice málo jak jsem pochopil – výška hladiny je cca 2 cm pod ryskou minimum a podle knížky má být zhruba 3-4 cm nad! Toto právě potřebuju dát dokupy a k tomu potřebuju vědět, co a kolik toho do chladící soustavy nalít.
Prozatím to je vše, moc děkuju za pomoc. Díky!
D.Hošek, Pardubice
mail: daniel.hosek@seznam.cz
[/b]
Uživatelský avatar
JmJ
Příspěvky: 6491
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: POMOC začátečníkovi - chladící soustava

Příspěvek od JmJ »

Cermakova píše:.
Otázky:
1. Vedle nádobky na brzdovou kapalinu je zhruba stejně velká nádobka obsahující něco jako olej. Co to je? Na co to je? Co tam mám dolívat a jak často to mám hlídat?


To bude kapalina ke spojce. Je to taky brzdovka. Lada ma hydraulickou spojku a to je jeji napln. Rekl bych, ze prace spojky na kvalite teto kapaliny nejak extra nezalezi. Jednou za X let je dobre to vymenit, ale neni treba to stresovat. Naopak by rekl, ze kdyz to vymenis, tak ta nova kapalina muze rozpusitit urcite usazeniny, ktere v systemu spojky ted jsou a diky nim to vlastne pracuje dobre :-). Jestli je to konzistence hnusne, tak vymenit :-).

Cermakova píše:.
2. Výplach chladící soustavy (pročištění) jsem pochopil, ale potřebuju vědět, co tam mám nalít a kolik? Lije se tam destilka nebo fridex (ač není zima) anebo oboje dohromady v nějakém poměru? Mimochodem v EXPANZNÍ NÁDRŽCE CHLADÍCÍ SOUSTAVY MOTORU mám kapaliny velice málo jak jsem pochopil – výška hladiny je cca 2 cm pod ryskou minimum a podle knížky má být zhruba 3-4 cm nad! Toto právě potřebuju dát dokupy a k tomu potřebuju vědět, co a kolik toho do chladící soustavy nalít.
Prozatím to je vše, moc děkuju za pomoc. Díky!
D.Hošek, Pardubice
mail: daniel.hosek@seznam.cz
[/b]


Opet zalezi na tom, v jakem stavu je to, co tam je. V autoservise ti hustomerem zmeri, do jakeho mrazu (pri kolika stupnich zmrzne) ta chladici kaplina, ktera tam je. Kapalina je smes chladici kapaliny (fridexu) a destilky. Doleva se jednim z toho, casteji destilkou. Ted bych tam dolil destilku, aby bylo kapaliny dost a pozoroval bych, jak rychle to mizi. Pokud to bude mizet minimalne, tak to pak nech vymenit/vymen to. Cisty fridex je do -X stupnu a je na tobe, jestli ho tam nalejes jen tak, nebo ho treba doredis Y litry destilky, cimz logicky zvysis bod zamrzani chladici kapaliny.
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Cermakova

chladící soustava

Příspěvek od Cermakova »

Díky moc za radu.
Zatím se teda zařídím tak, že jenom doleju expanzku destilkou a na podzim to nechám celý někde vyměnit.
Tu brzdovku do spojky dolejvat nebudu, je jí tam celkem dost.
Skutečně díky!


Vlastně ještě jedna otázka. Kde mám vlastně hlídat stav, případně úbytek kapaliny? Jestli se nepletu, tak na palubce žádná kontrolka pro toto není, takže mám sledovat expanzku anebo hladinu v chladiči? Já s tím nemám zkušenost žádnou, jelikož jsem dosud brázdil silnice asi 7 let trábošem a ten je chlazenej vzduchem :-)
Pool

Re: chladící soustava

Příspěvek od Pool »

Cermakova píše:Jestli se nepletu, tak na palubce žádná kontrolka pro toto není, takže mám sledovat expanzku anebo hladinu v chladiči?

Jasan... sleduj tu rysku na nádobce, o které jsi psal...
Majo
Příspěvky: 6455
Registrován: úte čer 01, 2004 19:32
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Majo »

este k tomu pomeru miesania Fridexu a destilky. Ja som mal namiesany Fridex asi 3 diely k 2 dielom destilky. Hustomer ukazoval okolo -50. Teraz sa oteplilo a motor sa mi prilis hrial. Nad 100st. Tak som vypustil obsah chladica a nalial miesto tej zmesi cistu destilku. Bolo to asi tak 4 litre. Hustomer hovori, ze je to do - 15 a motor sa uz nehreje.

Samotny Fridex nema tak dobre prenos tepla ako voda takze to netreba s nim prehanat. Ale zase vynechat ho uplne neodporucam ani na leto, ma totiz antikorozne ucinky.
21043(reinkarnacia), 2105 1.3k(svagrov), 2110 1.5 16V, Niva(rozobrata), Chevy Niva 1.7i, Priora1,8+, BMW e36 328iA, Fiat Tempra 2.0i.e, 4x4
Cermakova

Díky všem!

Příspěvek od Cermakova »

Díky všem!
Pool

Příspěvek od Pool »

Jak je to s čištěním chladící soustavy? Na vodní kámen je dobrej vařící ocet, nešlo by to použít i na autě? Vypustit chladič, nalít tam ocet (třeba i trochu ředěněj vodou) a nechat zahřát... Pár lahví octu by vyšlo levněji než nějakej super přípravek na čištění. Jenom mám obavy, aby úlomky vodního kamene nepoškodily vodní pumpu?
Majo
Příspěvky: 6455
Registrován: úte čer 01, 2004 19:32
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Majo »

no ulomkov by som sa nebal, pokial je normalna vodna pumpa urcite to pomelie. Sice som uz videl aj taku s plastovymi lopatkami, ale no, ktohovie.
Mozno by to slo, ale potom to odporucam preplachnut este par krat cistou vodou. Ocot je kysly a kysle prostredie je na koroziu najlepsie.

Vyskusaj, uvidis, ja mam chladice ciste :)
21043(reinkarnacia), 2105 1.3k(svagrov), 2110 1.5 16V, Niva(rozobrata), Chevy Niva 1.7i, Priora1,8+, BMW e36 328iA, Fiat Tempra 2.0i.e, 4x4
Pool

Příspěvek od Pool »

Majo píše:Vyskusaj, uvidis, ja mam chladice ciste :)

Já právě moc ne... nádržka mi začíná zelenat a v létě jsem otvíral víčko chladiče a pamatuju se, že to moc nevonělo. Spíš jako bych otevřel septik :laughing6: Motor se nepřehřívá, chladí to, nemrzne to, ale nazval bych to zeměžluč, to co je uvnitř.
Uživatelský avatar
JmJ
Příspěvky: 6491
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Příspěvek od JmJ »

Pool píše:
Majo píše:Vyskusaj, uvidis, ja mam chladice ciste :)

Já právě moc ne... nádržka mi začíná zelenat a v létě jsem otvíral víčko chladiče a pamatuju se, že to moc nevonělo. Spíš jako bych otevřel septik :laughing6: Motor se nepřehřívá, chladí to, nemrzne to, ale nazval bych to zeměžluč, to co je uvnitř.


jestli ti tam bydli nejake kamaradky jednobunecne, tak tam zkus ze srandy prilit treba trosicku sava :-).
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
čmelák
Příspěvky: 1636
Registrován: úte čer 01, 2004 15:29
Bydliště: Trnava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od čmelák »

JmJ píše:
Pool píše:
Majo píše:Vyskusaj, uvidis, ja mam chladice ciste :)

Já právě moc ne... nádržka mi začíná zelenat a v létě jsem otvíral víčko chladiče a pamatuju se, že to moc nevonělo. Spíš jako bych otevřel septik :laughing6: Motor se nepřehřívá, chladí to, nemrzne to, ale nazval bych to zeměžluč, to co je uvnitř.


jestli ti tam bydli nejake kamaradky jednobunecne, tak tam zkus ze srandy prilit treba trosicku sava :-).


nech si daju do nosa ked uz idu tie sviatky
Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 432
Registrován: stř led 05, 2005 17:32
Bydliště: Brno - Starý Bronx
Kontaktovat uživatele:

Re: chladící soustava

Příspěvek od Tomáš »

Cermakova píše:Díky moc za radu.
Zatím se teda zařídím tak, že jenom doleju expanzku destilkou a na podzim to nechám celý někde vyměnit.
Tu brzdovku do spojky dolejvat nebudu, je jí tam celkem dost.
Skutečně díky!


Vlastně ještě jedna otázka. Kde mám vlastně hlídat stav, případně úbytek kapaliny? Jestli se nepletu, tak na palubce žádná kontrolka pro toto není, takže mám sledovat expanzku anebo hladinu v chladiči? Já s tím nemám zkušenost žádnou, jelikož jsem dosud brázdil silnice asi 7 let trábošem a ten je chlazenej vzduchem :-)


pokud je vše ok..tj.brzdový i spojkový system..netřeba dolívat často..u brzd snad nedolívat vůbec...POZOR..to že se ti zozvítila kontrolka brzd nemusí znamenat to že ti tam chybí kapalina...funguje to tak,že jak brzdíš a sjíždíš destičky pístek brzd požád povylízá..až už sou destičky sjetý nadoraz tak je třeba je vyměnit a ne dolít jen kapalinu...řekl bych aby ses koukl na stav destiček..pokud tam dáš desky nový tak zatlačíš pístek do třmenu a možná ti navrchu kapalina vyteče...takže rozhodně nedolívat..vyměň desky a až se to začne rozsvěcet tak nedolívej,ale vyměň destičky...u spojky je tomu podobně..taky se dolívat pokud je vše ok nemusí...
Hošek Zminný
Příspěvky: 12
Registrován: sob dub 15, 2006 17:34

Zdravím všechny

Příspěvek od Hošek Zminný »

To jsem já, včera ještě pod přezdívkou Čermáková.
No, lidi, tak jsem včera dolil brzdovku, dolil jsem destilku a dneska jsem auto ukazoval známým a příbuzným až do 14:45 kdy jsem nepřímo zavinil nehodu, zrušil předek něčí felicie a žigulovi oddělal levý přední blatník, světlo a možná i nápravu (snad jen možná).
Tak jsem si prozatím užil svého žigula necelé tři dny, ještě jsem to na sebe ani nestih přepsat, aspoň že pojistku jsem zařídil.
Žigul je teď v opravě a příští týden by měl být ok. Blaťák se vyklepe, světlo se dá nový a ta náprava snad bude v pořádku.
Zajímavý ale stejně je, že felicie co to do mě narvala má předek hodně zrušenej, zatímco já jsem od nehody později normálůně odjel. Žigul je holt poctivá plechařina.
Ale stejně, nemám já to smůlu?
Držte mně palce, ať to všechno dobře dopadne.
Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 432
Registrován: stř led 05, 2005 17:32
Bydliště: Brno - Starý Bronx
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravím všechny

Příspěvek od Tomáš »

Hošek Zminný píše:To jsem já, včera ještě pod přezdívkou Čermáková.
No, lidi, tak jsem včera dolil brzdovku, dolil jsem destilku a dneska jsem auto ukazoval známým a příbuzným až do 14:45 kdy jsem nepřímo zavinil nehodu, zrušil předek něčí felicie a žigulovi oddělal levý přední blatník, světlo a možná i nápravu (snad jen možná).
Tak jsem si prozatím užil svého žigula necelé tři dny, ještě jsem to na sebe ani nestih přepsat, aspoň že pojistku jsem zařídil.
Žigul je teď v opravě a příští týden by měl být ok. Blaťák se vyklepe, světlo se dá nový a ta náprava snad bude v pořádku.
Zajímavý ale stejně je, že felicie co to do mě narvala má předek hodně zrušenej, zatímco já jsem od nehody později normálůně odjel. Žigul je holt poctivá plechařina.
Ale stejně, nemám já to smůlu?
Držte mně palce, ať to všechno dobře dopadne.


fakt smůla držím ti palce ať to dopadne..předpokládám..řetězová reakce při dobrždování
Odpovědět

Zpět na „Hnací soustava“