Kardan Házivost

Moderátor: Moderátoři

Kardan Házivost

Příspěvekod Maniac » pon čer 08, 2015 21:17

Ahoj :)

Mám dotaz ohledně repasu kardanu.

Měl jsem na autě repasovaný kardan,ale bohužel házel. Při pohledu na ložisko kardanu, bylo vidět, že to stou gumou pěkně pracuje jako by tam byla ovalita. Mám několik dotazů:

1: je možny že by nějak(nevím jak) posunutý kříž mohl takto vychylovat to ložisko v gumě?

2: dočetl jsem se tady že ty segrovky mají různé hodoty,ale při koupi nové sady , mají všechny stejnou tloušťku. (měřeno poctivě)

3: kdyby tam bylo minimální házení, je to v normě? (za jízdy to není nějak cítit)


Musel jsem udělat repas dalšího kardanu, kde jsem tyto hodnoty měl minimální. (všechny segrovky zase stejné)

Díky za odpovědi :)
Moje www stránky k nakouknutí:

http://www.ladavixen.com/

Její jméno je " Vixen " .
Uživatelský avatar
Maniac
 
Příspěvky: 227
Registrován: čtv zář 25, 2008 08:50
Bydliště: Uničov

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod valda1971 » úte čer 09, 2015 10:35

Už méně, ale stále jsou firmy, které provádí vyvážení kardanu. Vesměs se to dělá nanýtováním plíšku - závaží.
Ty segrovky jsou asi v opravné sadě stejné, ale pokud bys rozebral originál kardan narazil bys na různé a tehdy se právě doporučuje si to pohlídat a dávat je zpátky na své místo.
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
valda1971
 
Příspěvky: 7205
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod Maniac » úte čer 09, 2015 10:53

Vyváženost kardanu se nebojím , spíš mě zajímá vliv vychýlení kříže a následně tu házivost. Sehnat nerapasovaný kardan , s tisísihranem bez vůle bude už asi oříšek. :)

Spíš ten stávající zkusím dát do nějaké firmy,kde ten kříž přesně vystředí. Bojím se aby to při vysoké rychlosti nezničilo vše co se dá. :) Ale jak sem psal výše , proti tomu předchozímu je to ted minimum a za jízdy to není cítit,ale i tak.
Moje www stránky k nakouknutí:

http://www.ladavixen.com/

Její jméno je " Vixen " .
Uživatelský avatar
Maniac
 
Příspěvky: 227
Registrován: čtv zář 25, 2008 08:50
Bydliště: Uničov

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod Jimmi » stř čer 10, 2015 15:50

Podle mě by vyosený kardan házel, a to poměrně dost. Není třeba jenom špatně nalisované to ložisko, že není kolmo na osu....?
Beztak jsem zvědavý na výsledky. Já jsem si kdysi užil s nevyváženým kardanem až hrůza, po výměně křížů.
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
Jimmi
 
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod tomass » čtv čer 11, 2015 13:18

Před 2 lety jsem dával komplet nový kardan z Autolady. Namontoval jsem ho a hotovo. Parádní a tichá jízda. Teď, když jsem se babral s brzdama jsem zjistil, že na konci u difu hází trubka kardanu na přírubě (před posledním křížem) od oka dobře 3 milimetry. :shock: Docela jsem se zděsil. Za jízdy to nedělá vůbec nic. Na plnej kotel při plný rychlosti jsou na čtyřku znát trošku vibrace, které se zdají že jdou od motoru a ne od kardanu, protože na pětku tam při té samé rychlosti vibrace nejsou. Zřejmě tu nepřesnost vyvážili, jinak to přece není možný, aby to nedělalo za jízdy vůbec nic.
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod Dusan » čtv čer 11, 2015 15:32

Hmmm to sa mi nechce verit zeby hadzala 3mm, nebude to len opticky klam? Zvar by mohol mat prevysenie 3 mm, ale z principu vyroby nieje mozne zeby rura bola 3mm mimo os kardanoveho kriza.
Dusan
 
Příspěvky: 3869
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod tomass » čtv čer 11, 2015 16:34

Mě se tomu taky nechtělo věřit. Hází celá trubka kousek za svarem a házení diametrálně převyšuje bodovaný vyvažovací závaží. Asi změřím, kolik to dělá, abych neházel jen tak od oka ty 3 mm.
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod Maniac » pát čer 12, 2015 08:26

Jimmi píše:Podle mě by vyosený kardan házel, a to poměrně dost. Není třeba jenom špatně nalisované to ložisko, že není kolmo na osu....?
Beztak jsem zvědavý na výsledky. Já jsem si kdysi užil s nevyváženým kardanem až hrůza, po výměně křížů.



Ložisko špatně nalisované není, když je odšroubované , tak se mírně zvedá když se kříž pootočí. Zajímalo by mě jetsli tohle jde ještě vůbec opravit. :( Jinak u toho předchozího kardanu to lítaolo ještě víc. je jasné že pokud jeden kříž není přesně na osu lepší to nikdy nebude
Moje www stránky k nakouknutí:

http://www.ladavixen.com/

Její jméno je " Vixen " .
Uživatelský avatar
Maniac
 
Příspěvky: 227
Registrován: čtv zář 25, 2008 08:50
Bydliště: Uničov

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod Maniac » pát čer 12, 2015 08:28

tomass píše:Před 2 lety jsem dával komplet nový kardan z Autolady. Namontoval jsem ho a hotovo. Parádní a tichá jízda. Teď, když jsem se babral s brzdama jsem zjistil, že na konci u difu hází trubka kardanu na přírubě (před posledním křížem) od oka dobře 3 milimetry. :shock: Docela jsem se zděsil. Za jízdy to nedělá vůbec nic. Na plnej kotel při plný rychlosti jsou na čtyřku znát trošku vibrace, které se zdají že jdou od motoru a ne od kardanu, protože na pětku tam při té samé rychlosti vibrace nejsou. Zřejmě tu nepřesnost vyvážili, jinak to přece není možný, aby to nedělalo za jízdy vůbec nic.


POdle mě to stejné vyosený kříž. a pokud je to na zadním tak většinu vibrací schytává dif.
Moje www stránky k nakouknutí:

http://www.ladavixen.com/

Její jméno je " Vixen " .
Uživatelský avatar
Maniac
 
Příspěvky: 227
Registrován: čtv zář 25, 2008 08:50
Bydliště: Uničov

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod tomass » pon čer 15, 2015 12:43

Házení 3mm jsem opravdu hodil hodně od oka, je to méně. Zkresluje, když se kouká pod auto od kola metr od kardanu. Když jsem nasadil hodinky, ukázali 1,2mm házivost, tedy vyosení 0,6 mm. Měřeno na trubce asi 0,5 cm od svaru. Přitom jsem si všiml, že není přesná příruba kardan na difu. Příruby nejsou přesně na sobě, ale nepatrně mimo osu. To už jsem neměřil hodinkama, ale jen pohmatem na přírubách, by odpovídalo také těm cca 0,6 mm. Nejspíš křivě osoustružená příruba a podle toho i svrtaná. Jestli je to tak, nebo ne, těžko říct. Každopádně s tím stejně nic neudělám.
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod MartasBrno » čtv čer 25, 2015 10:44

V literatuře je popsáno, jak se kardan skládá, že se mají zachovat pozice sagerovek tam kde byly před rozebráním. Mají různou tloušťku právě kvůli vystředění. To, že jsou v opravných sadách všechny segerovky stejné považuju za jakési nouzové řešení.

Dal by se doma udělat vyvažovačku - přípravek - stojan s možností měřit vibrace vibrometrem / akcelerometrem a skládat křížky zkusmo. Zase tolik pokusů by to nestálo, než se člověk trefí.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod Jimmi » čtv čer 25, 2015 11:11

Až to postavíš, tak dej vědět. Asi si pak klidně i udělám výlet do Brna 8)

V "moudrých knihách" se taky píše, že se musí odmontovaný kardan vracet i do přesně stejné polohy na difík a převodovku. Zřejmě se to ve fabrice vyvažovalo nasazené na autě.
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
Jimmi
 
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Kardan Házivost

Příspěvekod Vašátor » čtv čer 25, 2015 11:57

Silně pochybuji o tom, že se kardan vyvažoval na autě.
A co se týká segrovek na kříže, kardanů jsem rozebral spousty a zatím jsem nezaznamenal, že by někde byla segrovka jiné tloušťky. Měřil jsem šuplerou. Podle mne složili kardan, vyvážili a hotovo. Drobné vyosení kardanového kříže způsobí házivost, házivost lze odstranit vyvážením.
Takže, kde v Brně a okolí tento malý a lehký kardan dokáží vyvážit? :)
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno


Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků