Vyčištění chladící soustavy

Moderátor: Moderátoři

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod Dusan » pát lis 30, 2012 14:13

Bol nejaky dovod na fridex ? preco nie G12 cenovo rovnako... je pravda ze teraz sedlam nejaku modru tusim g11 lebo som sa bal ze bude nieco tiect :D
Dusan
 
Příspěvky: 3869
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod Vašátor » sob pro 01, 2012 11:38

Netuším co Muškterým použil za typ kapaliny, ale Fridex je pouze název výrobce. Fridex vyrábí klasickou "bílou", ale i "modrou" a "červenou" ... G11, G12, G48 ... :wink:
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod mušketýr » sob pro 01, 2012 21:20

Prostě tam mám modrej fridex.Raději s malým f.Kolik má bodů "G" netušim.
M.:S
Ne SMS, ne SZ.
Pouze volat!
602132238
Uživatelský avatar
mušketýr
 
Příspěvky: 1247
Registrován: stř srp 23, 2006 11:19
Bydliště: U Strakonic

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod corsair » stř říj 29, 2014 12:20

Ked chcem dat novy nemrazol musim preplachovat?
Ušetrime korunu, nech to stojí milión.
Sme bohatý, že si kupujeme lacné veci...
Jedine Madit M8AD
Uživatelský avatar
corsair
 
Příspěvky: 563
Registrován: pon říj 27, 2014 10:22
Bydliště: TVRDOŠÍN

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod Vašátor » stř říj 29, 2014 12:35

Podle stavu kapaliny .... pokud je tam humus, tak ano. Pokud přecházíš na jiný typ kapaliny, měl bys proplachovat také.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod tomass » pát říj 31, 2014 17:25

Vyměnil jsem kapalinu, proplach neprováděl, nemám kde. Modrý Fridex G48 nebyl špinavý. Z chladiče jsem dovypustil zbytek slabou hadičkou samospádem výstupem k termostatu. Taky čisté. V expanzce byl sajrajt šlem, takový bláto. Vizuelně se zdálo tak 3mm, ale po vypláchnutí jsem zjistil, že to bylo jen trochu kalu a ač to vypadalo hustě, kal byl v tom posledním zbytečku kapaliny rovnoměrně rozptýlený. S chladnutím kapaliny sedá ke dnu, protože na stěnách expanzky není a při dolévání expanzky jsem si ho taky dříve nevšiml. Hadice k expanzce je přitom čistá. Každopádně tenhle kal stoupá s horkou vodou nahoru a drží se v nejvyšším místě, kde se může usadit. Netvrdím, že chladič a motor je absolutně čistý, to určitě ne. Fridex čistý vytekl. Vypouštěl jsem asi hodinu po jízdě, kdy měla kapalina asi 30 st. Celsia, motor dole i u svíček na hřbet ruky vlažný. Mít to kde propláchnout, tak preventivně propláchnu.

Ten humus by mohl být i z destilované vody. Od jednoho prodejce jsem dostal info, že destilka pro technické účely je kondenzát z chladících věží třeba z Temelína a že s čistě destilovanou vodou má velmi málo společného. Nedávno jsem objevil v asi 2 roky staré letní směsi do ostřikovače několik kuliček jako plísně asi kolem 5 mm velikosti. Přefiltroval jsem kapalinu a použil. Kal bude něco z vody asi jako když se vaří čaj a někdy je tam taky takový sražený kal v nepatrném množství. A ten kal jako v čaji se mi tvoří někdy i v ostřikovači. Nebude to vyloženě vodní kámen, ale takovej ten humáč, co se někdy dělá o trochu víc i v hadici k pračce (nemyslím částečky kamene, ale fakt jen ten hnědý blátokal). Kdyby tu byl nějaký chemik, třeba by nám to vysvětlil. Nezahlídli jste tu někde Kalouska ? :mrgreen:

Zase dlouhý, snad to nepromažou. :)
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod corsair » pát říj 31, 2014 18:01

Mozem pouzit koncentrovany alykol?
Ušetrime korunu, nech to stojí milión.
Sme bohatý, že si kupujeme lacné veci...
Jedine Madit M8AD
Uživatelský avatar
corsair
 
Příspěvky: 563
Registrován: pon říj 27, 2014 10:22
Bydliště: TVRDOŠÍN

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod Marek » pát říj 31, 2014 18:30

Jakýkoliv koncentrát bych nedoporučoval. Předně - koncentrovaná kapalina často má vyšší bod tuhnutí než potřebujeme a k tomu, aby měla ten správný (nízký), musí být smísena s vodou. Běžně lze směs namíchat tak, aby měla bod tuhnutí i nižší než -40°C (dokonce i méně než -50°C). Koncentrovaný, tedy vodou neředěný nemrznoucí přípravek, má bod tuhnutí někde kolem -13 až -18°C. To lze vyzkoušet i doma v mrazáku.
Optimální ředění vodou je 40:60 až 60:40. To jsme teplotou tuhnutí někde kolem -35°C až -45°C. Značka ideál. Já jsem si koupil za Kč 39,- v Lidlu plovák s balonkem, kterým si informativně mohu zjistit bod tuhnutí. Doporučuji toto každému - nic to nestojí, místa nezabere. Mám do toho tři plováky - jeden na freeze, druhý na kyselinu do baterky a třetí na kapalinu do ostřikovačů. Čili pouhou výměnou plováku mohu zjistit, co potřebuju.
Dalším negativem koncentrované kapaliny je přílišná agresivita. Prostě je to koncentrované, tudíž agresívní. Na kovy, plasty, gumu, na všechno.

Já doporučuji systém vypustit (zátkou na boku bloku, odpojením obou hadic chladiče a samozřejmě s otevřeným kohoutem topení). Po vytečení (nejlépe do trávy, no co už.....) bych vrazil do horní hadice chladiče (ovšem aby to teklo směrem do motoru samozřejmě :-)) hadici z vodovodního řadu a valil tam vodu, která by dole pěkně zase vytékala. Toho humusu, co se bude valit ven, si nevšímejte - ale nepatří tam ;-). Klidně si nastartujte motor na volnoběh. Odpojenou hadicí od chladiče vám to nepoteče, protože tam naléváte studenou vodu a ta zavře termostat. Takže jediný odtok bude bokem bloku, čili voda naplní celý motor i topení, ovšem tlakem a navíc to bude cirkulovat - pěkně to propláchne od zbytků starého chladiva a kalů. Lijte, dokud vytéká cokoli jiného než čistá voda. Někdy to trvá i čtvrt hodiny ;-).

Chladič vyndat, hodit doma do vany a valit do něj vodu, dokud půjde sajrajt. Totéž propláchnutí můžete udělat i s topným tělesem, ovšem to netřeba demontovat - pouze odpojit hadice od systému a jednou hadicí tam valit vodu, ať to druhou hrčí ven.

Pak celé uzavřít, nalít čtyři litry koncentrátu a dolít čistou vodou (z vodovodu, destilka je zbytečná a drahá). Tímto zajistíte i ten "mnou doporučený" poměr mísení přibližně 40 : 60 (celkový objem je někde kolem 9 - 9,5 litru, čili čtyřka koncentrátu dolitá 5 - 5,5 litry vody je přesně ono).

To je celé. Pokud použijete čirý nebo modrý koncentrát, měňte jej po třech letech. Růžové kapaliny mají životnost pět let. Prakticky je jedno, co použijete, protože pokud bude systém takto kvalitně vypláchnutý, nehrozí ani omylem, že by v něm mohlo něco staré kapaliny zůstat. Takže je jedno, co použijete jako novou náplň - lejete prakticky do nového.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5267
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod tomass » pát říj 31, 2014 19:33

Ještě bych dodal, že ten hustoměr z marketu, ač má 2 stupnice, tak to co nám dal automechanik průhlednou směs do chladiče to nezměřilo. Fridex G48 (modrý) i Fridex G Plus (růžový) to měří. Každý na jiné stupnici a proto tam jsou asi obě dvě. Jel jsem k němu a ptal se ho jestli nezapomněl vyměnit kapalinu. Vzal takovej malinkatej mikroskop jako větší tužku, nabral kapku a v tom okýnku bylo -30 stupňů Celsia.
Nepochopil jsem co tam dal za kapalinu ani proč to neměří hustoměr, ale prostě to tam bylo a v zimě to nezmrzlo. :)
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod valda1971 » pát říj 31, 2014 19:47

Proto si radši odeberu vzorek a dám jej do mrazáku :wink:
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
valda1971
 
Příspěvky: 7205
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod tomass » pát říj 31, 2014 19:49

Mrazák mám doma 5 km a mechanika 1 km, tak ať se stará, když to měnil. A sám si kupuju co znám a měřím hustotu. :D
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod Marek » sob lis 01, 2014 09:49

Tomu přístrojíčku se říká refraktometr - je to super věc. Využívá to efektu lomu světla ;-).
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5267
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod Jaykee » sob lis 01, 2014 10:54

Marek píše:Tomu přístrojíčku se říká refraktometr - je to super věc. Využívá to efektu lomu světla ;-).


Ale ten je docela za raketu, nebo už se nechá sehnat u bambusáků... :?:
Lada 2101 Small Blue Hornet, Mercedes Viano Big Blue Hornet...
Uživatelský avatar
Jaykee
 
Příspěvky: 467
Registrován: pon bře 24, 2008 20:00
Bydliště: Praha

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod Vašátor » sob lis 01, 2014 11:28

Jenomže u chladící kapaliny nezáleží pouze na bodu tuhnutí, ale také na antikorozním účinku. Většina nemrznoucích kapalin má stále nízký bod tuhnutí i když je dávno po stanoveném výměnném intervalu. A kdo mění kapalinu alespoň přibližně ve stanoveném výměnném intervalu, nemusí ji měřit ...
Navíc ... i kdyby byla kapalina naředěna pouze na -5st., chladící soustavě se nic nestane ani v -20st. Kapalina sice zmrzne, ale nevytvoří se led (který svojí roztažností trhá) - zmrzne na "sníh" (který netrhá).
Jednou mi zamrzla Corsa, chladící kapalina měla 8let (červená), tudíž 3 roky měla být vyměněna, ovšem já do toho ještě nedělal. Venku byl tehdá šílený mráz, ráno na baráku teploměr ukazoval -28st. Start byl podivný, ovšem spíš jsem se divil, že motor 1.0 vůbec v tý kose nastartoval. Pár vteřin něco "šrotovalo" (asi jak lopatky vodního čerpadla točili "sníh"). Po necelém kilometru teploměr ukazoval 100st., topení netopilo, chladič ledový ... tož jsem to nechal 5minut být a bylo hotovo :).
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Vyčištění chladící soustavy

Příspěvekod Marek » sob lis 01, 2014 12:28

Vozy koncernu VW nemají stanovený výměnný interval chladicí kapaliny ;-). Teoreticky, budu-li se jako spotřebitel řídit předpisy výrobce vozu, ji tam mohu mít třeba dvacet let.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5267
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

PředchozíDalší

Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků