U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Moderátor: Moderátoři

biker_john
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 23, 2011 08:23

U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od biker_john »

Zdravím... Do 21011 jsem namontoval 5Q převodovku pravděpodobně z 2107. Při montáži vše v pořádku, ale při jízdě vyskakuje 4ka. Jde zařadit v pohodě, ale po puštění spojky vyskočí, ale ne úplně do neutrálu, jen tak na půl, ale samozřejmě nezabírá. Všechny ostatní kvalty jdou zařadit lehce a drží na místě, převodovka není nějak extrémně hlučná (předchozí 4Q mi přišla trošku hlučnější). Tudíž bych rád poprosil o radu, jak převodovku zprovoznit na 100%.

Zde na fóru jsem našel radu uživatele Majo: bezna vec. na kazdej 5q prevodovke zacne po ubehnuti urciteho poctu km vyhadzovat 4ku. Je to spossobene tym, ze tam rusi davaju prilis tenky pruziaci kruzok(medzi skrinu prevodovky a spojkovy kos). Staci ho vymenit za hrubsi(napr. z Poloneza), alebo tam dat jednoducho dva starsie. Robil som to uz tolkokrat ze to ani nespocitam a vzdy so 100 percentnou uspesnostou...

Tak bych se rád zeptal na zkušenosti ostatních s touto opravou a případné další rady. Díky!
Uživatelský avatar
dvk
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od dvk »

Ano, přesně to co popisuješ se mi začlo dít taky a přesně tak jak to popisuje Majo jsem to opravil a je to skutečně 100% 8)
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
JmJ
Příspěvky: 6489
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od JmJ »

Ano, date tam hrubsi (2 krouzky) a za takovych 25 - 30 000 km to vyskakuje zas. Problem neni v krouzku, problem je jinde ;-). Krouzek jen zabrani pochodovani hridele, takze se ten jiny problem prestane projevovat. Na nejaky cas ;-)
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
dvk
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od dvk »

No a co je teda hlavní příčina ? Myslel jsem, že právě osová vůle mrkve ... ? Např. můj demontovaný kroužek byl skoro rovný a byla v něm vybroušená drážka, takže mrkev měla vůli víc jak 2mm.
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
biker_john
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 23, 2011 08:23

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od biker_john »

Díky za odpovědi a rady! Opravu provedu přidáním jednoho kroužku. Auto mám od dědy a má už něco za sebou. Tolik s ním nejezdím (něco přes 6000km za necelé 2 roky), takže tato oprava určitě postačí do konce životnosti vozu. Díky!
biker_john
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 23, 2011 08:23

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od biker_john »

Ještě pro ujištění: je tedy řeč o kroužku na této vypůjčené fotce? http://koko-loko.rajce.idnes.cz/Stredni ... CN5803.jpg
Díky.
Uživatelský avatar
dvk
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od dvk »

Jojo, to je on.

Mimochodem, to se hned tak nevidí, aby někdo nejdřív prohledal a pročetl už existující fóra a pak teprv vytvořil novou větev :wink: :thumbleft:
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
biker_john
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 23, 2011 08:23

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od biker_john »

dvk píše:Mimochodem, to se hned tak nevidí, aby někdo nejdřív prohledal a pročetl už existující fóra a pak teprv vytvořil novou větev :wink: :thumbleft:


A to je špatně? :-D Snažím se zjistit co nejvíc možných variant a eliminovat příčiny, které jsou málo pravděpodobné, aby mi to dalo co nejmíň práce a hlavně zabralo co nejmíň času.. :-)
Uživatelský avatar
dvk
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od dvk »

To měla být právě poklona :wink:
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
biker_john
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 23, 2011 08:23

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od biker_john »

Jo takhle... V tom případě tedy děkuji! ;-)
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od MartasBrno »

Přesně jak píše DVK, málokdo udělá to kolečko po existujících tématech a fotkách a až potom prodiskutuje co zjistil! Dobře ty! :-)
JmJ, v čem je ta příčina pochodování hřídele? V povolení šroubků které drží tu opěrnou destičku na druhém konci skříně?
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od Hurikán »

Za vyskakováním kvaltů je v drtivé většině případů nadměrné opotřebení přesuvníků a řadicích vidliček. Přesuvník potom při přeřazení nezapadne až na správné místo a kvalt je tzv. "nedořazený". Opotřebení se dá předejít použitím vhodného oleje a hlavně správnou obsluhou převodovky. Zejména škodí ponechávání položené ruky na šaltrpáce a jiné podobné zlozvyky.

Přesněji se kdyžtak rozepíše převodovkový mág Drobek. :)
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
biker_john
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 23, 2011 08:23

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od biker_john »

Takže jsem se pokusil převodovku uvést do chodu, ale marně. Když jsem ji vyndal poprvé, tak výše zmíněný kroužek byl prasklý, takže jsem dal jiný, ale 4ce se pořád nechtělo. Pak přišel na řadu druhý kroužek, ale bohužel stále nic. :( Na co jiného bych se měl zaměřit nyní? Díky za rady!
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
Příspěvky: 11031
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od Křečík Barbuška »

Ryze laicky na opotřebení vidličky, upevnění či opotřebení té vymezovací nesmyslnosti na třech šroubech a stažení zadní matice na výstupní hřídeli převodovky. Ty prstence, (přesuvníky?) jsou v pohodě? Memají vydřené drážky od vidliček a jsou hrany jejich "vnitřních zubů" v pořádku?
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
biker_john
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 23, 2011 08:23

Re: U 5Q převodovky vyskakuje 4ka

Příspěvek od biker_john »

Zatím je převodovka na autě, takže nevím, až zase bude čas tak půjde ven.. Momentálně sbírám moudra.. :-)
Odpovědět

Zpět na „Hnací soustava“