Rozdelovače - úpravy

Moderátor: Moderátoři

Příspěvekod Dusan » sob zář 03, 2005 14:12

Obrázek[/url]

A čo toto bezkontakt Lada max predstih 25 st
Dusan
 
Příspěvky: 3869
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod Ondra52 » pon zář 02, 2013 13:16

Zdravím mám dotaz na Marka nebo na kohokoliv kdo by mi to objasnil, proč je lepší i pro neupravený motor, že regulace předstihu končí už někde v 24° KH oproti původním 30° které navrhl výrobce, spíš mě zajíma co se děje v motoru, že se zkrácenou regulací jede líp.

Předem děkuju za odpovědi.
Uživatelský avatar
Ondra52
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv říj 27, 2011 17:50
Bydliště: Rakvice

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod Ondra52 » sob zář 07, 2013 12:17

Víte teda někdo?
Uživatelský avatar
Ondra52
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv říj 27, 2011 17:50
Bydliště: Rakvice

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod MartasBrno » sob zář 07, 2013 13:01

Jak jsi na to přišel, že to jede se zkrácenou regulací líp? Třeba to není obecné pravidlo, třeba je to souhra více úprav, nebo seřízení.
Předstih obecně zavisí na všem možném, a měl by se podle všeho možného i řídit do optima. Optima čeho? Výkonu, životnosti, emisí, spotřeby? Jede to líp a nesmrdí to hůř? (!)
Podle čeho všeho se řídí motor je vidět na modernějších autech s elektronikou. Karbecová auta mají karbecem danou směs a předstih se mění podle otáček, anebo podle otáček a míry zatížení (Ozon, ...) Každá typová sestava motoru je unikát v tom smyslu, že co změna na karburáturu, to jiný rozdělovač. Koukni třeba do škodovácké literatury, jak vypadal vývoj tvorby směsi a zapalování tam... Dvacet typů karbeců a příslušných rozdělovačů k nim, jen to fikne. No a tím, že zkombinuješ karbec a rozdělovač jinak než výrobce zamýšlel, někde získáš a někde se pose*reš. Výsledkem můžou být motory, které sotva jedou, ale skoro zadarmo, přitom jsou to jedovnice jak blázen, nebo máš motor kterej jede pěkně za pěknou spotřebu a moc nesmrdí...

Co se týká těch vysokých otáček, je možné, že konec regulace výrobce nějak neřešil, protože oblast max. otáček není běžný provozní režim - a dopustil se tak jisté chyby. navíc motivace výrobce je mít nejmenší možný sortiment výrobků, dílů... tak unifikuje co se dá. Pak je možné, že někdo amaterskou úpravou dosáhne lepších výsledků, zpravidla ale bez objektivního měření.
Ještě technicky - se zvyšováním otáček se dostává mimo optimální režim snad všechno, co na motoru nebo v motoru je. Je pak možné, že se průběh spalování mění podle nesledovaných dějů, třeba jiného způsobu víření směsi, než je zamýšleno pro běžný režim, jiná účinnnost plnění a podobně. Pak je možné, že směs prohoří rychleji nebo pomaleji, než by původní rozdělovač čekal.

Asi tak poobědový výplod.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod Ondra52 » ned zář 08, 2013 08:28

No psal to tu Marek, že i na standartním motoru když zkrátil regulaci na nějakých 26° KH a samozřejmě i upravil graf, tak se mu zlepšilo zrychlení a klesla spotřeba tak se jenom ptám proč i na stadnartním motoru.

A dokonce jsem tu někde četl, že ty pružinky odstředivého regulátoru jsou od výrobce špatně nastaveny a to né jenom u žigulíku, ale dokonce i u škodovek.
Uživatelský avatar
Ondra52
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv říj 27, 2011 17:50
Bydliště: Rakvice

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod MartasBrno » ned zář 08, 2013 08:47

Nezdá se ti to jako docela odvážný tvrzení?

Jak jsem psal výše - můžeš získat víc tahu za cenu zhoršení jiného z parametrů. nebo můžeš opravit výrobní vadu, ale netvrdil bych, že jsou vadné všechny vyrobené kusy.

Mimochodem, lidi toho napovídaj :-) Objezktivní je měření na brzdě s analyzátorem výfukových plynů. Vše ostatní jsou neúplné subjektivní názory.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod Ondra52 » ned zář 08, 2013 20:51

No dobře však jsem se jenom zeptal né? :D
Uživatelský avatar
Ondra52
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv říj 27, 2011 17:50
Bydliště: Rakvice

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod MartasBrno » pon zář 09, 2013 10:47

No však jo :-) Snad se ozve někdo povolavej, nejspíš teda pěknej pamětník, těch 7mi let zpátky :-)
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod Vašátor » pon zář 09, 2013 11:08

Nevím přesná čísla předstihu versus otáček (která jsou u každého motoru jiná), nicméně pro ideální běh (ideální hoření směsi) motoru při vysokých otáčkách by bylo potřeba předstih zase zmenšovat. Nikoli stále navyšovat. Což se ovšem s odstředivou regulací předstihu dělá špatně...
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod MartasBrno » úte zář 10, 2013 13:15

No toho se docílilo tím dřívějším koncem regulace. Za ním se předstih (v jednotkách času) snižuje.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod Vašátor » úte zář 10, 2013 18:43

MartasBrno píše:No toho se docílilo tím dřívějším koncem regulace. Za ním se předstih (v jednotkách času) snižuje.

S tím bych si dovolil nesouhlasit, čas s tímto nemá co dělat. Tedy pokud nemyslíš tak, že hoření směsi má konstatní čas, načež při zvyšujících se otáčkách směs dohořívá později. Ovšem s tím bych taky nesouhlasil, protože hoření směsi je závislé i na tlaku ve válci...
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod Marťas » stř zář 11, 2013 00:24

Připomíná mi to speciální teorii relativity :D
2101, r.v.1977, 1700k - Vladimir / 2106, r.v.1978 - Nikolaj / 21061, r.v.1986 - Sergej / 21044, r.v. 1999 :hrob: / 21044, r.v. 1997 Ivan / 1119, r.v. 2009 Kalina / Jawa 20, rv. 1969 / Š1203 rv. 1975 - Blaženka / Jawa 250/353 rv. 1957 / Avia A21 Furgon / Zetor 25A
Obrázek
Жигули навсегда!
Uživatelský avatar
Marťas
 
Příspěvky: 3465
Registrován: ned čer 21, 2009 22:56
Bydliště: Praha 10

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod MartasBrno » stř zář 11, 2013 07:19

Vašátor píše:
MartasBrno píše:No toho se docílilo tím dřívějším koncem regulace. Za ním se předstih (v jednotkách času) snižuje.

S tím bych si dovolil nesouhlasit, čas s tímto nemá co dělat. Tedy pokud nemyslíš tak, že hoření směsi má konstatní čas, načež při zvyšujících se otáčkách směs dohořívá později. Ovšem s tím bych taky nesouhlasil, protože hoření směsi je závislé i na tlaku ve válci...


A na turbulencích v různých směrech, kdy směs jinak rychle prohořívá skrze průřez komory, jasně.... A pokud ke konci hoří třeba rychleji, než původní teoretická, pouze lomeně lineární regulace předpokládala, tak je potřeba ji zastavit, aby dál nerovnala čas, ale nechala ho klesnout při vyšších otáčkách nad koncem regulace.
A s čím teda nesouhlasíš? (Mluvím o předstihu v jednotkách času, nikoli úhlu. Úhel ti požere úhlová rychlost a jsi zpátky.)

Marťas, průměrný absolvens ZŠ/ZDŠ má dost látky na to, aby to dal, jsou to při nejhorším zlomky a rotační pohyb.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod Luděk Musil » stř zář 11, 2013 08:22

Mě to spíš připomíná teorii strun :P .
Zlomky už jsem z větší části zapomněl a rotační pohyb jsme nebrali ani ve fyzice na SEŠ. L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Luděk Musil
 
Příspěvky: 10479
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov

Re: Rozdelovače - úpravy

Příspěvekod Vašátor » stř zář 11, 2013 11:58

Nezdá se mi právě "předstih v jednotkách času". Čas je konstanta, ovšem předstih je závislý pouze na otáčkách, nikoli na času.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Zajímavé úpravy a vylepšení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků