Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Moderátor: Moderátoři

Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Feiky » pon dub 15, 2013 11:26

Tak jak to tu pročítám, řídí se to tu trochu pravidlem: bez peněz do hospody nelez. Hodně lidí si tu asi drží svoje Know how. Možná tohle téma skončí dříve, než začne, ale stojí to za pokus:) Jak upravovat auto s minimem peněz? Teď jsem se koukal na témata: chceš lepší podvozek? Kup si tuningové pružiny! Ale s počtem lidí co tu je, jdou peníze předčít vědomostmi. Co takto změřit průměr závitů, a tloušťku drátu? Podle toho pak vybrat použité pružiny z vhodného auta? Jak vyzkoušet tuhost pružin? Jak si spočítat co pružina vydrží? Dnes, když nás tu je tolik bychom neměli mít problém dát to vše nějak dohromady.

A co mě k tomu vede? Tuningové součástky jsou většinou nechutně drahé a ve spoustě případů je jejich kvalita otřesná.
A teď dva příklady: 1)Z knihy (Automobilový pohár míru a přátelství)- Vozy Lada v roce 1973 upravované ing. Ondřejíkem dosahovaly 85kw, Metalex uměl na 1300, 21011 se SÉRIOVÝM karburátorem 95kw.

2)Tehdy nebyl tuningový ani šroubek, vypalovaní leaserem nestálo pakatel, nebo nebylo, CNCčka neuměli to co umí dnes, atd... Máme mnohem lepší podmínky a hromada lidí se tu plácá jak žába v blátě. V mém případě třeba karburátory solex. Přišli mě na balík, teď už bych to zvládl za 40% peněz, protože už vím jak na to:)

Tak co lidi budeme upravovat auta a dáme těm novým plechovkám na prdel? zkusíme to vzít za jiný konec?
Přílohy
lada1.2.gif
1
lada1.2.gif (123.8 KiB) Zobrazeno 4378 krát
Feiky
 
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 04, 2009 14:27
Bydliště: Šebrov u Blanska

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Yellow01 » pon dub 15, 2013 12:46

Témat na podvozek je tu několik a je to tam v podstatě vyřešený. Máš několik možností:
1. přední pružiny z Volhy, zadní třeba z Nivy. Nebo oboje z Nivy.
2. nechat si stočit pružiny podle vlastního návrhu v pérovně. To vyjde asi na 3500 Kč za všechny čtyři.
Pružiny z moderních aut nepoužiješ, protože většina moderních aut má vepředu McPherson a vzadu nějaký klikový nápravy nebo víceprvkový nezávislý zavěšení. Ty pružiny jsou z menšího průměru drátu než u Lady, přední mají velký průměry závitů, zadní jsou zase krátký a celkově to prostě je úplně jinak konstrukčně řešený a není to použitelný. U pružin je důležitá volná délka a délka při stlačení určitou silou, která závisí na hmotnosti auta na nápravu. Podle toho se pružiny počítají.
Na tlumičích taky nic nevymyslíš, prostě kup nějaký kvalitní plynokapalinový tlumiče. Nevím, jak chceš na podvozku šetřit, buď si kup kvalitní výrobky, který samozřejmě něco stojí nebo se na to vykašli.

A až tohle všechno uděláš, tak stejně moderním autům na prdel nedáš. Já mám na 07 podvozek komplet upravenej a sedí to jak prase, ale zase to má svý pro a proti. Na krásným rovným asfaltu si nový průměrný auto do zatáček povodím, ale jak je rozbitá cesta, tak se s tím nedá jet moc rychle, protože to mlátí, uskakuje... Prostě nový auta mají podvozky tužší, ale zároveň bez problémů filtrujou nerovnosti, díry apod. To u Lady s tuhým podvozkem čekat nemůžeš. Je prostě třeba si ujasnit, v jakých podmínkách chceš auto používat, na to naladit podvozek a v těch ostatních je třeba udělat kompromis. Nemůžeš mít nízkej, tvrdej podvozek, s kterým bys mohl zároveň jezdit rally někde po polích nebo lesních cestách. To se prostě zákonitě vylučuje. Tuhost podvozku na silnici ti udělá nízkej zdvih pružin, ale zároveň ti to způsobí tvrdost pružení, odskakování. Tyhle neduhy řeší progresivní pružiny - různá hustota závitů. Při menším propružení se to chová celkem komfortně, ale při nějakým rázu nebo silným propružení, kdy se pružina stlačí až na ty hustě natočený závity, to ztvrdne.
Jednou jsem na takový pěkný klikatý cestě podél řeky dojel VW Boru Variant TDi a myslel jsem si, že ho v klidu předjedu. Pověsil jsem se na něj a on začal ujíždět. Měl sice výhodu, že byl místní a znal cestu, kdežto já tam jel poprvé v životě, taky jeho motor je oproti mojí 1,7 o dost silnější, ale i tak bych řekl, že jsem podvozkově neměl navrch a to jsem jel zatáčky fakt na doraz.

O úpravách motoru je to to samý. Buď uděláš na motoru jen pár rozumných úprav, který nevyjdou moc draho, nebo se do toho obuješ a uděláš pořádnej motor, kterej kvůli časování vaček nebude moc použitelnej v běžným provozu a bude žrát 15-50 litrů.

Abych to shrnul, tak to tvoje pravidlo: bez peněz do hospody nelez přesně vystihuje sportovní úpravy aut. Samozřejmě lze nějaký věci vyrobit svépomocí, ale většinu dílů musíš koupit a já osobně kupuju jenom kvalitní díly. Sice jsou drahý, ale zase s počítaným nájezdem kilometrů to beru tak, že mi vydrží hodně dlouho.
Uživatelský avatar
Yellow01
 
Příspěvky: 1862
Registrován: úte kvě 17, 2005 20:14
Bydliště: Třeboň

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod MartasBrno » pon dub 15, 2013 13:10

Parametry pružin Lada netřeba počítat a měřit, jsou napsané v Knize. Měřit je má smysl kontrolně když jim nevěříš.
Jinak dělat svépomocné úpravy na průmyslovém výrobku je samo o sobě dost těžké.
Jediná cesta k opravdovému zlepšení je rekonstrukce. Tím myslím přestavět to na jiný typ zadní nápravy třeba. Alespoň vlečenou nápravu s kloubovými hřídeli, rozvodovku napevno v kastli. Snad nejlepší by bylo řešení Trans-axle kvůli těžišti (třeba Alfa).
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Feiky » pon dub 15, 2013 13:16

:) Wow, tak z části s tebou rozhodně souhlasím, musíš si vybrat za jakým účelem to auto bude jezdit, to je základ a bez toho se do toho nepouštět. Za darmo taky nic neuděláš to je věc druhá, ale:

Ten podvozek jsi shrnul celkem dobře, já měl přední pružiny z Volhy (ted je má myslím Gér), zadek mám kombík stále. Jinak pružin je spousta (většina starých Fordů, Škodovky, ruský auta, starý Opely, Wartburgy a spousta dalších aut. Tlumiče se dají upravit výměnou oleje, a nebo úpravou vložky vnitřní přepouštěcí membrány (samozdřejmně plynokapalinové budou lepší na běžné cestování). Pokud chceš ale jezdit třeba okruhy, jsou mnohem lepší obyčejné. Jinak Metalexové Lady dlouho jezdily rally jen s seříznutými předními pružinami o jeden závit, tvrdšími tlumiči bilstein a se zesílenými pryžovímy dorazy. Stabík i pružiny byly origo. Jinak nejde srovnávat auta dnes a včera, bylo to obrazně řečeno.
Feiky
 
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 04, 2009 14:27
Bydliště: Šebrov u Blanska

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Feiky » pon dub 15, 2013 13:28

No já 75ku měl, v zatáčkách super, za chvíli jsi kvůli chlazení bez zadních brzd a po dírách se s ní nedá jezdit, díky veliké neodpružené hmotnosti zadní nápravy. okruhové měli dokonce odkryté dno kufru pro časté měnění zadních brzd. desek.

Já to ale myslel ale trochu jinak. Většina z těch úpravců v 70tých letech dělali přesně z toho co bylo a spousta z nich byla lepší než my tady:) A nemuseli dělat wattovy přímovody, dávat turba, brzdit padákem a já nevím co... Úprava auta je alchymie a není to jen o tom dát silnější péra. A když tak jak moc? Až budeš moc tvrdej budeš odskakovat, a co stabik z. nápravy? Co když ti spíš uškodí a bude ti kroutit karoserii, nebo dokonce zdvihat kolo? Atd atd. Jinak já třeba dělal ty karburátory, dnes bych to udělal jinak, úplně jinak.
Feiky
 
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 04, 2009 14:27
Bydliště: Šebrov u Blanska

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Yellow01 » pon dub 15, 2013 18:35

Feiky píše::) Jinak Metalexové Lady dlouho jezdily rally jen s seříznutými předními pružinami o jeden závit, tvrdšími tlumiči bilstein a se zesílenými pryžovímy dorazy. Stabík i pružiny byly origo. Jinak nejde srovnávat auta dnes a včera, bylo to obrazně řečeno.

To je sice pravda, ale když se podíváš na starý videa z rally a když to porovnáš s podvozkama na dnešních závodních ladách třeba z Maďarska, tak je to nebe a dudy. Maďarský závoďáky mají jenom jiný pružiny, pořádně tuhý tlumiče a uložení náprav, nic víc. Žádný dvojitý přední stabilizátory, žádný zadní stabilizátory, žádnej Wattův přímovod apod. Velkej přínos na pružení auta má u závoďáků vnitřní rám, kterej zpevní kastli natolik, že podvozek konečně nemusí kompenzovat kroucení kastle a stará se jenom o tlumení a přenos náhonu.
Je samozřejmé, že většina úpravců v 70. letech dělala z toho, co bylo, ale musí ti být jasný, že proti autu upravenýmu v dnešní době by neobstáli.

Pokud chceš hledat pružiny z nějakýho starýho auta, tak musíš hledat něco, co vážilo o dost víc, než Lada, jinak to bude mít pružiny plus mínus stejný. Podle mě je fakt nejlepší způsob nechat si stočit pružiny přesně podle svých požadavků, 3500 Kč si myslím není tak moc. Zvolíš si snížení, jakou chceš aby to mělo charakteristiku a za 14 dní je máš doma.

Tlumiče si upravit můžeš za předpokladu, že jsou rozebíratelný. Stavět olejový tlumiče na jízdu na okruhu je v naší republice ohromně využitelný, ale já dávám přednost tlumičům od renomovaných výrobců. Kayaba dělá ty tvrdý tlumiče asi za 5000 Kč za sadu, já si koupil Bilsteiny B6 Sport za 12 000 Kč a maďarský tlumiče s velkou pístnicí stojí tuším kolem 16 000 Kč. Nic lepšího se u nás sehnat nedá, pokud si nenecháš něco vyrobit na zakázku.
Uživatelský avatar
Yellow01
 
Příspěvky: 1862
Registrován: úte kvě 17, 2005 20:14
Bydliště: Třeboň

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Feiky » pon dub 15, 2013 19:07

:) No já asi zapomněl to nejdůležitější. Úplnou náhodou jsem se seznámil s pánem co jezdil okruhy na formuli své vlastní tvorby s motorem wartburg 115 koní a hmotností 490kg, kromě volantu ze závodních škodovek vše normálně dostupné na vrakovištích, nebo jako náhradní díl. Bylo to v roce 64-70 p. Zdeněk Křivohlavý. Měl dokonce zkroucené škodovácké poloosy a když jsem viděl videa, nevěřil jsem co to dokáže. A tlumiče měl navrtané se zátkami:) Motor měl za sedačkou a místo filtru jen takový molitanový návlek i karoserii si dělal sám z laminátu a výsledek?
Přílohy
SAM_0431.JPG
1
Feiky
 
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 04, 2009 14:27
Bydliště: Šebrov u Blanska

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Syky » pon dub 15, 2013 22:52

No jak to tak čtu, tak názorů je celkem dost. Je pravda, že starší generace co ladila Lady tak dělala z toho co měla. Taky znám jednoho nadšence co měl udělanou 06ku převrtanou 1,3 na 1,7 a mělo to přes 180 koní. Křížky v kardanu mu vydrželi pouze tak 10 tis. Km, ale bylo to svezeníčko. Měl kompletně upravenej podvozek, posazeno níže a tvrdej jako prase. Lítal s tím přes 200 a pohoda.
Ladu už dávno vyměnil za Lančku, ale pro dobré rady na úpravy, tak to za ním stále jezdím. Dokonce jsem ho ukecal na přestavbu mého motoru, spodek je už hotovej a zajíždí se, no a ještě mne čeká hlava a karbec. Pak jsem zvjedavej jak to pojede. Zatím se mi to jeví dobře, kopce jezdím o kvalt vejš a letos se pustíme do karbeca. Na hlavu zatím nemá čas, což je škoda.
Každopádně tohle téma je dobré a ledaskomu poradí nějakou tu vychytávku.
Syky - Lada 2105 (1600) r.v. 1989, Fiat 125P (1500) r.v. 1978.
https://expedice-lada.webnode.cz
https://ok2dj.webnode.cz
https://djsyky.webnode.cz
Uživatelský avatar
Syky
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř lis 26, 2008 18:13
Bydliště: Boskovice

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Kopr » úte dub 16, 2013 00:08

Teď mě napadlo že taky jednoho znám,leč nevím jestli jěště žije....... každopádně jsem žádostiv jak tohle téma vyvíjet se bude ...........
TŘI SESTRY <III> LADA GANG
LADA 21061 (1.7-5q od Kinga) -1986
MERCEDES BENZ W124 220E -1993
SIMSON S51 -1990
FORD GRANADA ESTATE 2.0 4V-1984

http://fotoalba.cz/Kopr21061
http://kopr21061.rajce.idnes.cz/
LED ZEPPELIN
Uživatelský avatar
Kopr
 
Příspěvky: 2953
Registrován: úte bře 28, 2006 21:16
Bydliště: Družec,Frýdek-Místek

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Yellow01 » úte dub 16, 2013 07:37

Pro mě plánovanou úpravou je výměna všech ruských ložisek za nějaká kvalitní, protože ty ruský sice mají velkou výdrž, ale jejich valivej odpor je strašnej. Když jedu třeba 100 km/h a vyřadím, tak za 100 metrů už jedu jenom 60 km/h, možná i míň. Auto zpomaluje i při jízdě z kopce. V brzdách to není, skutečně to dělají ložiska, nejen ty v nápravách, ale i v převodovce a diferáku.
Uživatelský avatar
Yellow01
 
Příspěvky: 1862
Registrován: úte kvě 17, 2005 20:14
Bydliště: Třeboň

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Feiky » úte dub 16, 2013 10:30

No myslím že to spíš bude stavem ložisek a odporem vzduchu + pneu, u mě to nedělá. Každopádně rozhodně sem dejte každé info co bude. Jinak Syky to je paráda, já svůj motor prostě postavil a hotovo, s tím zajížděním spodku, můžeš to tu trochu rozepsat? Asi to bude mít něco do sebe, dát na celý motor hned po postavení 100% nátlak asi není ono... Lady metalex 21011 měli prý životnost při 135koní i 18 000 km což je s normálními, nekovanými vnitřnostmi dobré. Kopře hodně těch fajnšmekrů už je bohužel mrtvých, nebo v pokročilém stádiu demence a to je škoda. Jejich Know how bývá někdy k nezaplacení. Můj strýc jezdil na školení oprav trabantů do Zwickau a ví o tom naprosto vše, bohužel nechce moc prozrazovat a už s tím sekl (dožívá).... Jinak kamarád má škodu 100 (120rally), jeden takový rallyový děda mu pomáhal s odvětráním kliky. Já to mám vyřešeno tak, že do jedné strany nádobky mám vyvedené odvětrání a víčkem s molitanovou vložkou to jde ven. Je to ale celkem naprd, tlakuje to (víčko to nadzvedává). pán mu poradil že si má pořídit nádobu válcovitého tvaru z boku přivést odvětrání tak, aby proud rotoval po stěnách a je to. Funguje to parádně, je to logické, jednoduché a jde to i s petláhví. Odfukové filtry jsou v zásadě blbost a odvětrací systémy pracují na stejném principu a začínají na 3000,-. Tak jen jeden příklad....
Feiky
 
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 04, 2009 14:27
Bydliště: Šebrov u Blanska

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Kopr » úte dub 16, 2013 19:22

Ve mě se to furt láme,nechat auto v origo stavu ,neb trošilinku stylově hlavně nenáročně a dobově poupravit vůz ,mě by stačil hezký dřevěný tříramenný volant ,nějaké kolečka ,chrom přídavné světla,lízátko a lehce snížit ,pak něco na motoru ........... Ale aut hodně ,pěněz pomálu a lenosti plné hrsti :mrgreen:

Zde názorná ukázka (ten hýbací podvozek bych nechtěl ........... :mrgreen: )

http://www.youtube.com/watch?v=7RTtWRxN ... ature=fvwp
TŘI SESTRY <III> LADA GANG
LADA 21061 (1.7-5q od Kinga) -1986
MERCEDES BENZ W124 220E -1993
SIMSON S51 -1990
FORD GRANADA ESTATE 2.0 4V-1984

http://fotoalba.cz/Kopr21061
http://kopr21061.rajce.idnes.cz/
LED ZEPPELIN
Uživatelský avatar
Kopr
 
Příspěvky: 2953
Registrován: úte bře 28, 2006 21:16
Bydliště: Družec,Frýdek-Místek

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Luky » úte dub 16, 2013 19:29

Mně to přijde spíš jako reklama na cigára :lol:
VAZ 2106 - Marina r.1979
http://dean2107.rajce.idnes.cz/

Dva PoJeBy ze Skašova

„Duše se milují od pasu nahoru, těla od pasu dolů."
Gabriel García Márquez
Uživatelský avatar
Luky
 
Příspěvky: 1994
Registrován: úte čer 15, 2010 19:44
Bydliště: na cestách/Praha 10 - Strašnice

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Martin-MTX » úte dub 16, 2013 22:51

Vrátím se k původnímu tématu a napíšu, jak jsem na to šel postupně já. Dneska už sice taky vím, že skutečně nejlepší řešení je koupit hotový funkční díl, který vydrží a funguje a i se na něj můžeš spolehnout, ale na druhou stranu i já jsem si prošel oddobím, kdy jsem vymýšlel kdovíjaké úpravy a "aby moc nestáli", když jsem ještě studoval a chtěl při tom jezdit hobby rallye :D

Bohužel musí být "minimální cena" vyvážena "maximálním umem" nebo možnostmi úprav. Zkrátka, pokud máš obě ruce levý a široko daleko není žádný známy, který ti zahubičku sníží hlavu, tak seš prostě vprd... :D

Jdeme na to:

0) příprava
- absolutně nemá cenu "tunit" auto, když není vcajku jako sériovka. Tj. pokud sou zpuchřelé hadičky na brzdách, karbec špinavej a ucpanej apod., je to bez debaty, prvotní investice musí být taková, že se auto dá to spolehlivého sériového stavu z hlediska výkonu, spolehlivosti i bezpečnosti!!

1) investice 0-1000,-
- odlehčit vše nepotřebné
- přesunout autobaterku dozadu
- snížit auto, seříznout pružiny v předu i vzadu, buď sériové, nebo předek Volha, zadek kombik/NIVA
- zrobiť závěsy náprav - ve předu např z ocelového lanka, vzadu z obyčejné kurty, kterou se vážou auta k podválu
- průchozí tlumič vejfuku, stačí otevřít zadní tlumič, vykuchat, vložit do něj navrtanou trubku, vycpat drátěnkou nebo skelnou vatou co nehoří a zpátky zavařit.
- přitvrdit tlumiče např. jiným olejem, nebo úpravou ve vnitř
- obřezat filtrbox ať se to může nadechnout
- použít karbec Weber ideálně s difuzory 23/24 nebo je převrtat na větší (např. 28/24)
- přetryskovat karbec (např. já jezdil s otryskováním: I: 162/190, II: 180/210 (tryska/vzdušnik)
- v rozdělovači dát tvrdší pružinky a trochu si s ním "pohrát" ideálně v kombinaci s lepším benzínem
- vyleštit sací kanály na přírubě sání
- vyleštit sací kanály hlavy i dříky ventilů, obrobit sedla
- snížit hlavu max o 1mm nebo snížit blok (mnohem lepší)
- odlehčit setrvačník
- kvalitní svíčky
- diferák z kombíka, převodovku také co nejkratší
- geometrie
- dvojitý stabik (podle toho jaké jsou ve předu pružiny)

2) investice 1000-5000
- koupit tvrdší gumy do silentbloků na nápravách
- ostrá vačka (přebrus sériové)
- odlehčit ojnice
- vyvážit kliku i se setrvákem a řemenicí
- jiné zapalko, např. bezkontakt
- rám z obyčejných trubek
- závodní brzdové obložení
- izolace výfuku pomocí termoizolační pásky

3) investice 5000-15000
- sportovní výfuk 50 nebo 60 a svody 4-2-1
- dvojité karburatory Weber nebo Dellorto
- sportovní vzduchový filtr
- ostrá vačka (výroba)
- sportovní tlumiče
- závodní gumy
- makrolomy místo bočních skel a a zadního skla

4) investice 15000 - 50000
- samosvorný diferenciál
- sportovní převodovka, např. hewland
- rám dle přílohy J
- hliníkové části karoserie (P+Z kapota, dveře)

5) investice 50000 - 100000
- motor na zakazku

6) investice 100000-500000
- zakoupení hotového zavodáku (MTX, VFTS apod)

7) invetsice > 500000
- zakoupení nějakého sporťáku, sice to nebude LADA, ale pojede to víc a bude žrát mín.. (tento bod je pouze informační, já sám bych ho nikdy nechtěl realizovat, LADA je prostě LADA :D )

Když někoho napadne něco, co by šlo zařadit do jedné z těcho kategorií tak pište, nejsem si jist, jesli sem na něco nezapoměl :D
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Re: Úpravy aut z 70,80tých let. SVÉPOMOCÍ!

Příspěvekod Feiky » stř dub 17, 2013 08:00

Souhlasím s tebou, skvěle napsané, v hodně případech by dobře udržovaná a seřízená seriovka jela líp, než potuněný starý, ojetý , vyhoněný křáp:) Jinak když jsme u těch hlav:) Havlík broušení z Rájce-Jestřebí 250,- za 0,7mm (krásná práce, vytáhl si i štefty sám) TEL:605054130
Feiky
 
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 04, 2009 14:27
Bydliště: Šebrov u Blanska

Další

Zpět na Zajímavé úpravy a vylepšení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků