Karbec do 03

Moderátor: Moderátoři

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Jimmi » pát led 06, 2017 12:45

1. Nemáš pravdu, Hurikáne.
2. Lidé, kteří vědí, na co se zeptat, není radno podceňovat :wink:
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
Jimmi
 
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Vašátor » pát led 06, 2017 12:49

Otázkou je, zda-li se neumějí jen ptát.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9296
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Jimmi » pát led 06, 2017 14:45

Já se především snažím dobrat pravdy. Protože, a to si přiznejme, absolutní pravdu nezná nikdy nikdo. Proto se ptám, a když je to v rozporu s mými informacemi či znalostmi, ptám se o to více. A někdy mě překvapuje, že takoví praktici jak Ty, Vašátore, Hurikán, nebo Marek (ač vás všechny znám jenom tady z fóra) tvrdí občas věci, o kterých jsem dost přesvědčen, že pravda být nemohou. A zvláště tvrdí-li to určitým způsobem ;-)

Pro info, co k tématu napsal Marek:
Marek píše:
Jimmi píše:Zaslepit vývod z karburátoru a dát tam rozdělovač bez podtlaku je technicky snad jednoduché dost; takže přinejmenším tuto možnost jsi, Marku, nevzal v úvahu.
I když pochybuji, že ten bez podtlaku je lepší. Já ho mám a podtlaková regulace mi docela chybí.

Jimmi píše:Hovořil jsem o zaslepení podtlaku v karburátoru, nikoli na rozdělovači :idea:
A on ten s podtlakem nemá oktanový selektor.....? Já se nechci hádat, u žigula jsem si ho nikdy neprohlížel. Ale ostatní slušná auta mají oktanový selektor i u rozdělovače s podtlakem.
A jsme u toho zase. Je vidět, že o tom vůbec nic nevíš! Předně oktanový selektor není selektor, nýbrž korektor (nepoužívej cizí termity, když je suterénně neovládáš).

Docela by mě zajímalo, jak Ti může chybět podtlaková regulace předstihu. To je mi zajímavá informace. Totiž to, zda podtlakovou regulaci předstihu máš či nemáš, za jízdy vůbec nepoznáš. A říkám-li vůbec, myslím to vážně. Ta má vliv pouze a jedině na emise, na výkon či pružnost motoru rozhodně ne.

A teď jak je to správně: Z principu věci se vyráběly dva typy rozdělovačů. Jeden pouze s odstředivou regulací, druhý (novější) s regulací odstředivou i podtlakovou. Ačkoli jsou rozměrově identické a tudíž volně zaměnitelné, zaměnit je nelze!!!
Každý z těchto jmenovaných rozdělovačů má zcela jinou charakteristiku odstředivé regulace, která je určena pro jiný typ karburátoru. Pro WEBERa 32DSR je určen rozdělovač R125, který má lineární charakteristiku odstředivé regulace. Pro OZONa je určen rozdělovač R125D, jehož charakteristika regulace není lineární, nýbrž dvoustupňová.

Pokud rozdělovače zaměním, stane se toto: Pokud k OZONu použiju starý typ rozdělovače s lineární regulací, auto v nižších otáčkách nepojede, bude líné jako stará svině a bude žrát. Navíc díky nižšímu předstihu se mohou přehřívat výfukové ventily. Pokud naopak k WEBERu použiju novější rozdělovač s dvoustupňovou regulací, motor v nižších otáčkách bude tlouct jako rožnovské hodiny kvůli vysokému předstihu a oddělám kliku.

Už chápeš, milý Jimmi, proč jsem se ptal na typ karburátoru?????
____________________________________________________________________________________________.
Jimmi píše:Jestli si dobře vzpomínám, tak to má být přesně naopak. Při prudkém sešlápnutí plynu to pootočí rozdělovačem, jinak ne.
Takhle jsem to míval u jiného slušného auta já 8)

No ovšem tohle je kapitální kravina, pane. Je vidět, že o autech opravdu moc nevíš....... A teď je to opravdu bez urážky pouhé konstatování.

Cory píše:Podtlakova regulacia funguje tak, ze pri malom stlaceni pedalu sa pod klapkou tvori podtlak a tym sa zvysuje predstih, kvoli tomu, ze pocas steklenia plynu motor spaluje chudobnu zmes, ktora hori pomaly (preto ten vacsi predstih). Pri stlaceni plynu podtlak zmizne a predstih sa vrati do "normalu"ako keby u rozdelovaca bez podtlaku. Ibaze moze byt rozdiel v samotnej odstredivej regulacii pri rozdelovaci s a bez podtlaku.

Ano, toto je jediná správná funkce podtlakové regulace předstihu. Jak uvedl PetrHC, hledat, číst a studovat - napouštět do světa nesmysly.

Tady jenom dodám, že už jenom to používání termitů, kterým suterénně nerozumím, abych se držel citace, prostě vychází z českých materiálů, překládaných z polských materiálů, které byly překládány z italských materiálů, oproti jiným českým, které byly překládány z ruských materiálů, a ty opět z italských. Prostě jednou je to selektor, jindy korektor. Je to to samé, jen se to jinak jmenuje.

No a o tom zbytku chci docela normálně, věcně, podiskutovat.
Stručně a ve zkratce:
Mám starší model s rozdělovačem bez podtlakové regulace. Do něj umístím karburátor s podtlakovou regulací. Tu omezím jen na otevírání druhé klapky, pro rozdělovač ji nevyvedu.
Tvrdím, že s jízdními vlastnostmi auta to udělá minimum. Pouze se může mírně snížit spotřeba, pokud jsem typ, který jezdí příliš s cihlou na plynu (druhá klapka se neotevírá v případě, že to není potřeba).

S tímhle polemizujte, o tomto mě přesvědčte. Nebo o opaku, je-li to názor někoho z vás 8)
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
Jimmi
 
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Mikeš » pát led 06, 2017 15:21

Jimmi píše:
No a o tom zbytku chci docela normálně, věcně, podiskutovat.
Stručně a ve zkratce:
Mám starší model s rozdělovačem bez podtlakové regulace. Do něj umístím karburátor s podtlakovou regulací. Tu omezím jen na otevírání druhé klapky, pro rozdělovač ji nevyvedu.
Tvrdím, že s jízdními vlastnostmi auta to udělá minimum. Pouze se může mírně snížit spotřeba, pokud jsem typ, který jezdí příliš s cihlou na plynu (druhá klapka se neotevírá v případě, že to není potřeba).
S tímhle polemizujte, o tomto mě přesvědčte. Nebo o opaku, je-li to názor někoho z vás 8)

Můj názor:
Jak psali kluci výše tahle kombinace samozřejmě pojede,ale zdaleka ne tak jak by mohla a vůbec nebude ideální,OZON oproti WEBRU je nastavený na chudší směs v první komoře,proto má i jinou charakteristiku(odstředivou regulaci) k němu patřící rozdělovač novějšího typu s podtlakem.
V Rusku tu tvou kombinaci používají s úpravou osazení prvního stupně OZONU 2107 na 125/170,právě kvůli chudé(ekonomické)směsi,nastavují prostě bohatější směs.
Je tu totiž nebezpečí podpalování výfuk.ventilů kvůli déle hořící chudé směsi,to že to nepůjde za plynem tak jak má je věc druhá.

Jinak to co tu kluci napsali je pravda,kroutící se příruby,kombinace karburátorů a rozdělovačů-pod tohle bych se podepsal,
snad jen Hurikán trochu neštastně popsal to ovládání druhé komory na OZONU a jeho vazbu na křivku odstředivé regulace rozdělovače s podtlakem,
skutečně to tak není,je to opět jen rozdílným nastavením směšovacího poměru mezi první a druhou komorou OZONU,první chudá-motor musí do předstihu aby směs stihla včas shořet a nepálila výfuk.ventily(do běla),druhá bohatá-proto ten rychlý ohyb charakteristiky aby to nezačalo ve výkonu klepat(detonační spalování).
Niva 1,7 na karburátoru Solex 21073 s bezkontaktním rozdělovačem s podtlakem(má dost podobnou odstředivou regulaci) je toho důkazem.

Tak a teď mě rozneste :D
Vaz 2101 r.v.71 1995-2000-ukradeno...Vaz 2103 r.v.1978 2013-? srdcovka...
Citroen Berlingo 1.6BHDI rodinný kočár-ek :-)
Uživatelský avatar
Mikeš
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob zář 28, 2013 17:29
Bydliště: Mimoň

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Jimmi » pát led 06, 2017 16:24

Tohle je věcná poznámka, to beru. Nad tím se už dá bádat.
Já se jenom bráním tomu, že z principu tahle kombinace není možná. Pokud je to jen v chudší směsi u nového karburátoru, má to určitě řešení. Ať už na straně karburátoru, či na straně rozdělovače. Otázka pak zní, jestli není něco jinak i v motorovém prostoru aut s novějším rozdělovačem.
A ano, podtlaková regulace předstihu a otevírání druhé klapky principielně žádnou vazbu nemají.
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
Jimmi
 
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Cory » pát led 06, 2017 16:41

V konecnom dosledku je to debata o nicom, pokial Jimmi nema rozdelovac a karburator v 100% stave (co mozno ma, ale nechce sa mi citat dôkladne vsetky dlhe prispevky) a nema moznosť zmerať aspon zloženie zmesi za pomoci širokopasmovej lambda sondy v rôznych režimoch. Z viacerych merani širokopasmovkou je dokazane, že hlavne u Ozona a Webra je vdaka tvaru plavakovej komory zmes strašne rozlietana od chudobnej k bohatej, podla toho ci auto zrychluje alebo spomaluje, alebo sa naklana do stran. Ciste teoreticky by sme mali potom ku kazdemu pripadu obohatenia a ochudobnenia zmesi priradiť iny predstih - to by potom musel rozdelovač reagovať na zrychlenie, spomalenie a naklon, čiže riešiť tu, ktora kombinacia je lepšia, je vhodna tak do laboratornych podmienok. Ak sa fakt chcete baviť o prinose podtlakovej regulacie, tak radsej so Solexom, tam take javy nenastavaju.

Nevravim, že vyrobca robil blbosť, ked skombinoval Ozon s podtlakovou regulaciou predstihu alebo že kombinacia Ozonu s obycajnym rozdelovacom si nevyzaduje zmenu trysiek a vzdusnikov. Ale skuste si odsledovať širokopasmovkou kombinacie oboch tovarenskych rieseni a nakoniec zistite, že zmes sa da odladiť aj lepšie ;) Preto mi toto handrkovanie pride štatisticky bezvyznamne :)
Lada 2171 Priora 1,6 MPi (2013), Lada 2105 v regenerácii (1985), Lada 21044 1,9 MPi (1998), Škoda Felícia 1,3 SPi - 40kw (1996), 2 x Babetta 210 (1984,1988), Simson 70 ccm (1989), Zetor 4011 (1966)
Cory
 
Příspěvky: 11568
Registrován: stř čer 14, 2006 17:14
Bydliště: Snina/Košice

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Vašátor » pát led 06, 2017 17:50

Jimmi píše:Já se jenom bráním tomu, že z principu tahle kombinace není možná.

A co jsem hned na začátku psal? Cituji: "je ovšem velmi dobré nastavit křivku odstředivé regulace rozdělovače"

A to, že já, Hurikán či Marek občas tvrdíme věci, o kterých někdo může být dost přesvědčen, že pravda být nemohou, je pouze tím, že tyto věci neřešíme od stolu, ale máme je načtené a hlavně! známe je z dlouholeté praxe. Jedna věc je si něco načíst, druhá věc je daná data pochopit a třetí je proměnit je v praxi. Na spoustu Tvých otázek odpověděl již pan Tůma, když psal v 70tých letech knihu "Údržba a opravy automobilů Lada". V některých případech sice kecá, ale jinak je to velmi dobrá kniha, právem označovaná jako Lada bible. Doporučuji zakoupit a prostudovat.

P.S. Tvrdím-li něco nevhodným způsobem, je to způsobeno pouze tím, že už jsem to zde na foru psal milionkrát. S většinou lidí zde na foru se znám osobně a to je to právě to, proč mne to tu drží a proč tu trávím tolik drahocenného času. Píšu-li tedy něco po sté, zkrátím to pouze na důležitá data...
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9296
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Frujko » pon bře 06, 2017 14:20

je tohle karburátor do Lady 2103

https://auto.bazos.cz/inzerat/70793695/vaz-2103.php
Frujko
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř zář 16, 2015 10:20
Bydliště: Boskovice

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Luděk Musil » pon bře 06, 2017 14:36

Frujko píše:je tohle karburátor do Lady 2103

https://auto.bazos.cz/inzerat/70793695/vaz-2103.php

Do Lady? Tohle? Možná ve velice divokých a krvavých snech. L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Luděk Musil
 
Příspěvky: 10469
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Frujko » pon bře 06, 2017 14:41

Luděk Musil píše:
Frujko píše:je tohle karburátor do Lady 2103

https://auto.bazos.cz/inzerat/70793695/vaz-2103.php

Do Lady? Tohle? Možná ve velice divokých a krvavých snech. L.



taky se mě to nějak nezdá
Frujko
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř zář 16, 2015 10:20
Bydliště: Boskovice

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Frujko » pon bře 06, 2017 14:59

To by člověk nevěřil, jaká problém je sehnat funkční karburátor do Lady 2103

Kdyby jste náhodou měl někdo jeden přebytečný v dobrým stavu a ideálně i s montáží a seřízením, budu rád když dáte vědět.
Frujko
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř zář 16, 2015 10:20
Bydliště: Boskovice

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Luděk Musil » pon bře 06, 2017 15:08

Čoveče, musím popřemýšlet, resp. nakouknout do skříně na chalupě v Rašově (což máš nedaleko). Pokud bych tam takovou věc měl, klidně Ti ji daruju. L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Luděk Musil
 
Příspěvky: 10469
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Frujko » úte bře 07, 2017 23:43

Před časem jsem koupil na vraku karburátor (i s rozdělovačem) OZON z 2107 a po výměně mě mekanik řekl že je nekompletní, protože nedrží volnoběh a nejde seřídit. Rozdělovač neměnil. Pořád si myslím, že to není úplně ztracený a že někde bude chyba, nicméně těmto věcem moc nerozumím.

Nemohl by jste mě prosím někdo poradit s nastavením a seřízením.

Jinak pořád poptávám orig. karburátor do 2103.
Frujko
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř zář 16, 2015 10:20
Bydliště: Boskovice

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Vašátor » stř bře 08, 2017 12:52

Ozon 2107 na 2103 musí bez problému fungovat. Pokud nelze nastavit směs a volnoběh, příčin může být spousta. Od špatně nastavené vlasové vůle na klapkách, přes křivé příruby, přisávání falešného vzduchu až po špatně dosedající seřizovací šrouby. Popsáno to bylo na foru již několikrát.

Moje nabídka servisu, jak jsme se bavili v SZ, stále platí.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9296
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Karbec do 03

Příspěvekod Vašátor » stř dub 05, 2017 18:46

Karburátor i rozdělovač zrepasovány, namontovány, seřízeny a motor běží jako Švýcary :wink:
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9296
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Zajímavé úpravy a vylepšení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků