Nejprve hledej ,ujasni si okolnosti a pak se ptej .

(pište, co byste rádi či co se Vám nelíbí)

Moderátor: Moderátoři

Nejprve hledej ,ujasni si okolnosti a pak se ptej .

Příspěvekod Petr HC » ned říj 19, 2008 20:15

Když tak poslední dobou pročítám příspěvky na LadaFóru ,nemohu se zbavit dojmu ,že noví ,mladí a počítačově méně zběhlí autoři příspěvků (nic ve zlém – všichni jsme nějak začínali) si místo toho ,aby si svůj problém nejprve vyhledali ,posoudili možnosti a pak se zeptali na fóru (včetně důležitých podrobností dotazu), zakládají nová a nová témata a bohužel paralelně ve všech skupinách fóra . Tak se např. stává ,že problémy el. ovládání oken , dobíjení , pneu se řeší pro řadu 210x ,211x, 212x, 111x a další ,přičemž stále jde o totéž .
Proto bych všem , kteří neznají principy vyhledávání doporučil pročíst si základy starého OS MS DOS (možná, že někdo doporučíte vhodnější pramen), kde jsou vysvětleny zásady vyhledávání pomocí zástupných znaků * , ? , event. spojovacích znaků and, or, not , dále pojmy jednoduchá podmínka ,složená podmínka atd. a prostudovali si pohyb ve vyhledávacím systému fóra .
Ještě lepší by bylo ,kdyby se problému ujal někdo z počítačových expertů – určitě mezi námi jsou a problematiku vyhledávání zde „polopaticky“ vysvětlil .
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvekod Křečík Barbuška » ned říj 19, 2008 20:26

DOS mě celkem šel, ale zjevně ne tak, abych jej byl schopen použít ve vyhledávání tady. Naštěstí mám zatím velice dobrou paměť a zásadní věci si pamatuji zhruba kdy a hlavně od koho pocházely, pak je hledám raději manuálně, neb vyhledávač buď nevyfrkne nic nebo zase všechno. Drobná kuchařka na jeho použití by se hodila.

Samozřejmě zakládání duplicitních témat je nepříjemné a svědčí o netrpělivosti "mladých" uživatelů, ale je pravda, že rozsáhlost fóra je značná a hledání vyžaduje čas. Za mých začátků to bylo podstatně jednodušší a skromější, diskuzí se zůčastňovali v podstatě jen "staří mazáci" a témata byla zejména technického rázu. To stačilo jen nepozorovaně sosat informace a tu a tam se naivně zeptat. Teď je to tu prostě takové jiné.
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11021
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvekod Laďuša » ned říj 19, 2008 20:34

V tom vyhledávači jsou vcelku dobrý taky ty tlačítka Zobrazit jako: příspěvky nebo témata. To někdy pomůže. Ale jinak taky jsem na tom spíš jako Pípák. Když se tam píše třebas to and a tak, to je s mezerama? A záleží na velikosti písmen?
Zrovna, když přibylo tuto téma, tak jsem byl vlezlej ve statistikach a koukal jsem, jak stoupají počty příspěvků a témat za měsíc. Letes se to ňák zlomilo a leze to hrozně nahoru. Akorát počty uživatelů jsou pořád za ty 4 roky vcelku konstantní.
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Laďuša
 
Příspěvky: 12117
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Příspěvekod Jelen » ned říj 19, 2008 20:55

Laďuša píše:stoupají počty příspěvků a témat za měsíc


No protože je struktura fóra jiná. Dle mého názoru to neni úplně nejlepší, ale když se to ostatním líbí...

Hodně věcí je přesunuto jinam a nový návštěvník neznajíc funkce Hledat zakládá nová témata jak o život, plných jedné a té samé fotky.
Uživatelský avatar
Jelen
 
Příspěvky: 6713
Registrován: stř kvě 17, 2006 13:33
Bydliště: Střední Čechy

Příspěvekod Hurikán » ned říj 19, 2008 21:21

JJ, je to tak, jak napsal Pípák se Sobem. Jiné složení, velký nárůst témat a příspěvků spolu s příchodem mnoha nováčků v krátké době.

Koko Loko píše:Za mých začátků to bylo podstatně jednodušší a skromější, diskuzí se zůčastňovali v podstatě jen "staří mazáci" a témata byla zejména technického rázu. To stačilo jen nepozorovaně sosat informace a tu a tam se naivně zeptat. Teď je to tu prostě takové jiné.


Moje řeč. Líp bych to nenapsal. :prayer: :D I já si tuto dobu dobře pamatuju. Když jsem přišel na fórum, tak minimálně první půlrok jsem do technických sekcí skoro nic nepsal. Jen je postupně pročítal. Pravdou je, že jsem v té době již 6 let denně žigulíkem jezdil a dost na tom opravil ještě dřív, než fórum vzniklo a než jsem ho našel. Každopádně jsem se ptal teprve poté, co jsem nenašel na něco odpověď.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Hurikán
 
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno

Příspěvekod rezna » pon říj 20, 2008 06:54

komu vadi zdejsi vyhledavani - bud proto ze nezvlada pouziti AND/OR a nebo proste proto ze phpBB ve verzi 2 ma vyhledavani mizerne a nezvlada sklonovat ani vyhledavat full-text tak muze pouzit google

www.google.com/search?q=dobijeni+site:f ... daklub.com

ten umi hledat v ramci URL prefixu
---------------------------
co se tyce toho ze mladi zakladaji misto hledani - neni to tim ze by neumeli pouzit hledani - jsou pouze lini a cekaji ze za ne problem nekdo vyresi. stejny problem resime tu www.ceske-hry.cz/forum a bohuzel uz par let neuspesne. zlepsuje se to pomalu, moderatori maji moc prace, museli jsme do registrace zaradit nepopularni test chovani na foru apod. ale problem to proste je. je to lenost.
rezna
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte pro 19, 2006 19:03
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Marek89 » pon říj 20, 2008 07:17

Mohol by niekto napísať ako vyhľadávať s funkciou AND, OR, NOT ?
Lada 2105

Vaz náš, ktorý si vyvarený
roztoč sa opäť kolesa tvoje,
buď jazda Tvoja na všetkých diaľniciach
a cestach, odpusť nám naše úpravy ako
i my odpúštame Tvoje neduhy a neuved nás
do pokušenia prejsť na inú značku a zbav
nás všetkých protivných techinkov STK.
NATURAL!
Uživatelský avatar
Marek89
 
Příspěvky: 1812
Registrován: úte úno 20, 2007 17:45
Bydliště: Čaňa, KE - Okolie

Příspěvekod rezna » pon říj 20, 2008 08:44

co s tim zkusit trochu experimentovat?

akumulátor AND dobíjení - všechny příspěvky kde jsou obě slova
akumulátor OR dobíjení - všechny příspěvky kde je alespoň jedno ze slov
akumulátor NOT dobíjení - všechny příspěvky kde je slovo AKUMULÁTOR ale nikoliv DOBÍJENÍ

dále jak už někdo poznamenal rozhodně je dobré volit mezi "zobrazit výsledky jako příspěvky" a "zobrazit výsledky jako témata"

taktéž jednoduché použití AND a OR nahradí volba "Hledej kterékoliv slovo nebo výraz jak je zadaný" a "Hledej všechna slova", kdy první je explicitní OR a druhá je explicitní AND
rezna
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte pro 19, 2006 19:03
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Petr HC » pon říj 20, 2008 09:28

Nestíhám ,ale tímto potvrzuji .

Logická funkce AND je v podstatě log součin , slovně „a“ – jeho spojením např .
alternátor AND nabíjení se vyberou příspěvky obsahující současně oba výrazy
.
Logická funkce OR je v podstatě log součet , slovně „nebo“ – jeho spojením např .
alternátor OR nabíjení se vyberou příspěvky obsahující alespoň jeden výraz .

Logická funkce NOT je v podstatě log negace , slovně „ne“ – jeho spojením např .
alternátor NOT nabíjení se vyberou příspěvky obsahující výrazy alternátor , pokud se zde současně nevyskytuje výraz nabíjení .

AND , OR , NOT se odděluje mezerami a může se psát velkými nebo malými písmeny (raději vyzkoušejte) .
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvekod Křečík Barbuška » pon říj 20, 2008 09:41

Tak tyto "nesmysly" se mi zdají nepraktické. :)

[ Komentář přidal: Luděk Musil: út říjen 21, 2008 10:50 ]
Tobě možná, ale pro některé (obzvláště nové) uživatele fora budou tyto informace zajisté velmi hodnotné! L.
Naposledy upravil Křečík Barbuška dne úte říj 21, 2008 09:51, celkově upraveno 1
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11021
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno


Zpět na Kniha přání a stížností

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků