Trip to UA

(Náměty na výlety a dovolené)

Moderátor: Moderátoři

Re: Trip to UA

Příspěvekod Paťo Zvolen » pon led 23, 2012 18:41

Hi All,

Komu niet rady tomu asi niet pomoci. Ja som nikde nenapísal, že sa z nich treba pototo, ale (napr. s tou 40-tkou) sa človek LEN prispôsobí miestnym (nezriedka aj pomerom).
Ja chodím na UA cca 4x ročne a hliadka ma / nás osobne zastavila len 1x (Cory vie to bol vtedy ked sme sli na 2 autách cez Ubľu hneď v prvej dedine za hranicou na 40-tke 60!!!). Ostatné čo tu s Michaelom 4x4 popisujeme sú situácie buď na vlastnej koži zažité alebo z 1 ruky. To máte ako s policajnými kontrolami. Mňa nezastavili za 15 rokov jazdenia na SK nikdy a pred časom to bolo aj niekoľkokrát ročne.
Nemám pocit, že sa tu bavíme o tom ako to na UA exaktne a zakaždým je, ale o tom, čo človek doteraz zažil. Po ďaľšie ja tak isto pravdou, že ďalej ako po Užhorode som sa na UA nedostal. A navyše nemám pocit že sa tu prezentuje stav, že sa ich teba báť. Byť pripravený a báť sa ich sú 2 diametrálne odlišné veci. Ale to tu aj tak nie je podstatné. Určite v budúcnosti ocením príspevky "teoretikov a mudrlantov", keď sa odtiaľ vrátia a podelia sa s plénom so svojimi postrehmi a reálnymi skúsenosťami. Aj keď si nemyslím, že bude veľká vôľa chváliť sa s tým, že ho ošklbali. Cestovaniu po UA zdar :wink: .
Lada Niva 1.6 LPG - teraz pevne verím, že sa o ňu vzorne stará už nový majiteľ
Dacia Duster 4x4 vo výhľade
Uživatelský avatar
Paťo Zvolen
 
Příspěvky: 190
Registrován: úte bře 07, 2006 12:48
Bydliště: Zvolen

Re: Trip to UA

Příspěvekod vodis » pon led 23, 2012 19:08

Ono ale myslím si, že z různých zážitků si můžem vytvořit obrázek toho, jak to tam vypadá. Každý má jiné zkušenosti a z toho si lze dohromady udělat nějaký úsudek a obrázek. Na UA jsem byl dvakrát autem, celkem po jejich území asi 1500km. Předtím od roku 1989 jsme tam jezdili pravidelně vlakem, ale spojení je tam čim dál horší a na hranicích v Čierný začíná být docela pakárna. Navíc s malýma dětma to ani jinak než autem nejde. Takže mě na letošek čekají cesty už jen autem, nedá se nic dělat
Jinak v autě vozím třebas i hasičák, abych jim nedal záminku při kontrole, i když bych ho mít nemusel.
No a když jsem třeba v práci řekl, že tam jedu, tak si mysleli, že jsem se zbláznil. Maj představu že tam snad ani nejsou silnice a za každým rohem číhá lupič. :-) Přitom za ty dvě desetiletí cestování na UA se nás nikdo nepokusil okrást. To, co je tam protivný, je jednání s úřady. Ať už třeba na pokladně na nádraží ve Lvově, nebo kdysi v Praze na ambasádě UA.
Sněhobílá Samara 21083 r. 1994 - ŽIGADLO! koupeno 10/2009, 16400 - 36142 km, prodáno 26.5.2013
Stříbrná 21102 r. 2003 - Samara EVO! koupeno 5/2011, 15100 - 71109 km, prodáno 28.7.2014
Červená 2105 r. 1990 - Ruda koupeno 4/2013, 58329 - 95400 km, prodáno 7.12.2019
Sněhobílá 2101 r. 1973 - Jáchym koupeno 8/2013, 43740 - 50065 km
a ještě Volha 24
Uživatelský avatar
vodis
 
Příspěvky: 1666
Registrován: stř lis 25, 2009 21:18
Bydliště: Rakovník

Re: Trip to UA

Příspěvekod Veverka » pon led 23, 2012 19:30

vodis píše: v Čierný začíná být docela pakárna.

SK celníci už blbnou i tam :? ?
Veverka
 

Re: Trip to UA

Příspěvekod vodis » pon led 23, 2012 19:33

Jo, zažito naposled loni v září. Se to tam úplně otočilo oproti situaci před 20 lety... :? Na UA straně nám tedko sebrali pasy k razítkování, pohodová prohlídka a pak řekli, že můžem na hodinku do města v době výměny podvozků. :D
Sněhobílá Samara 21083 r. 1994 - ŽIGADLO! koupeno 10/2009, 16400 - 36142 km, prodáno 26.5.2013
Stříbrná 21102 r. 2003 - Samara EVO! koupeno 5/2011, 15100 - 71109 km, prodáno 28.7.2014
Červená 2105 r. 1990 - Ruda koupeno 4/2013, 58329 - 95400 km, prodáno 7.12.2019
Sněhobílá 2101 r. 1973 - Jáchym koupeno 8/2013, 43740 - 50065 km
a ještě Volha 24
Uživatelský avatar
vodis
 
Příspěvky: 1666
Registrován: stř lis 25, 2009 21:18
Bydliště: Rakovník

Re: Trip to UA

Příspěvekod Veverka » pon led 23, 2012 19:52

Teda jako musím uznat,moje letošní zážitky s UA celníky a nejen s celníky byly pozitivní,žádný řvaní starých děžurných a nikdo se mě nepokusil oškubat,teda kromě toho taxikáře,cena za svezení se vyšplhala na 60kč:moje blbost-neměl jsem a neznal jsem mapu Lvova.
Jsem čuměl jak je v čtyřmilionovém Kyjevě bezpečno.Více než v Litovli :shock: ,o Olomouci radši nemluvím.A opilců minimum.
Veverka
 

Re: Trip to UA

Příspěvekod dvk » úte led 24, 2012 10:06

My jsme byli na UA 2x, na horách v Zakarpatie, bez auta, cca 4 a 2 roky zpátky. Poprvé přes hranici pěšky, podruhé autobusem. S dopravníma policajtama teda zážitky nemám, ale co jsem se tak při zevlování mezi kontrolami díval kolem sebe, tak ono je ještě rozdíl mezi CZ a SK. To nemyslím jako urážku, ale prostě bylo jasně vidět, že mít český pas znamenalo na první pohled jiný přístup celníků. Jednání daleko slušnější, nic moc neprohlíželi, při cestě zpátky nám někdo strčil do ruky celní deklaraci a u dalšího pultu nad tím mávli rukou, když jsme vytáhli pasy. Nevím jak je to tam teď, ale tak to na mě působilo ty dva roky zpátky, český pas byl prostě deviza. Mimochodem to stejné mi přišlo v RO.
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
dvk
 
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: Trip to UA

Příspěvekod miro263 » úte led 24, 2012 10:39

Peter v sobotu sadol za volant a vyrazil na Ukrajinu, kde chcel natankovať lacnejší benzín. Za hranicami ho však pristavili miestni policajti a vyzvali ho, aby fúkal. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby mu nepodávali noviny.

Policajt periodikum zroloval do tvaru akéhosi megafónu a podal ho Petrovi užšou stranou dopredu. Vyzval ho, aby fúkal, popisovala kurióznu situáciu Jojka. Peter teda fúkol a policajt nad ním vyriekol ortieľ - "Ty pil!"

Auto mu polícia vzala a domov musel pešo. Peter však tvrdí, že keďže je po ťažkej nehode a musí brať lieky, alkohol roky vôbec nepije. Ukrajinská polícia napriek tomu trvá na svojom. Pozitívnu skúšku potvrdil televízii aj náčelník štátneho dopravného inšpektorátu v Užhorode.


Bulvarny zdroj tu: http://www.topky.sk/cl/10/1296891/Ukraj ... rali-auto-
BA3 2121
-EX z produkcie ВАЗ 2103 a 2105-
Uživatelský avatar
miro263
 
Příspěvky: 421
Registrován: úte čer 16, 2009 11:55
Bydliště: Horehronie

Trip to UA

Příspěvekod Paťo Zvolen » úte led 24, 2012 10:58

Čo sa UA tyka, tak ja osobne nemám pocit, že by sa ku mne niekto odmerane a povýšenecky správal a navyše cestou TAM ani všimné nedávam na rozdiel od miestnych vracajúcich sa na UA na CZ značkách.

A čo sa RO týka : Tak tam chodievam/e (prevažne na OFF) posl. 5-6 rokov (niekedy aj 2x ročne) a z roka na rok je to benevolentnejšie. Prechod hranicou možno na pár 10 sec. rátať. Takže to považujem, len za nejakú individuálnu a zvláštnu skúsenosť.

Príspevok nadomnou si snáď ani nevyžaduje komentár. Teda akurát možno od tých čo tu už zo 3-4x poznamenali ako Paťo preháňa a straší. Doporučujem prečítať si aj diskusiu, takých čo "strašia a preháňajú" je tam asi viac.
Lada Niva 1.6 LPG - teraz pevne verím, že sa o ňu vzorne stará už nový majiteľ
Dacia Duster 4x4 vo výhľade
Uživatelský avatar
Paťo Zvolen
 
Příspěvky: 190
Registrován: úte bře 07, 2006 12:48
Bydliště: Zvolen

Re: Trip to UA

Příspěvekod dvk » úte led 24, 2012 13:02

Jenomže takhle vytržené z kontextu to má vypovídající hodnotu 0. Není to osobní zkušenost nikoho tady, nikdo u toho nebyl, nevíš co se přesně stalo a jak to celé proběhlo, nevíš jak často tam takhle jezdí "natankovat levnější benzín", nevíš jestli v tom nebylo něco osobního, kolikrát už se takhle s policajtama na UA chytl atd. Neříkám, že UA je ráj na zemi, taky jsme si tam zažili svoje, ale zas netřeba z toho dělat horor.
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
dvk
 
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: Trip to UA

Příspěvekod vodis » úte led 24, 2012 13:51

dvk: Souhlas!

A nejel tam ve článku zmiňovaný Peter v zimě? U nás na netu je zase jiný článek:
http://www.novinky.cz/domaci/257103-alk ... ousku.html
:)
Sněhobílá Samara 21083 r. 1994 - ŽIGADLO! koupeno 10/2009, 16400 - 36142 km, prodáno 26.5.2013
Stříbrná 21102 r. 2003 - Samara EVO! koupeno 5/2011, 15100 - 71109 km, prodáno 28.7.2014
Červená 2105 r. 1990 - Ruda koupeno 4/2013, 58329 - 95400 km, prodáno 7.12.2019
Sněhobílá 2101 r. 1973 - Jáchym koupeno 8/2013, 43740 - 50065 km
a ještě Volha 24
Uživatelský avatar
vodis
 
Příspěvky: 1666
Registrován: stř lis 25, 2009 21:18
Bydliště: Rakovník

Re: Trip to UA

Příspěvekod Michael 4x4 » úte led 24, 2012 14:00

Myslím že celá táto debata ma výpovednú hodnotu rovnú nule. Nikto z nás (ja a Paťo) nemá dôvod zveličovať, všetko čo sme tu uviedli sme zažili osobne, alebo sú to informácie od ľudí ktorým verím že sa to naozaj tak stalo. Oháňať sa tvrdením, že miestny orgán na niečo nemá právo je scestné. Na UA som približne raz za dva týždne, tak už som tam niečo zažil. Niekedy je obdobie, že za polrok ma ani raz nezastaví hliadka a inokedy aj 2x za deň, a vždy nejaký problém alebo aspoň "na kavu".

(Zámerne som nepísal príbehy o rozkopnutých svetlách len aby mali zámienku na pokutu či dorezaných sedadlách na colnici - toto neviem ani potvrdiť ani vyvrátiť. Viem to len z počutia.)

Ale mám taký pocit, že či už ide o colníkov alebo orgány, hľadajú "cestu menšieho odporu" čiže snažia sa riešiť veci tak aby s tým mali čo najmenej roboty. Napr. colník dá vyplniť colnú deklaráciu, ak vidí že reagueš "OK vyplním" a píšeš tam postupne veci tak ju vezme späť aj nedopísanú, buchne pečiatku do pasu a čau. Inak by deklaračku musel prepísať do pc, evidovať....
Ďalší prípad, zastavili nás s tým že vodič pil, ideme do nemocnice na krvé testy. Naša reakcia bola v zmysle "Ok, poďme, aspooň budeme vedieť kde je tu nemocnica." Zasa videli že by s tým mali robotu navyše, tak sa ukľudnili, vypýtali "na kavau" a bolo....preto mi nejako nesedí to že zhabali auto, ale človek nikdy nevie - možno na tom aute bude jazdiť sám orgán :mrgreen:

Každý si môže ísť vyskúšať sám a potom nech si spraví názor, ale netvrdil by som že preháňame alebo zveličujeme.
LADA NIVA 4X4 /4x2 1.7i LPG od 28.08.2008
--------------------------------------------------------------
Obrázek
Uživatelský avatar
Michael 4x4
 
Příspěvky: 676
Registrován: pon říj 31, 2005 16:39
Bydliště: Michalovce / Palín

Re: Trip to UA

Příspěvekod Veverka » úte led 24, 2012 14:34

Michale debata cenu rozhodně má,každý přinesl svoje zkušenosti.V bulváru píšou strašný bludy,veřím že mu to auto zabavili ale nevíme jak to s Peterem bylo nebo co je zač.A navíc netřeba nad míru strašit gera a krokodýla.Informace typu co můžou čekat díky debatě mají,takže jsou politicky připraveni a můžou z fleku vyrazit směr východ.Není v plánu jet do afriky(Zambie),ale jen do země kde občas zítra znamená jako včera nebo předvčerejškem.
Mě teda zaujala informace od Radka,že se na DAi na zakarpatí chová hůře než v jiných oblastech.

Ještě bych napsal něco podle mě důležitého k tomu co psal DVK:
Můj spolužák původem z Užhoroda,trvalým pobytem u nás,slovensko nesnášel,protože SK oficiální orgány ukrajince strašně buzerují(což jsem viděl sám na celnici,to bylo strašný jak z roku 1980).
Máš trvalej pobyt v čr a chceš na delší dovolenou do Tater?Na slovensku nemožno!5 dní a pak vyhostit!V polsku a u madarů mohl pobývat 90dní v kuse.
Uvědomne si když chceme jet my k nim na 90dní,nepotřebujeme vůbec nic,jen pas.Když oni k nám třeba jen na otočku do košic,musí jet stovky kilometrů na ambasádu,vyřídit vízum,tunu hovadin a zaplatit 30EURO,k tomu si tam vystát echtovní frontu.A my tady budeme knourat kvůli možná pár hodinám na celnici.
A vy se dívite že se UA celníci a milice se na slovácích léčí,i když za to ti obyčejní třeba vůbec nemůžou?A čechy nechá projet jakoby nic?Čech vůbec je obecně z domova oprsklejší a má lepší právní povědomí jak se bránit ouřední zlovůli.Naštěstí se toto už na SK prý také lepší,což je dobře.
Veverka
 

Re: Trip to UA

Příspěvekod Marťas » úte led 24, 2012 14:49

Veverka píše:SK oficiální orgány ukrajince strašně buzerují(což jsem viděl sám na celnici,to bylo strašný jak z roku 1980).
Máš trvalej pobyt v čr a chceš na delší dovolenou do Tater?Na slovensku nemožno!5 dní a pak vyhostit!V polsku a u madarů mohl pobývat 90dní v kuse.
Uvědomne si když chceme jet my k nim na 90dní,nepotřebujeme vůbec nic,jen pas.Když oni k nám třeba jen na otočku do košic,musí jet stovky kilometrů na ambasádu,vyřídit vízum,tunu hovadin a zaplatit 30EURO,k tomu si tam vystát echtovní frontu.A my tady budeme knourat kvůli možná pár hodinám na celnici.
Tohle jsem třeba vůbec netušil, možná proto tu jsou tolik rozdílné zkušenosti, až se zdá, že každý byl někde jinde.
2101, r.v.1977, 1700k - Vladimir / 2106, r.v.1978 - Nikolaj / 21061, r.v.1986 - Sergej / 21044, r.v. 1999 :hrob: / 21044, r.v. 1997 Ivan / 1119, r.v. 2009 Kalina / Jawa 20, rv. 1969 / Š1203 rv. 1975 - Blaženka / Jawa 250/353 rv. 1957 / Avia A21 Furgon / Zetor 25A
Obrázek
Жигули навсегда!
Uživatelský avatar
Marťas
 
Příspěvky: 3465
Registrován: ned čer 21, 2009 22:56
Bydliště: Praha 10

Re: Trip to UA

Příspěvekod Veverka » úte led 24, 2012 15:40

Ale jo,dostávají zabrat i u nás a v tom polsku,samotná čr není tak na ráně když s něma nesousedíme.Akorát se mě zdá že si toto lidi z naší strany schengenu vůbec neuvědomujou.Jo sice tam je korupce větší než u nás,ale z pohledu obyčejného spořádaného občana rakouska musí být i taková čr velký mafiánský bordel.

Vlastně ono je to ještě horší.Dokonce se mi zdá,že oni musí dávat otisky prstů,o to vízum žádat tři měsíce předem,dokazovat učel cesty,dostatečné prostředky na pobyt(30EURo na den?) a cestu zpět,uvést zemi vstupu do EU.

Jistě,někdo si myslí,že když otevřeme hranice,bude problém.Můj známej z jiné východní země tady pracuje.Každý rok musí v jeden den vykazovat na učtu cca částku 120tisíc kč,jinak ho vyhostí.Pochopil bych 5000kč,ale 120tkč nemá obvykle na učtě ani normální čech natož gastaiberter z východu.On je samozřejmě nemá.Takže si je musí půjčit.Banka ani normální společnost samozřejmě nikomu takovému nikdy nepůjčí,takže je nutné zajít za krajanem-kápem,kterej na tom vydělá a ouřad je spokojený.Samozřejmě naší politické věrchušce v čele s Velkým Václavem to evidentně vyhovuje ale ruku v ruce s tou buzerací se nedivme že k nám jezdí mezi těma lidma z východu procentulně dost svoloče která tady pak řádí.
Takto se jejich turista na nákupy v košicích nebo prohlídku prahy stověžaté z vysoka ......,mafíán si zaplatí,projde a může se tu usádlit.
Veverka
 

Re: Trip to UA

Příspěvekod miro263 » úte led 24, 2012 16:20

miro263 píše:
Peter v sobotu sadol za volant a vyrazil na Ukrajinu, kde chcel natankovať lacnejší benzín. Za hranicami ho však pristavili miestni policajti a vyzvali ho, aby fúkal. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby mu nepodávali noviny.

Policajt periodikum zroloval do tvaru akéhosi megafónu a podal ho Petrovi užšou stranou dopredu. Vyzval ho, aby fúkal, popisovala kurióznu situáciu Jojka. Peter teda fúkol a policajt nad ním vyriekol ortieľ - "Ty pil!"

Auto mu polícia vzala a domov musel pešo. Peter však tvrdí, že keďže je po ťažkej nehode a musí brať lieky, alkohol roky vôbec nepije. Ukrajinská polícia napriek tomu trvá na svojom. Pozitívnu skúšku potvrdil televízii aj náčelník štátneho dopravného inšpektorátu v Užhorode.


Bulvarny zdroj tu: http://www.topky.sk/cl/10/1296891/Ukraj ... rali-auto-


Nejake to videjko: http://www.ta3.com/clanok/8217/ukrajins ... piera.html
BA3 2121
-EX z produkcie ВАЗ 2103 a 2105-
Uživatelský avatar
miro263
 
Příspěvky: 421
Registrován: úte čer 16, 2009 11:55
Bydliště: Horehronie

PředchozíDalší

Zpět na Zajímavá místa na cestování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků