CB

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

CB

Příspěvekod narak » úte úno 28, 2006 09:20

Ahoj, premyslel jsem ze bych si do auta poridil CB, zatim o tom vim jen tolik co jsem se docelt na netu, ma tu nekdo prakticke zkusenosti? Myslim jak technicky na to, jakou vysilacku, kam s antenou, jaky to ma dosah, jesli to ma skutecne dost lidi aby se to vyplatilo a jak vypada komunikace tady v Cechach... Proste jestli ma vubec cenu do toho investovat :D
PETR
narak
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon led 09, 2006 17:22
Bydliště: Litomerice

Příspěvekod denis » úte úno 28, 2006 09:34

No, konkrétně u nás v Opavě už CB umřelo a má ho jen minimum lidí ale tedy pár technických blbin.
Pro mobilní provoz bych doporučil levnou a otestovanou stanici Formel1-dobrá citlivost, jednoduchá obsluha a nízká cena. Jinak je to celkem na tobě, co si pořídíš a co od stanice očekáváš-liší se počtem kanálů a jinýma blbinama. Napájení stanice pokud možno tahat rovnou od baterky, abys minimalizoval rušení z palubní sítě auta.
Anténa-máš možnost si zvolit magnetickou-magnetická patka a na ní prut nebo na pevno-musíš vrtat do střechy a prut jde oddělat. Lepší zkušenosti byly s napevno umístěnou anténou z důvodu protiváhy, kterou tvoří střecha.
Pro spojení antény a stanice je nejvhodnější 50 Ohm koaxiál RG58 a 2PL konektory. Po propojení je třeba stanici s anténou přizpůsobit a k tomu potřebuješ mít PSV metr-pokud je nepřizpůsobíš, přetěžuješ VF koncový stupeň a ten může odpochodovat a navíc se takto nikam nedovoláš.
Povolené jsou 4W ale pro mobilní provoz je dobré mít i nějaký ten zesilovač ale není to u nás povolené, ovšem skoro nikdo kromě ČTÚ to neřeší. Myslím že pro začátek by to mohlo stačit. Pokud jsem na něco zapoměl, nechť mě někdo doplní. :wink:
Mitsubishi Colt 1,5GLX :-)
Uživatelský avatar
denis
 
Příspěvky: 308
Registrován: pon lis 07, 2005 15:06
Bydliště: Opava

Příspěvekod Acibuk » úte úno 28, 2006 11:50

Doplnim jen to, ze magnetickou antenu ti ukradnou, i kdyz si jen pujdes koupit kafe:( Jde o to, ze CB uz to ma proste za sebou, vytlacilo ho ICQ, mobily a net celkove. Pokud chces trosku lepsi dosah za stejne penize, muzes zakoupit za tisicovku nejake dve vysilacky na vyssi frekvenci, ktere se prodavaji v hypermarketech, a zabudovat je napevno do auta.. K nekterym handsfree primo je, i na tu 5cm antenu to ma lepsi dosah, a hlavne to ma autovox(aktivaci hlasem), takze muzes vykecavat i za jizdy. Proste tu rucku( vysilacka do ruky ), predelat na stanici(napevno)..
zde
Kua vsecko hraje pro ty podnikatelse zazobane prasata ....

Tak a už zbývá jen ten Jelen a můžeme vytáhnout oponu.
Dostal ste Bludišťáka!
Klikněte zde pro zobrazení.
Uživatelský avatar
Acibuk
 
Příspěvky: 1006
Registrován: ned lis 06, 2005 22:01
Bydliště: u maminky

Příspěvekod denis » úte úno 28, 2006 12:00

Tak vidím, že to neupadlo jen u nás-jinak ty vysílačky PMR se dají taky upravit na externí anténu-opět nepovolené ale pak se dá domluvit za jízdy po celém městě bez problémů a výjde to na pakatel-ony ty pendreky nejsou to pravé ořechové v železobetonové džungli kterou je město. :wink:
Mitsubishi Colt 1,5GLX :-)
Uživatelský avatar
denis
 
Příspěvky: 308
Registrován: pon lis 07, 2005 15:06
Bydliště: Opava

Příspěvekod Myso » úte úno 28, 2006 15:38

uhm ja som tomu tiez prepadol, je velka skoda ze to medzi ludmi skoncilo, alebo konci, ale v aute sa to oplati hlavne tam kde je velka koncentracia kamionov...v prahe na jizni spojce a na dialnici praha brno D1, tak tam to zije! :mrgreen:
Ich fahre einen Shiguli - WAS2105
Keď ju poriešiš, nie je čo milovať...
_________________
Chatka 12 forever :mrgreen:
Myso
 
Příspěvky: 1389
Registrován: stř kvě 26, 2004 17:59
Bydliště: Bratislava-Praha

Příspěvekod SalWador » stř čer 21, 2006 11:28

Zacinam o CB stanici do auta take uvazovat. Vim, ze zde na foru je nekolik dalsich lidi, kteri o tom tez uvazuji.

Ovsem moje zkusenosti jsou totalne nulove. Prolezl jsem trochu internet, pocetl par inzeratu, ale to je k nicemu, kdyz nevim, co vlastne chci. Proto se vas ptam: jakou stanici by ste mi doporucili, jake paramatry by mela mit, aby to za neco stalo. Na co dat pri vyberu pozor? Dale vubec nemam prehled, co by to mohlo stat, ale za komplet aparatutu nechci dat vice jak 6000kč.
SalWador
Uživatelský avatar
SalWador
 
Příspěvky: 415
Registrován: stř čer 02, 2004 22:20
Bydliště: Dobruška

Příspěvekod denis » stř čer 21, 2006 13:40

Čím jednodušší stanice, tím většinou lepší. Měl jsem Formel 1, jednoduchá hračka s velmi dobrou citlivostí a perfektní v autě. Daly se na ní udělat různé úpravy atd. Jinak nebyly nejhorší Alamat 295, pro jejich vysoký počet kanálů a solidní citlivost a hlavně sympatický vzhled. Vyhni se strojům jako je Danita a Maxon-katastrofa všemi směry.
Ostatní značky jako President ušly, a vyšší řady byly skvělé-kde jsou ty časy, kdy jsem tyto hračky dával dokupy....
Anténa-nejlépe chodily antény s konektorem ve střeše z důvodu skvělé protiváhy ale magnetky se dají taky slušné sehnat. Osobně jsem měl doma DV27S-laminátový prut s kloubem a fungovala super, dala se i skvěle přizpůsobit-o přizpůsobení něco víš?
Jestli něco najdeš nadhoď a jsem schopen ti něco o většině těchto strojů říct. :wink: Osobně bych i dnes bral něco jako Prezident Lincoln, což byla jak CB tak radioamatérská stanička se skvělým designem a parametry, ale jak říkám,unás už to umřelo.
Mitsubishi Colt 1,5GLX :-)
Uživatelský avatar
denis
 
Příspěvky: 308
Registrován: pon lis 07, 2005 15:06
Bydliště: Opava

Příspěvekod SalWador » stř čer 21, 2006 14:36

denis píše:Anténa-nejlépe chodily antény s konektorem ve střeše z důvodu skvělé protiváhy ale magnetky se dají taky slušné sehnat. Osobně jsem měl doma DV27S-laminátový prut s kloubem a fungovala super, dala se i skvěle přizpůsobit-o přizpůsobení něco víš?
Co se tyce anteny, jak dlouha prumerne je? Tady na horach sou vetve stromu proklate nizko a kdyz jedu po polni ceste domu, tak vetve doslova rozrazim strechou. O pripadnem parkovani v garazi ani nemluve. Daji se nektere modely anten nejak sklopit? Přizpůsobování mi nic neříká.

OK, pokud narazim na neco zajimaveho, tak sem opis inzeratu vlozim. I kdyz zatim jen sonduju, penize budu mit tak za mesic az dva. Mam ted hafo vydaju.
SalWador
Uživatelský avatar
SalWador
 
Příspěvky: 415
Registrován: stř čer 02, 2004 22:20
Bydliště: Dobruška

Příspěvekod Tommel » stř čer 21, 2006 15:56

SalWador píše:
denis píše:Anténa-nejlépe chodily antény s konektorem ve střeše z důvodu skvělé protiváhy ale magnetky se dají taky slušné sehnat. Osobně jsem měl doma DV27S-laminátový prut s kloubem a fungovala super, dala se i skvěle přizpůsobit-o přizpůsobení něco víš?
Co se tyce anteny, jak dlouha prumerne je? Tady na horach sou vetve stromu proklate nizko a kdyz jedu po polni ceste domu, tak vetve doslova rozrazim strechou. O pripadnem parkovani v garazi ani nemluve. Daji se nektere modely anten nejak sklopit? Přizpůsobování mi nic neříká.


Před nějakým tím rokem když jsme ještě měli 21061 tak jsme měli v autě CB teď o ni celkem uvažuju i když to bohužel trochu upadlo k anteně měli jsme ji cca 2 metry dlouhou nevim možná menši někde doma ještě je a je fakt že napevno ukotvená měla lepší příjem jak magnetka antena byla celkem pružná takže ani o větev se nezlomila ale je fakt že na sidlišti se to nechat nedalo protože by tam už nebyla :roll:
Chatka 12 forever :mrgreen: . Buková drift challenge team. Aerodynamika je pro ty, co neumí ladit motor.

Nové vozy Lada, UAZ, GAZ, Kamaz z Ruska
Uživatelský avatar
Tommel
 
Příspěvky: 3252
Registrován: pon pro 20, 2004 10:44
Bydliště: Brno - HK

Příspěvekod denis » stř čer 21, 2006 16:16

Normální CB anténa je dlouhá +-140cm, aby za něco stála. I ta napevno se dá sundat z kloubu nebo vyšroubovat samo dle provedení.
Přizpůsobení-pro dobrou funkci je třeba přizpůsobit anténu k CB kvůli vysílání. Je k tomu potřeba PSV metr (PSV-poměr stojatého vlnění). Ony ty vlny totiž mají tendenci se při vysílání do špatně nastavené antény vracet zpět (laicky řečeno) a zatěžují koncový stupeň vysílačky natolik, že hrozí jeho uvaření a navíc se skoro nikam nedovoláš. Příjem je přitom OK. Třeba Formel 1 měla obvody ochran koncového stupně a nedala se snadno odpálit.
Pokud na něco narazíš, dej to sem ale 6tis. je celkem moc. Stanici nad 1500kč (samo dle kvalit) bych nebral a mobilní anténa +-1000-1500 magnetka, napevno kolem 1000kč. Občas někdo na Aukru něco prodává a za slušnou cenu.
Mitsubishi Colt 1,5GLX :-)
Uživatelský avatar
denis
 
Příspěvky: 308
Registrován: pon lis 07, 2005 15:06
Bydliště: Opava

Příspěvekod meda.pu » stř čer 21, 2006 19:11

Tohle me celkem hodne zajima uz delsi dobu. Je nejaka moznost ji pouzivat jak doma tak v aute?? Nebo je to naslozito vzdYcky vydelat a vratit zpatky??
Lada Niva - Pelech, Škoda Fabia 1.9tdi
meda.pu
 
Příspěvky: 81
Registrován: pon kvě 01, 2006 20:38
Bydliště: Přerov - Předmostí

Příspěvekod Myso » stř čer 21, 2006 20:00

super web je www.cbradio.cz inak pevnu antenu do strechy za 500 pouzitu, od 600,- novu... stanicky ako pise denis, v rozpati 1000-2000 sa toho da zohnat hafo.
Ich fahre einen Shiguli - WAS2105
Keď ju poriešiš, nie je čo milovať...
_________________
Chatka 12 forever :mrgreen:
Myso
 
Příspěvky: 1389
Registrován: stř kvě 26, 2004 17:59
Bydliště: Bratislava-Praha

anténka

Příspěvekod stav » stř čer 21, 2006 20:24

Nejvíce jsem si oblíbil ,, magnetku,, je to super zařízení, drží na střeše, nechá se kdykoliv schovat, přendat, nic nejde ulomit je na pérovacím kloubu, vyzkoušená na osob. autě ve 150km/h drží jako přibitá. tech data neznám, ale určitě k mobilní stanici postačuje. má jenom jednu nevýhodu- po delší době udělá na laku kolečko, ale nechá se to rozleštit. Na auto doporučuji
Uživatelský avatar
stav
 
Příspěvky: 210
Registrován: stř led 25, 2006 18:48
Bydliště: Klatovy

Příspěvekod Majo » stř čer 21, 2006 21:45

Salwe: tej antene tie vetvy zas az tak nevadia. Ja mam magnetku a zadarilo sa mi s nou vletiet do garaze a pekne sa zohla. Ma 155cm a zohla sa kusok nad strechou, vobec nic jej nie je. Ale rachot to bol slusny :oops:
Mimochodom testovana rychlost s magnetkou na streche: 170km/h = neuletela :wink: Len neviem ci to bola nahoda alebo stastie :mrgreen:
21043(reinkarnacia), 2105 1.3k(svagrov), 2110 1.5 16V, Niva(rozobrata), Chevy Niva 1.7i, Priora1,8+, BMW e36 328iA, Fiat Tempra 2.0i.e, 4x4
Uživatelský avatar
Majo
 
Příspěvky: 6455
Registrován: úte čer 01, 2004 19:32
Bydliště: Zvolen

Příspěvekod Tomik » pát čer 23, 2006 21:07

nejlepší stanička do auta je allamat 295,ja mam doma presidenta george,magneticka antena je blba kuli nenechavcum,přibehnou,utrhnou kabel a antena je včudu
doovi
Uživatelský avatar
Tomik
 
Příspěvky: 172
Registrován: ned bře 12, 2006 21:19
Bydliště: PRAHA

Další

Zpět na Poklábosme

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků