Najde sa tu elektikár?

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Příspěvekod MartasBrno » ned bře 13, 2011 21:49

No, já nevím. Můj předchozí příspěvek byl opravdu úlet, to byl nesmysl, ale jaký je smysl místního přizemnění bodu rozdělení TNC na TNS? Eliminovat úbytky na vodiči PEN, které se pak roznesou na kostry zařízení. Zlepšení funkce Samočinného odpojení od zdroje při poruše.
Nevím co říká norma, jestli to je nutnost, ale jestli jo, tak kam to teda zapojit? Přizemnění se dělá do země, ne do vodiče PEN. V panelákové instalaci se teda zřejmě s tímto nepočítalo. Anebo se spolehnout na měření impedance smyčky?

A to pospojování v koupelně - má být uzemněné nebo neuzemněné? Za tu dobu co jsem byl na škole, se to všechno třikrát změnilo.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jimmi » ned bře 13, 2011 22:55

O uzemnění pospojování psak Hurikán tuším dost jasně.

Trubky na stejném potenciálu je prima věc, ale předpokládá to existenci nějakého společného pospojování u vstupu do domu. Pokud si jsem jist, že trubku od plynu nepřeměním na PEN, můžu si spojovat co chci.

Bod rozdělení je dobré mít zvlášť přizemněný asi z důvodu možného odpojení PEN, což není až tak neobvyklý jev. To si pak lidé stěžují, že jim praskají žárovky a občas nehřeje trouba tak, jak by měla, a pak se zjistí, že barák má "plovoucí zem".

Jinak si uvědomte, že norma nemůže být nikdy jednoznačná a riziko nejde snížit na nulu. Pouze ho lze hodně omezit. Proto mohou být zdánlivě stejné věci v různých zemích jiné, protože výjimky vycházejí z jiných zvyklostí v jiné oblasti, o kterých ani zkušený elektrikář nemusí vědět (nebo si nedomyslí souvislosti).
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
Jimmi
 
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvekod Křečík Barbuška » ned bře 13, 2011 23:12

A to co jsem napsal o tom pospojování Hurikánovu popisu nějak odporuje? Je něco špatného na spojení všech neživých přístupných částí s bodem rozvidlení na PE a N? Jsem tvor s dlouhým vedením, tak prosím polopaticky.
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11029
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jimmi » ned bře 13, 2011 23:37

Snad nejsme až tak v rozporu. Jenom je třeba mít na paměti, že je rozdíl v uvedení plynové trubky na stejný potenciál, nebo její přemena na uzemnění. To jsou právě ty souvislosti, které je třeba brát v potaz.
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
Jimmi
 
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvekod Křečík Barbuška » ned bře 13, 2011 23:51

Teoreticky je v paneláku někde dole vše (topení, plyn, voda) pospojováno a přizeměno. Zaroveň je v tom bodě přizeměn střední vodič, který dále odchází jako PEN. Nicméně, než toto všechno vyleze nahoru třeba do pátého patra, tak se nastřádají úbytky a dojde k rozdílům. Ty je dle mne v tom patře, respektive v bytě vhodno srovnat, aspoň v koupelně. Tak proč to nepospojovat? Aspoň tak jsem pochopil, že je to u nás, třeba to chápu špatně. Nemám takový obzor.

Pak je tu problematika toho třídrátu. Tam ovšem také chci aby kolík zásuvky, vana, stupačka vody a plynu byla na tom stejně ne?

Pokud je poslední odstavec správně, je možný negativní vliv třeba na vedlejší byt, který stále jede ve dvoudrátu? Ptám se proto, že jsem si vědom svého nízkého rozhledu v této problematice a nechci se zbytečně hádat s desítkou.
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11029
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Poklábosme

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků