Elektromobilita v Evropě aneb Proroctví slepého mládence

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Re: Elektromobilita v Evropě aneb Proroctví slepého mládence

Příspěvekod Georgius » úte led 12, 2021 08:30

Tak kromě mnou popsaného "chytrého nabíjení" to není reálné, i kdyby v Praze z každého sloupu osvětlení vytáhli nabíjecí kabel a bylo tak nabíjet kde :-) tak by se tam příslušný proud musel dostat (o tom, že se musí vyrobit nehovoře) ...

Geniální nápad dnešního rána: kdybychom vypnuli pouliční osvětlení (stejně každej v autě svítí a chodci mají zákaz nočního vycházení ;-) ), získáme 40W na každou lampu, takže za 12 hodin noci by se místo toho mohl nabít elektromobil o 0,48 kWh , takže podle těchto odhadů a čísel při optimistické spotřebě 15 kW/100 km u Tesly mohl ovčan ujet na tuto energii závratných 3200 metrů (teda, pokud započítáme cca 90% efektivitu nabíjení tak 2880 metrů).
Ale dobře, podle tohoto dokumentu je průměrný příkon lampy 125,3 W, tak ať nežeru, za noc 1,5 kW (=1,353 po odečtení ztrát) - to už je slušných 9 kilometrů :roll: :lol: A když se domluvíte se sousedem, možná i 18 ;-) .. a ten poslední kousek do práce dotlačíte ...

A to se vyplatí :!:
VAZ nemá kaz (2107 1990-2005, 21113 (2005-2017, 2019 RIP),GFL (Červená Vesta Lux) r. 2017 na prodej někdy kolem roku 2030)
:wave: YOUTUBE kanál #ladavestacz - dejte odběr :love10:
Vokativ (5.pad, oslovujeme volame) je Georgie (2. deklinace, vzor populus, ze :) )
Uživatelský avatar
Georgius
 
Příspěvky: 3189
Registrován: čtv kvě 12, 2005 18:01
Bydliště: Praha

Re: Elektromobilita v Evropě aneb Proroctví slepého mládence

Příspěvekod Saša » úte led 12, 2021 19:44

Jeden zajímavý postřeh některých majitelů malých FV elektráren s bateriemi na rodinných domcích které si nechali "výhodně" postavit po několikaletém provozu zjišťují že vlastně mají SPOTŘEBIČ nikoli ZDROJ !
Elektro auto bych osobně bral hned , ale malé , levné, lehké na jízdy do práce a zpět po městě tam to má nějaký smysl .
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
Saša
 
Příspěvky: 3229
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Re: Elektromobilita v Evropě aneb Proroctví slepého mládence

Příspěvekod Dusan » úte led 12, 2021 20:19

Ano lenze to je presne to ze to je urcene pre ludi do 30km od prace, stym ze nabijaju doma v noci. A to pocet uzivatelov zuzuje, navyse ty co byvaju 30km maju akurat tak fajne hypoteky na hlave za pozemok a dom, a nie zvysnych 30tE na eko prditko.
Dusan
 
Příspěvky: 3183
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Elektromobilita v Evropě aneb Proroctví slepého mládence

Příspěvekod jacek » stř led 13, 2021 21:03

Myslím, že už tu bylo (skoro?) všechno napsáno, takže se to pomalu začíná točit kolem dokola. Zkusím ještě jednou shrnout, bez nároku na úplnost a tzv.korektnost:

I. Obecně:
1. elektroauto se současnou technologií je ok na provoz ve městě, ale dojezd nestačí ani pro rozvážkové služby ap.
2. nesmyslné náklady na kapacitní zasíťování pro nabíjecí stanice, zejména mimo města (u benzínek aj.), pomalé nabíjení
3. drahá elektřina, ale co naděláme, benzín taky není a nebude nejlevnější (pokud vůbec ještě bude)
4. servis elektrovozítek asi bude levnější, ehm... určitě jednodušší. Do doby, než bude potřeba vyměnit baterii(e).
5. Životnost baterie = prakticky životnost auta - snadno se tedy zajistí, aby na silnicích nejezdily už žádné staré vozy. Přeloženo - bude zajištěn stálý odbyt pro výrobu :wink:

II.Co není (a možná ani nebude) vyřešeno:
1. Kde se vezmou dostatečně kapacitní a stabilní zdroje elektřiny (nebudou uhelné, zánik hrozí plynovým i jaderným elektrárnám). Vody je málo a asi bude spíš míň. Soláry a větrníky jednak zničí krajinu, druhak nefungují lineárně a třeťak to neutáhnou.
2. Jak, kde a kým se budou ekologicky likvidovat solární panely?
3. Jak, kde a kým se budou ekologicky likvidovat obrovská množství velkých autobaterií? A další využití materiálu? A kdo to všechno zaplatí? Nejspíš asi majitel onoho technického zázraku - tohle máme teda jasný...)
4. Jak se budou hasit vznícené baterie (havárie, poruchy, samovzníčení) - zatím prý pomůže jen dlouhodobé ponoření do vody v kontejneru. Doporučuje sice jedenáct hasičů z deseti, ale jak to bude v denní praxi?
5. Co bude s parkovacími domy a podzemními garážemi v návaznosti na požární NEbezpečnost baterií?
5. Jak se bude elektromobilitovat, když přijde výpadek proudu (blackout, živelné pohromy - vítr, ledovka, voda...) To asi doplníme jedenácté přikázání - "Nedobiješ!"

III.Co se vůbec neřeší:
1. Ekologie celého elektrobyznysu - těžba, zpracování, výroba, jedovaté odpady, sběr, povinná recyklace a využití "šrotu"
2. Zdroje elektřiny - "moudří ekoodborníci" říkají, že teď musíme napřed vyřešit ta elektroauta, resp. zákaz aut na benzín a naftu, a ne nějaké podružné, záludné otázky, co s tím prý ani nesouvisejí! :idea:

IV.Co nejspíš vyřešeno bude, a docela jednoduše:
1. Cena elektroauta - pochopitelně to bude drahé, tedy jistě ne pro každého. Cenovou selekcí se současně řeší mnoho věcí naráz - kapacita dobíjecích bodů, cena elektřiny už nehraje roli, a současně i otázka dojezdu - prostě přijde postupný, ekologicky žádoucí, zánik individuální dopravy.
2. Ve spojení s čipy (pro začátek zatím jen) v dokladech, kouzelnými kartami a telefónky báječná věc - budete neustále pod kontrolou, aby se vám nedejbože nic nestalo :D A taky - kam byste furt chtěli jezdit? Choďte do práce (veřejná doprava) a seďte doma u ČT a PC her, však s covidem už si začnete zvykat... :mrgreen: A když nebudete na asociálních sítích prezentovat svoje nesprávné názory, tak si tam budete moci pod dohledem moudrého cenzora i psát s podobnými jedinci, dívat se na schválené nehambaté fotky nebo na výběr vhodných výchovných videí na yt. Prostě bonus, no neberte to! :roll:
3. Taky se už konečně vyřeší přeplněné silnice a chybějící dálnice, anžto už nebudou tolik potřeba.
4. Možnost dálkového zablokování každého auta dobrotivým a vždy bdělým Úředníkem, samozřejmě pro dobro majitele. Drobná otázka je, kdo potom bude doopravdy tím majitelem. :o To už vlastně existuje i nyní, jmenovitě třeba u exportované vojenské techniky vč.tanků či raketové techniky a j.
5. Problémy s neposlušnými lidmi, co furt blábolí o svobodě - kdo bude zlobit, vypnou ho jak Trumpa na twitteru nebo fb... a to včetně platební karty, jelikož hotovost se postupně omezí a nakonec zruší. Hotovost je drahá, a stejně kartou už dnes platí skoro všichni. Takže třeba takové očkování proti covidu - to by byla malina, žádné šprajcování. Tož i čipovat vás nakonec začnou. Bude to fajn, třeba ani klíče a doklady už nebudete potřebovat. 8)
6. Odpůrcům elektrovozítek budou tato buď vnucena, neb jiná (někde už od roku 2025) nebudou k mání, a zatvrzelí škůdci, co zůstanou u benzínu či nafty, si budou chodit pro příděl na lístky do drogerie (to v lepším případě jen pro veterány), nebo si prostě neškrtnou, dokud je to fakt neomrzí a tu svou hnusnou smradlavou plechovku nakonec sami nezapálí. :evil:

Závěrem úvahy:
Jak vidno, téma elektromobility je docela hodně komplexní a obsažné, a přeji všem, jichž se to perspektivně týká, úžasné, žírné zelené obzory, kvalitní umělé maso a spoustu nejrůznějších jiných různobarevných a duhových "dealů" na všelikým dobytkem nezaprděné "planetě opic". Jakže se to říká - zlatí.... už si ani nevzpomenu, to už bylo dávno :shock:
Kdyby to celé byla jen legrace, napsal bych na závěr "Tož hodně štěstí s tem pertinaxem..." J.
Uživatelský avatar
jacek
 
Příspěvky: 766
Registrován: ned říj 03, 2010 13:21
Bydliště: Brno

Re: Elektromobilita v Evropě aneb Proroctví slepého mládence

Příspěvekod Georgius » stř led 13, 2021 21:32

Jen dodám, že placení kartou je taky hygieničtější, nešířej se ty viry :!: A jako příjemnej bonus i víme, kdo porušil karanténu :-P
VAZ nemá kaz (2107 1990-2005, 21113 (2005-2017, 2019 RIP),GFL (Červená Vesta Lux) r. 2017 na prodej někdy kolem roku 2030)
:wave: YOUTUBE kanál #ladavestacz - dejte odběr :love10:
Vokativ (5.pad, oslovujeme volame) je Georgie (2. deklinace, vzor populus, ze :) )
Uživatelský avatar
Georgius
 
Příspěvky: 3189
Registrován: čtv kvě 12, 2005 18:01
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Poklábosme

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků