Benzin - co tankovat?

Moderátor: Moderátoři

Benzin - co tankovat?

Příspěvekod mixaeella » sob říj 15, 2022 08:27

Ahojte.
Pred nedávnom som načapovala plnú maxxmotion 100plus. Hneď som si všimla svižnejšie štarty, rozbehy, aj spotreba paliva bola nižšia (ale v číslach to spočítané ešte nemám).
Moja otázka.... môžem miešať obyč 95 a 100? Resp. rozmýšľam, že by som tankovala iba ten 100. Motoru to bude vadiť alebo práve naopak?
Pýtam sa aj preto, lebo na viečku nádrže píšu 92 :D
Ďakujem za odpoveď.
Uživatelský avatar
mixaeella
 
Příspěvky: 55
Registrován: sob pro 15, 2018 19:59
Bydliště: BA

Re: Benzin - co tankovat?

Příspěvekod Dusan » sob říj 15, 2022 19:24

Ano 92ale bez tej E10 ekosracky. Kedze v benzine je 9% kukurice tak to jazdi blbo.
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Benzin - co tankovat?

Příspěvekod Jajo » ned říj 16, 2022 16:42

Dusan píše:Ano 92ale bez tej E10 ekosracky. Kedze v benzine je 9% kukurice tak to jazdi blbo.

Tým 9% by som neveril, preto lebo do teraz znamenalo E5, že do 5%, no a až teraz sa priznali, že to bolo reálne okolo 7-8% kukurice. Takže preto počítam, že tam je teraz min. 12-14% kukurice a preto nám tak "dobré" ťahajú tie autá....
Čo som do teraz zisťoval o benzínoch, tak miešať sa môžu bez problémov lebo základ je vždy benzín a ostatné sú potom len prísady a miešaním sa trošku hýbe hore dole oktánové číslo a percentá tých prímesi.... Teoreticky pol nádrže 95 a do plna 100, tak výsledná hodnota bude cca okolo 98. A čo sa týka stáleho používania 100vky, to by tiež nemal byť problém u nových aut, lebo tie majú už tesnenia a podobné veci všetky skoro rovnaké, čiže tie by to prežiť mali. A čo sa týka motora ako celku, tak ten má RJ ktoré pomocou snímačov sledujú všetko možné aj nemožné a podľa toho dávkujú palivo a od toho sa odvíja vlastne aj celý výkon, krúťak,... ktoré vďaka RJ nie je možné palivom presiahnúť a tým sa nedá ani poškodiť motor. Niektorý radia skôr keď si všimneme zvýšenie výkonu a zlepšenie chodu motora po natankovaní 100vky, že to je spôsobené tým, že sa motor a palivový systém sa vlasne vyčistili prísadami v tej 100vke a preto to ide lepšie. Takže kvôli tomuto radia že cca každú piatu nádrž natankovať plnú 100vky a malo by to chodiť stále celkom v pohode. Proste motory(hlavne RJ motora) sú vždy nastavované na určitý druh paliva na ktorý sa budú prevádzkovať a tým na lepší benzín pôjdu trošíčku lepšie ale nevyužijú celý jeho potenciál a na horší by jazdiť dlhodobo nemali a núdzovo iba na nevyhnutný čas pri nižších záťažiach. Takže my máme Vesty nastavené na 92(možno naše vývozové na 95), takže 100vku môžeme tankovať ale reálne to budú iba vyhodené peniaze, skôr treba skúsiť viaceré čerpačky, lebo aj medzi nimi je dosť rozdiel. Mne moje idú celkom dobre aj na Tesco a Metro benzín(základná 95). Treba poskúšať tie čerpačky, príp. potom tie ich "lepšie" 95ky. Tie lepšie sú(alebo by mali byť) o trošku lepšie, príp. to E10 dosiahnú inými prísadami a cena je niekde medzi 95 a 100. Čiže tak, alebo fakt každú piatu nádrž 100vky na prečistenie. Treba poskúšať príp. dať auto skontrolovať v servise, či nie je chyba aj inde ako v kvalite benzínu, napr. sviečky, lambda sonda,...
Škoda Octavia I 1,9 TDI 66 kw r.1997 (07_2006 - 06_2019)
Lada Vesta sedan LUX- biela r. 2017 - prvá Žiline, jedna z prvej várky pre Slovensko :-) (04_2017- )
Lada Vesta SW Cross LUX - hnedá r. 2019 - prvá v Lada Žilina,ul. Kragujevská :-) (06_2019 - )
Uživatelský avatar
Jajo
 
Příspěvky: 628
Registrován: ned říj 22, 2017 10:37
Bydliště: Žilina

Re: Benzin - co tankovat?

Příspěvekod sickwokmove » pon říj 17, 2022 08:09

V prvom rade si treba uvedomit, ze OMV dava do paliva Maxxxmotion 100 ako prisadu ETBE miesto obycajneho etanolu - ten ma vyhodu, ze neabsorbuje z okolia ziadnu vodu a ma vyssiu vyhrevnost. Osobne som benziny s E10 prestal tankovat uz pred 3 rokmi. Podla informacii ktore som nazbieral od kolegov som si robil taky drobny prieskum a asi najlepsim palivom v nasich koncinach (SR) je Verva 100 od Benziny (zial slabe pokrytie na SR) a nasleduje OMV(Maxxxmotion 100) so Slovnaftom (EVO) kazdy hviezdi v inej oblasti - Slovnaft dosiahol v laboratornom teste ako jediny realnych 100 oktanov, ale primiesava don obycajny etanol a OMV dosiahol v teste tusim 99.7 oktanove cislo, ale primiesava lepsie aditivum. Plosne sa neodporuca menit palivo na striedacku pretoze miesate tym aj aditiva v palive ktore mozu mat na seba navzajom neziaduce ucinky !mozu! - nemusia. Takze ja tankujem od 2019 100oktan od OMV.
Uživatelský avatar
sickwokmove
 
Příspěvky: 283
Registrován: ned kvě 20, 2018 18:48
Bydliště: Bratislava


Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron