Hill hold alebo pomoc v kopci

Moderátor: Moderátoři

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Dusan » pát bře 29, 2019 12:57

Najpr si ujasni co je hill hold. A co je system zlepsujuci trakciu
Dusan
 
Příspěvky: 3868
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Georgius » pát bře 29, 2019 15:35

Taky mi přijde, že jsou to trochu spojené dvě věci. ESP jsem na ledu vyzkoušel - po vypnutí jsem jel 30 v očích smrt, s ESP 40 s prstem v nose. O tom žádná. S hill holdem jsem se naučil žít, takže mne většinou ani moc nepřibržďuje, ale spíš jsem se naučil jezdit tak, aby se moc neaktivoval. Takže možná ho nakonec nechám zapnutý, ale ne proto, že by tak jako ABS/ESP zásadně pomáhal, ale že až tolik neškodí.
VAZ nemá kaz (2107 1990-2005, 21113 (2005-2017, 2019 RIP),GFL (Červená Vesta Lux) r. 2017 na prodej někdy kolem roku 2030, Tátova Priora r.v. 2009 od 2021)
:wave: YOUTUBE kanál #ladavestacz - dejte odběr :love10:
Vokativ (5.pad, oslovujeme volame) je Georgie (2. deklinace, vzor populus, ze :) )
Uživatelský avatar
Georgius
 
Příspěvky: 4006
Registrován: čtv kvě 12, 2005 18:01
Bydliště: Praha

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Liftback » pát bře 29, 2019 15:38

Ako najdôležitejšie je mať správnu súčiastku a softvér medzi volantom a sedadlom vozidla :P A to sa niekedy jazdilo po inak divokých cestách a šlo to.
Wartburg 353 Ja Hans! Das Auto! (KIA)
Škoda Favorit 135 H Black Deamon (Retired)

Renault Megane 1.6 66kw/90k Classic (Predané)
Lada Granta 1.6 72kw/98k Liftback - Polárna Líška, (Predaná)
Lada Vesta 1.6 16v ? kw/ ? k Sedan - Eskymka - Posledná biela kráľovná
Uživatelský avatar
Liftback
 
Příspěvky: 2311
Registrován: čtv srp 04, 2016 14:30
Bydliště: Humenné Slovensko

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Jajo » pát bře 29, 2019 19:38

Dusan píše:Najpr si ujasni co je hill hold. A co je system zlepsujuci trakciu


Ja to mám ujasnené. :lol: Ale vy ste písali, že hill hold vám spôsobuje to, že sa vám autá šmýkajú v kopci, nechcú sa rozbiehať v kopci,...
Čiže ja to mám ujasnené takto: hill hold ťa "podrží" v kopci kým preložíš nohu z brzdy na plyn(náhrada ručnej pri rozbehu), kontrola trakcie ti pomôže s ovládaním a rozdeľovaním hnacej sily na kolesa(samozrejme na hnacej náprave :D ) pri prudšom rozbehu na šmykľavom povrchu, ESP ti v určitých kritických situáciách stabilizuje auto proti bočnému šmyku, resp. až prevráteniu auta a ABS ti zabraňuje zablokovaniu kolies pri brzdení a tým aj ovládateľnosť auta pri prudkom brzdení.
Dobre to mám ujasnené? :?: :mrgreen:
A ináč tieto systémy v reálnej premávke pracujú aj súčasne, resp. sa dopĺňajú a preto niektorí nevedia čo im robí problém, resp. čo im pomáha. Napr. aj ESP a kontrola trakcie majú spoločnú kontrolku, takže nikdy presne nevieš čo vlastne zareagovalo, resp. to zareaguje súčasne. Ale väčšinou, keď sa rozbiehaš rovno, tak kontrolka signalizuje kontrolu trakcie a keď ideš rýchlo do zákruty, tak väčšinou ti pomáha ESP, ale ak systém vyhodnotí, že je problém aj s trakciou, tak ti v tej zákrute pomôže súčasne aj ESP aj trakcia.
Škoda Octavia I 1,9 TDI 66 kw r.1997 (07_2006 - 06_2019)
Lada Vesta sedan LUX- biela r. 2017 - prvá Žiline, jedna z prvej várky pre Slovensko :-) (04_2017- )
Lada Vesta SW Cross LUX - hnedá r. 2019 - prvá v Lada Žilina,ul. Kragujevská :-) (06_2019 - )
Uživatelský avatar
Jajo
 
Příspěvky: 628
Registrován: ned říj 22, 2017 10:37
Bydliště: Žilina

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Dusan » pát bře 29, 2019 20:35

Nevadi, ved stale hovoria ze je problem citat s porozumenim....
Dusan
 
Příspěvky: 3868
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod grafi2 » pát bře 29, 2019 23:18

Serte už na to... ako nehnevajte sa ale fakt tu riešite kokotiny a naťahujete sa sko malé deti... to isté pri spotrebe... kua ste dospely ludia tak sa tak správajte...
Uživatelský avatar
grafi2
 
Příspěvky: 696
Registrován: stř zář 13, 2017 19:40
Bydliště: SK, BB kraj

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Jajo » sob bře 30, 2019 09:44

grafi2 píše: kua ste dospely ludia tak sa tak správajte...


Presne tak, máš pravdu. Ja to tu už píšem od začiatku, že tu sa majú riešiť problémy a samozrejme sa snažiť nájsť správne riešenie tých problémov, prípadne sa tu majú riešiť veci ako niekoho naučiť niečo správne používať na Veste...! Ale niektorí sa tu doťahujú o slovíčka(v spotrebe pomaly o tisíciny litra, pri batérii o stotiny voltu,...) a niektorí zasa píšu také bludy, že až, a riešenie konkrétneho problému v nedohľadne,... Proste už aspoň teraz sa vcíťte do majiteľov nových Vest. Však oni keď sa tu teraz zaregistrujú, tak je tu už veľa tém a každá má kopu strán, a teraz ako ten chudák má niečo relevantné nájsť? Na 1. stránke má popis problému a potom číta 20 strán kecov, odbočení od témy, špekulácii ako sa na to vykašľať, ako to radšej deaktivovať,.... a na 21 strane sa dočíta len niekoho odpoveď "ja už viem ako na to" a potom sa zasa na 30-tích stranách nedozvie nič relevantné a nakoniec téma skončí niekde úplne inde ako začala. :( A problém nemá vyriešený nikto. Správna téma na konkrétnu vec by mala mať na prvej stránke popis problému a tiež najlepšie aj riešenie a potom 200 strán kecov a poďakovaní "že aj mne to takto funguje", príp. alternatívne riešenia(ak vôbec existrujú). Preto som už viac krát napísal, že kto nevie správne riešenie, resp. ani nemá Vestu, tak nech radšej nič nepíše, lebo tie jeho rady typu "vykašli sa na to", "odpoj to", "vymontuj to","kúp si iné auto",... nikomu nepomôžu a zahlcujú tu celé fórum.... Keď viem správne riešenie, tak tu napíšem celý postup od a po z až to pochopí aj úplný začiatočník, prípadne tento postup hodím na LadaWiki a je problém vyriešený. No a ono na niektoré veci čo sa tu riešia, stačí otvoriť návod na používanie a netreba tu zbytočne zahlcovať fórum doslova blbosťami. A niektoré veci sa treba naučiť správne používať, lebo väčšinou býva chyba v spojke medzi volantom a pedálmi. :mrgreen: Ja každému a pri všetkom vždy radím: prečítaj si návod odpredu a odzadu a až potom hľadaj riešenie problému inde.
Škoda Octavia I 1,9 TDI 66 kw r.1997 (07_2006 - 06_2019)
Lada Vesta sedan LUX- biela r. 2017 - prvá Žiline, jedna z prvej várky pre Slovensko :-) (04_2017- )
Lada Vesta SW Cross LUX - hnedá r. 2019 - prvá v Lada Žilina,ul. Kragujevská :-) (06_2019 - )
Uživatelský avatar
Jajo
 
Příspěvky: 628
Registrován: ned říj 22, 2017 10:37
Bydliště: Žilina

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Georgius » sob bře 30, 2019 09:59

hele, jakodlouholetý člen fóra s tebou souhlasím jen částečně. ESP jsi tady do toho začal tahat ty, před tím to nebyl OT ale hill hold. To že to někomu nemusí vyhovovat je pravda. To že se na to dá zvyknout (já) nebo to někomu i vyhovovat může (ty) je jasné a mělo by to tu zaznít. To že Dusan má obavu, že kvůli hill-hold skončí v příkopu je sice zbytečné, ale to zjistí příští zimu :-) Mně takhle na začátku strašně pomohla informace, že hill hold lze vypnout ručkou velmi pomohla, jak píše dušan o vypnutí plynem nevím jistě, pokud by někdo dal odkaz jak to přešně funguje (např. cory) tak si to zase rád přečtu. Protože v té věci mezi pedály a volantem musíš taky nastavit parametry zbytku soustavy ;-)
VAZ nemá kaz (2107 1990-2005, 21113 (2005-2017, 2019 RIP),GFL (Červená Vesta Lux) r. 2017 na prodej někdy kolem roku 2030, Tátova Priora r.v. 2009 od 2021)
:wave: YOUTUBE kanál #ladavestacz - dejte odběr :love10:
Vokativ (5.pad, oslovujeme volame) je Georgie (2. deklinace, vzor populus, ze :) )
Uživatelský avatar
Georgius
 
Příspěvky: 4006
Registrován: čtv kvě 12, 2005 18:01
Bydliště: Praha

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Jajo » sob bře 30, 2019 11:16

Georgius, súhlasím s tebou. Ale ESP som tu zatiahol, lebo bola na mňa otázka či mám jasno v tých systémoch... No a o odbrzdení toho systému plynom som písal ja. A to mám odskúšané aj na mojej Veste. Proste zastav v kopci,drž brzdu stlačenú, stlač spojku, zaraď rýchlosť(1 alebo R) a cca po 2-4 s pusti brzdu(s tým ,že budeš mať stále stlačenú spojku) a rýchlo trochu pridaj plyn a uvidíš, že hneď ako si pridal, tak to odbrzdi a pri tom máš stále stlačenú spojku. Inak keď pustíš brzdu(pri stlačenej spojke) a nepridáš, tak to odbrzdi až za 2-4s. A samozrejme, že v témach majú zaznieť aj skúsenosti a postrehy užívateľov... Ale ako som písal, na prvých stránkach sa má uviesť problém a tiež riešenie a až potom to ostatné, aby sa nemusel niekto "prelúskavať" cez 50 strán ku vyriešeniu problému. Čiže postrehy a skúsenosti by sa mali písať až keď sa základ problému vyrieši. Pozri si napr. tému TPMS, koľko strán tam je popísaných až kým som to ja nezhrnul do presného návodu a nedal som to na LadaWiki... Myslíš, že má niekto nový teraz chuť a čas čítať toľko strán názorov "nech to svieti, však na jar to zasa zhasne" a zbytočných kecov okolo tohto názoru??? Mňa to tiež osobne vytáča keď založím nejakú tému, položím v nej otázku a namiesto riešenia sú prvé odpovede typu "a na čo ti to je, kašli na to, to sa určite nedá,...." a potom sa na to nabalí aj 20 strán debaty okolo týchto odpovedí a nakoniec som sa ani ja ani nikto iný nedozvedel nič, len sme zabili kopu času čítaním "blbosti". Dúfam, že to chápeš. A ďakujem všetkým čo aspoň v témach robia poriadok, čiže to čo tam nepatrí buď dávajú do konkrétnych tém alebo to rovno mažú. Aj toto naše všeobecné obkecávanie v tejto téme môžete hodiť do nejakej všeobecnej témy...
Škoda Octavia I 1,9 TDI 66 kw r.1997 (07_2006 - 06_2019)
Lada Vesta sedan LUX- biela r. 2017 - prvá Žiline, jedna z prvej várky pre Slovensko :-) (04_2017- )
Lada Vesta SW Cross LUX - hnedá r. 2019 - prvá v Lada Žilina,ul. Kragujevská :-) (06_2019 - )
Uživatelský avatar
Jajo
 
Příspěvky: 628
Registrován: ned říj 22, 2017 10:37
Bydliště: Žilina

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Georgius » sob bře 30, 2019 15:30

Myslím, že tohle si určo wiki zaslouží až budou všechny informace po kupě (asi experimentálně odměřím na kolik musí být stlačený plyn/poloha škrtící klapky - pokud to není někde napsané) a pak do wiki hodíme výstup. Ono ty krafací témata jsou nejlepší právě v kombinaci s Wiki kam se dá závěr (+ by se to mělo zelenými či oranžovými napsat do prvního příspěvku aby ti, co nechtějí naše blábolení číst ). Tímto zavírám OT, dále jen technické parametry hill holdu :!:
VAZ nemá kaz (2107 1990-2005, 21113 (2005-2017, 2019 RIP),GFL (Červená Vesta Lux) r. 2017 na prodej někdy kolem roku 2030, Tátova Priora r.v. 2009 od 2021)
:wave: YOUTUBE kanál #ladavestacz - dejte odběr :love10:
Vokativ (5.pad, oslovujeme volame) je Georgie (2. deklinace, vzor populus, ze :) )
Uživatelský avatar
Georgius
 
Příspěvky: 4006
Registrován: čtv kvě 12, 2005 18:01
Bydliště: Praha

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Teepee » pon dub 01, 2019 07:37

Když už jste se tu tak zrafali, tak já přidám, že v Transitu v hasičárně (RV 2016) to máme taky (Asistent rozjezdu do kopce) a je to na prd. Rozjet se s tím naučeným postupem nedá, já bych ještě dokázal vstřebat nutnost buď použít ruční brzdu (rozjíždění pro začátečníky nebo fakt ostré kopce), nebo spíš si přidat tím plynem, ale je spousta uživatelů, kteří to prostě nepoberou a křičí, kde se ten krám vypíná. No a ono to vypnout nejde, nebo jestli někde v menu, v autě, které vidím jednou tak za měsíc a řídím třikrát za rok?
To třeba Start-stop má ON-OFF tlačítko na přístrojovce, to se už i někteří autolaici naučili z defaultního ON vypínat poté, co je vyděsilo, že se auto rozbilo a na křižovatce chcíplo.

Takže dobrá věc, pro hlavy inovacím otevřené. Tradicionalisté to zatratí.
Bílý LADA a okřídlená spol.
Uživatelský avatar
Teepee
 
Příspěvky: 4258
Registrován: čtv bře 10, 2005 13:20
Bydliště: Praha západ

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Duko » pon dub 01, 2019 08:35

Je to dobrá vec, keď si na to človek zvykne, ale len na priemerné kopčeky. Na strmých kopcoch sa s tým nerozbehneš bez toho, aby to cúvlo, alebo skapalo. Tam zásadne používam ručnú brzdu.
Lada Vesta cross ICE 2018 čierna metalíza, Opel corsa 2005, Ford fusion 2010, Bronto 2019 maskáč.
Uživatelský avatar
Duko
 
Příspěvky: 539
Registrován: úte bře 27, 2018 19:39
Bydliště: Bratislava

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Raduz » úte dub 02, 2019 06:19

Je to dobrá věc pro ty co umí h*vn*, my ŘIDIČI asistent na rozjezd do kopce nepotřebujeme, my máme ruční brzdu!
®; Člen LKCS
Uživatelský avatar
Raduz
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte pro 04, 2007 09:22
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Georgius » úte dub 02, 2019 06:35

asi tak. Já jsem při popojíždění v koloně do kopce asistenta schválně exercíroval a jako po roce a půl už mne vyloženě nesere, ale toho plynu musí být víc než bych dal normálně, chudák spojka. Takže potvrzuji výše napsané o plynu, ale ručka je ručka.
VAZ nemá kaz (2107 1990-2005, 21113 (2005-2017, 2019 RIP),GFL (Červená Vesta Lux) r. 2017 na prodej někdy kolem roku 2030, Tátova Priora r.v. 2009 od 2021)
:wave: YOUTUBE kanál #ladavestacz - dejte odběr :love10:
Vokativ (5.pad, oslovujeme volame) je Georgie (2. deklinace, vzor populus, ze :) )
Uživatelský avatar
Georgius
 
Příspěvky: 4006
Registrován: čtv kvě 12, 2005 18:01
Bydliště: Praha

Re: Hill hold alebo pomoc v kopci

Příspěvekod Cory » úte dub 02, 2019 07:22

A nemyslite, ze prave RIDIC by si mal vediet poradit aj s asistentmi? Podla mna je vacsie umenie tomu rozumiet a pouzivat to s rozumom, ako tomu nerozumiet a nadavat na to :) Dobry vodic je ten, ktoremu je jedno, ci sadne do Trabanta, alebo najmodernejsieho auta a obe vie ovladat uplne perfektne bez vyplakavania.
Lada 2171 Priora 1,6 MPi (2013), Lada 2105 v regenerácii (1985), Lada 21044 1,9 MPi (1998), Škoda Felícia 1,3 SPi - 40kw (1996), 2 x Babetta 210 (1984,1988), Simson 70 ccm (1989), Zetor 4011 (1966)
Cory
 
Příspěvky: 11568
Registrován: stř čer 14, 2006 17:14
Bydliště: Snina/Košice

PředchozíDalší

Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků