Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

vše o elektrotechnice

Moderátor: Moderátoři

Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod MartasBrno » stř led 23, 2013 00:19

Je fakt, že éra jednoúčelových zkušeních stavů pro jednotlivé agregáty je asi už pryč, ikdyž mezi fachmany jsou zkušebbní stavy pro altíky, startéry, kompresory a vstřikovací čerpadla, často se vyměňuje. Protože furt mám ještě v životě čas na blbosti, věnoval jsem dvě pozdní odpoledne lajdácké amaterské konstrukci zkušebního stavu pro rozdělovače, který prošel první zkouškou s odřenýma ušima. Vylepšení budou následovat, pokud přinesou za málo peněz hodně muziky.

Pro inspiraci, vypadá to a funguje takhle:
http://mkbrno.rajce.idnes.cz/Zkusebni_stav_rozdelovacu/
jméno a heslo je ladaklub.

Obrázky z počítače jsou jen ilustrativní. Popisky snad vysvětlí.

Potichu doufám, že se na příští brněnské schůzi objeví dobrovolník, který donese nadbytečný rozdělovač ze šuplíku, který bych mohl podrobit "měření" charakteristiky.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod dvk » stř led 23, 2013 07:01

Ten optočlen uchycený na holítko je dost krutý :D
2x УАЗ 452, еx 21044 a 2105
Uživatelský avatar
dvk
 
Příspěvky: 2562
Registrován: pát pro 04, 2009 16:21
Bydliště: okr. Přerov

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod MartasBrno » stř led 23, 2013 23:42

Jo, i ta lepší verze je jenom symbolická, snímač absolutní polohy se musí udělat jinak.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod Cory » stř led 23, 2013 23:49

Neviem co vsetko ma snimat ten snimac absolutnej polohy, ale nedal by sa pouzit system z bezkontaktneho rozdelovaca? Teda ak spravne chapem, že potrebujes porovnavat nejaky pevny rotujuci bod s bodom rozopnutia kontaktov?
Lada 2171 Priora 1,6 MPi (2013), Lada 2105 v regenerácii (1985), Lada 21044 1,9 MPi (1998), Škoda Felícia 1,3 SPi - 40kw (1996), 2 x Babetta 210 (1984,1988), Simson 70 ccm (1989), Zetor 4011 (1966)
Cory
 
Příspěvky: 11568
Registrován: stř čer 14, 2006 17:14
Bydliště: Snina/Košice

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod MartasBrno » čtv led 24, 2013 00:10

jojo, mám už optozávoru připravenou, tohle byla rychlovka aby to tam bylo jen na vyzkoušení, jestli to má nárok fungovat. A má. Použiju to samé co je tam teď, jen jinak upevněné a budu v klidu. Horší je ta hadicová spojka a žádné vedení hřídele rozdělovače na straně spojky. Budu to centrovat, mám to asi trošku šejdrem, moc jsem to neměřil, jen zhruba, tak to nesedí dokonale a i ta hadice není kulatá, ani rovná a ani stěnu nemá všude stejnou. Ale další ložisko tam dávat nebudu nevyplatí se ta práce. Jen to vyrovnám.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod Křečík Barbuška » čtv led 24, 2013 15:09

Zajímací, pohledám jeden rozdělovač pocházející z "druhovýroby", jsem zvědav co naměříš.
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11022
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod Dusan » čtv led 24, 2013 17:04

Cii fakt sa nudis, taky frekvencny menic by mi trebalo na vrtacku z 230V na 3*380v 350W ach jo....

Skor to vidim na uP a data posielat cez RS232 primo do PC a vykreslit jednoduchym programom pre grafi. Motor skor krokovy lebo toto je orloj. Ale ja viem nerypat ked niekto aspon nieco vytvoril. A nevadi to ze na zavazie posobi gravitacia ?
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod Petr HC » čtv led 24, 2013 18:26

Dusan píše:Cii fakt sa nudis, taky frekvencny menic by mi trebalo na vrtacku z 230V na 3*380v 350W ach jo....
... A nevadi to ze na zavazie posobi gravitacia ?

Pokud ta vrtačka má vinutí zapojena na 380 V do hvězdy, stačí je přepojit do trojúhelníka a klidně můžeš takový frekvenční měnič použít...
...Jsou i rozdělovače určené pro provoz ve vodorovné poloze, ale ty "žigulácké" by bylo asi
vhodnější testovat ve svislé poloze.
Jako držák motoru i rozdělovače bych použil malý stojánek na ruční vrtačku (mám doma takový a lze ho upevnit např. ke stolu vertikálně i horizontálně a dokonce i obráceně vertikálně). Souosost by se snadno zajistila vysoustruženými kroužky.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod MartasBrno » čtv led 24, 2013 19:11

Cílem bylo udělat to za dvě odpoledne. Čili reálně za 4. Víc tomu dát nechci, pokud výsledek nebude o mnoho lepší. Mám problém s vibracemi na otáčkách i menších než 2000, což je problém. Ale vymysleli jsme doma upěru tuhou, místo té instalaterské objímky provrtat třeba dřevěný špalík, ten by byl tužší a nekiklal by se. A přesně to vystředit. Kdyb to nešlo, tak použít držáček s ložiskem na volný konec rozdělovače. Hadicová spojka mi byla pochválena.

Gravitace si myslím že se odečte, závažíčka jsou dvě proti sobě. I originální servisní stendy mají rozdělovač vodorovně, jestli jsme viděl dobře.

Dušan, nebudu k tomu bastlit nic, žádné měřidlo, to se nevyplatí. Mám doma osciloskopy, čítače s měřením času mezi pulzy na dvou vstupech, číst a psát trochu umím a Excel to taky zvládá.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod MartasBrno » čtv led 24, 2013 23:28

Kdo viděl ty videjka, tak to dělalo kravál už na minimálních otáčkách. Hodně toho udělá nesouosost kterou dělá ta hadice. Řešení bude opěra s ložiskem. Ložisko stojí asi 30,-, čili je to o tom přidělat si minimum práce. Motor má ložiska po smrti, tak jsem si zavolal do servisu kde motory opravují. Řekli mi částk utakovou, že jsme poděkoval a rozloučil se. Po večeři jsem motor rozdělal a ložiska stáhnul rukama. Nevím co je na tom drahýho. Je fakt, že to tak dobře jít nemuselo, ale udělám si to sám za dvacet minut. Stará ložiska jsem promíchal vazelínou, které tam bylo hodně, ale na špatných místech. Kultura chodu se zlepšila asi tak 5x až 10x. Aji by mi to stačilo, ale beztak tam dám nová, práce minimum a peníze skoro žádné. Do dalšího zlepšení mi zbývá vyrobit jedno futro na soustruhu a jednu objímku, což chce drobné strojní vybavení. Dřív než příští týden to nebude, mám povinnosti.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod Saša » úte led 29, 2013 16:55

Parádní práce ! Také bych si takle hrál , ale ten čas... Takhle jsem před 25 lety bastlil a vymýšlel věci do prvního kombíku .
Držím palce.
Pokud bys potřeboval třeba nějaké "sofistikovanější" snímače poloh nebo otáček (průmyslové) tak jich tady mám spoustu a asi je už nikdy nepoužiju .
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
Saša
 
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod Dusan » pát pro 20, 2013 16:59

Tak ako to skoncilo, su nejake vystupy z experimentu ?
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod MartasBrno » čtv led 02, 2014 21:30

Ahoj,
vylepšil jsem pár detailů a odměřil nějaké charakteristiky. V zájmu úspory práce na jednoúčelovém zařízení se měří čas čítačem nebo osciloskopem a otáčky čtu na displeji frekvenčního měniče. Výstupy impulzů jsou na BNC konektorech na "panýlku". Otázka je, jaká je nejistota měření, ale v zásadě můžu říct, že s trochu šikovnýma rukama a dobrým okem se s tím dá v pohodě zkontrolovat a opravit tovární, či jiné nastavení. Takže tak.

Jak popisuju výše, je to uložené ve dvou ložiscích v podpěrách z tvrdého dřeva; volný konec je suvně v silonovém futru vloženém do kuličkového ložiska... Vibrace jsou skoro pryč, práce mnohem lepší, téměř to jde použít - chce to malinko sem tam podepřít nebo rukou podržet, aby byla dobrá souosost... Podpěry moc nedrží tvar, vyrobil jsem je z parkety, vyvrtal otvory s osazením pro nalisování ložiska a zasunutí rozdělovače + aretace šroubem, ... jsem spokojen, stačí mi to tak... Prodávat by se to asi nedalo :-)
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod Dusan » pát led 03, 2014 13:43

Mozem poprosit o foto aktialneho stavu z rozdelovacom? Dik
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Zkušební stav rozdělovače, aneb 30 let po dvanácté

Příspěvekod MartasBrno » úte led 07, 2014 22:29

Příležitostně na to zkusim vzpomenout, jak se k tomu dostanu.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Elektronická výbava a doplňky auta - BASTLÍRNA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron