Stránka 1 z 1

Aky voltmeter

PříspěvekNapsal: stř kvě 30, 2012 17:57
od Pato
Som sa docital v prirucke k elektronike ze na zistovanie napatia je treba digitalny voltmeter s vnutornym odporom 10MO :!:
Merakov mam niekolko - od suntov az po vyzorovo poloprofesionalny, dokonca mam jeden rusky rucickovy v hlinikovej bedni (len treba vycistit kontakty po vytecenych baterkach a rozchodit ho :idea: ) - ku ziadnemu nemam popis takze neviem ake maju parametre.
Staci ohmmetrom zmerat odpor voltmetra alebo sa to robi nejak zlozitejsie :?:
Dokonca raz mi jeden autoelektrikar nazorne ukazal ze mojim suntom nezistim vadnu poistku bez vybratia ale jeho profimerakom co vyzeral skoro rovnako na to prisiel hned - btw. nebol to zigulak ale "ludove vozidlo" s asi 40 poistkami na mimoriadne debilnom mieste. :rolleyes:
Inak je to v prirucke na strane 93 - kapitola 2.1 Bezpecnostni opatreni pri diagnostice

Re: Aky voltmeter

PříspěvekNapsal: stř kvě 30, 2012 18:19
od Petr HC
Vnitřní odpor voltmetru (Ri) se mění podle přepnutého rozsahu, takže nejspolehlivější způsob je nastavit regulovatelným zdrojem maximum napětí na rozsahu jehož Ri chceme měřit, potom zapojit do serie přesnou odporovou dekádu (v nouzi stačí proměnný odpor R podle předpokládaného Ri) .Změnou odporu dekády (proměnného odporu R) snížíme údaj měřidla na polovinu a přesným ohmmetrem změříme proměnný odpor nebo odečteme hodnotu Ri na dekádě. Za této situace je Ri = R . (Dva stejné odpory rozdělí napětí na polovinu). Toto je učebnicová klasika.

Re: Aky voltmeter

PříspěvekNapsal: stř kvě 30, 2012 18:39
od Pato
Dik moc za odpoved - takze je to trocha zlozitejsie :?
Regulovatelny zdroj nemam, odporovu dekadu tiez nezozeniem - jedine ten premenlivy odpor by sa nasiel :lol:
Napadlo ma na 20V rozsah pouzit tvrdych 12V z PC zdroja resp. 17V (+5-12), 24V (+12-12) uz bude asi vela a ked do serie vrazim 10MO odpor a ked ukaze hodnotu 6V resp 8,5V tak by to malo byt v pohode.
Na 2V to uz tak dobre nevyzera.
Teraz ma napadlo ze niekde mam este "predvojnovy" ohmmeter na principe odporovej dekady tak mozno by ho islo pouzit.
No vyzera to tak ze najprv asi skusim pohladat na nete nejake datasheety aspon k tomu "poloprofesionalnemu".

Re: Aky voltmeter

PříspěvekNapsal: čtv kvě 31, 2012 23:40
od MartasBrno
normální multimetry mají vnitřní odpor konstantní, právě oněch 10MOhm, nebo šunty 1MOhm. Změř to normálně jako odpor druhým měřákem a uvidíš co to ukáže. Ručičkové přístroje mají tu vlastnost, co popsal Petr - jejich vnitřní odpor se mění s rozsahem, přičemž téměř vždy platí, že poměr odporu ku rozsahu je konstanta, např 20kOhm/V.
Můžeš napsat typy těch tvých přístrojů pro zajímavost. Ale myslím, že si poradíš bez větších obtíží. Pokud umíš trojčlenku a kupecké počty a umíš přemýšlet, zjistíš, jakou chybu do měření zavedeš nesprávným použitím měřicího přístroje. To je konec konců alfa a omega měření, na přístroji ani tak neschne, jako na tom, jak ho člověk použije a jak interpretuje to číslo, co přečtě na displeji nebo na stupnici.
Za vše může Ohmův zákon, o nic moc jiného nejde. (Aneb jak praví klasik, jeden pikoampér tekoucí jedním Ohmem způsobí úbytek napětí jeden pikovolt. A nic s tím nenaděláme, ani kdybysme se na hlavu stavěli.)