Bliknutí směrovek - jak na to?

vše o elektrotechnice

Moderátor: Moderátoři

Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Marek » úte led 17, 2012 12:25

Mám další problém:

Nezávislé topení ve voze mi funguje, nyní i na DO. Je tu však jeden malý, zdánlivě nepodstatný problém. Nevím, zda při stisku tlačítka DO se topení dálkově aktivovalo, či ne. Nemám zpětnou kontrolu o provedení povelu. Zejména na delší vzdálenost si nemohu být jist, že modul mému povelu rozuměl (resp. že jej obdržel).

Napadlo mě, že by bylo fajn, kdyby při přijetí toho povelu mi blikly blinkry na autě - podobně jako třeba při odemčení a zamčení vozu.

Dá se to nějakým způsobem udělat? Samozřejmě po domácku, levně, nesložitě, avšak spolehlivě.

Díky.....
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Luděk Ondrůch » úte led 17, 2012 15:35

Pokud má DO signalizační výstup, tak na něj stačí připojit dvě diody a z nich vést signál ke směrovkám. Záleží na typu DO.
VAZ 1117
Uživatelský avatar
Luděk Ondrůch
 
Příspěvky: 1499
Registrován: pon srp 01, 2005 12:59
Bydliště: Brno

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Petr HC » úte led 17, 2012 16:23

Pokud nevyhoví rada LO (což by bylo nejjednodušší), tak jsem "oprášil" a upravil jedno zapojení z mých školních úloh, signalizující dlouhým impulzem zapnutí a krátkým vypnutí - koncový Darlington PNP a diody je nutno dimenzovat na cca 5A a není nutno je chladit (nestačí se ohřát). U staré Oktávky jsem takto přes 3A diody používal blinkry jako couvačku. Pro spolehlivost bych dal do napájení IO 4030 15 -18 V transil.
Přílohy
casMrk3.jpg
Naposledy upravil Petr HC dne úte led 17, 2012 23:55, celkově upraveno 4
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod mirozv » úte led 17, 2012 18:32

Petře, taká malá poznámka k tomu zapojeniu. Kolektor darlingtona by som zapojil na 12V a emitor na diódy.
LADA je jediná automobilka, kde musíš ty presviedčať predajcu, že to auto naozaj chceš kúpiť.
LADA 21103 20.5.2010-17.8.2013
LADA 2112 6.9.2013-
LADA 21214 23.4.2016-

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
mirozv
 
Příspěvky: 959
Registrován: úte kvě 11, 2010 20:45
Bydliště: okr. Zvolen

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Petr HC » úte led 17, 2012 19:02

Mirozv - díky -vidíš, práce kvapná - odladil jsem to až po výstup na osciloskop a pak jsem to "odstřelil".Opravím v originálu.
OPRAVENO. Raději jsem použil PNP Darlington, aby zátěž byla v kolektoru. To si vyžádalo využít čtvrtý XOR jako invertor,ale ten by stejně zbyl. S časy lze "hýbat" změnou odporů 5 k a 20 k.
EDIT:Zjednodušeno , upraveno , odzkoušeno -schema zapojení s IO 4030.V originále jsou hradla rozkreslena.
Přílohy
casMrk4.jpg
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Marek » stř led 18, 2012 08:08

1. Nerozumím tomu vývodu "K čerpadlu" ve spodní části výkresu.....
2. Transil bude bipolární? Tedy např. http://www.gme.cz/transily-do-1-kw/bzw0 ... -p222-163/ ?
3. Ohledně diod na výstupu - mohl bych použít třeba 1N54xx jako dvojici (trojici) paralelně zapojených diod?
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Petr HC » stř led 18, 2012 09:51

Marek píše:1. Nerozumím tomu vývodu "K čerpadlu" ve spodní části výkresu.....
2. Transil bude bipolární? Tedy např. http://www.gme.cz/transily-do-1-kw/bzw0 ... -p222-163/ ?
3. Ohledně diod na výstupu - mohl bych použít třeba 1N54xx jako dvojici (trojici) paralelně zapojených diod?

1) Spinač "space" a vývod "k čerpadlu" není součástí signalizačního obvodu je to stávající spinač v ovládání čerpadla.
2) ano transil je bipolární.
3) paralelní spojování jakýchkoli diod je naprosto nevhodné i když jsou vybírané a se shodnými parametry (podobný problém jako při seriovém řazení žároviček na vánočním stromku)
Při přerušení jedné, převezmou zátěž ostatní a nastane lavinový proces "odejití".
Zde bych volil 10 A diody Tesla KY 710-12 nebo jejich ekvivalent.(drahé)
Pokud by šlo o rozměry, mohla by tam být i dvojitá 3 A dioda KY 940 (u ekvivalentů nemohu najít, která elektroda je společná).
Nejlevnější řešení z toho katalogu by byl 6 A diodový můstek B 200 C 600 DR za 8 Kč, ze kterého by se využily vhodné dvě diody (ty, které jdou anodami k sobě).
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Marek » stř led 18, 2012 11:04

Čili ten spínač (space) je v mém případě ten modul DO od Flajzara, přesněji řečeno dálkově spínané relé, je tak?

Ad 3) - proč tam ty dvě výkonové diody vlastně musejí být? Mně vychází, že by se to obešlo i bez nich.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Petr HC » stř led 18, 2012 11:29

Marek píše:Čili ten spínač (space) je v mém případě ten modul DO od Flajzara, přesněji řečeno dálkově spínané relé, je tak?

Tak,tak.

Marek píše:Ad 3) - proč tam ty dvě výkonové diody vlastně musejí být? Mně vychází, že by se to obešlo i bez nich.

Bez nich by při zapnutí jedné strany blinkrů blikaly obě.

P.S. Dvě demoverze EWB jsou i na webu jedna 1/2 hodinová a jedna 10ti součástková.Tam je možno si s tím pohrát.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Marek » stř led 18, 2012 11:48

Tomu samozřejmě rozumím, že by blikaly obě strany žárovek. Ale dá se to přece zapojit do místa, kde spíná spínač havarijních blinkrů - ten přece sepne obě strany nazávisle na páčce pod volantem. Tak kdybych to napojil tam, stačilo by to jedním drátem a bez diody (a možná by to bylo i jednodušší).



Pořád přemýšlím, jak je v mém autě řešeno toto bliknutí při odemykání a zamykání vozu DO. To musí být na úplně stejném principu. Ale zřejmě to má v sobě centrální řídící jednotka vozu, kam rozhodně hrabat nemíním. Ale třeba by šel použít její výstup - napojit se právě na ten drát, který vede z centrální ŘJ dál k systému blinkrů.



Navíc lituji jedné poměrně zásadní věci: Můj centrální zamykací systém na DO pracuje na frekvenci, která je shodná s frekvencí ovládání toho DO nezávislého topení. Kdyby to šlo nějak propojit, mohlo by to blikat na oba ovladače - jak centrálu, tak topení. Jenže to je pro mě vyšší dívčí.....
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Petr HC » stř led 18, 2012 12:38

Marek píše:Tomu samozřejmě rozumím, že by blikaly obě strany žárovek. Ale dá se to přece zapojit do místa, kde spíná spínač havarijních blinkrů - ten přece sepne obě strany nazávisle na páčce pod volantem. Tak kdybych to napojil tam, stačilo by to jedním drátem a bez diody (a možná by to bylo i jednodušší)......

Kdyby byla k dispozici kompl. dokumentace toho spinače tak možná. Přibylo by ale relé, které bude stát víc něž ty dvě diody (můstek) a tranzistor. Galvanická vazba do neznámého zařízení , to je cesta "do pekel".
Marek píše:Pořád přemýšlím, jak je v mém autě řešeno toto bliknutí při odemykání a zamykání vozu DO. To musí být na úplně stejném principu. Ale zřejmě to má v sobě centrální řídící jednotka vozu, kam rozhodně hrabat nemíním. Ale třeba by šel použít její výstup - napojit se právě na ten drát, který vede z centrální ŘJ dál k systému blinkrů......

To bych neriskoval, nemám rád "kombajnování" mnoha zařízeni do jednoho celku. To bývá zdroj rozsáhlých poruch.
Marek píše:Navíc lituji jedné poměrně zásadní věci: Můj centrální zamykací systém na DO pracuje na frekvenci, která je shodná s frekvencí ovládání toho DO nezávislého topení. Kdyby to šlo nějak propojit, mohlo by to blikat na oba ovladače - jak centrálu, tak topení. Jenže to je pro mě vyšší dívčí.....

To by mělo být odlišeno kódem. Na jedné frekvenci pracují statisíce kódů a že by se dva u jednoho vozu "trefily"na sebe je nepravděpodobné. Pokud ovšem nejde o stará velice jednoduchá zařízení, která lze aktivovat i CBčkem. I u těch ale jde obvykle přepinačem volit z několika málo kódů.
P.S: Nevím, jestli to ještě někoho zajímá - nebylo by lepší řešit to po SZ ?
Píši to proto, poněvadž ke "spanilce" se zatím už 10 dní nikdo nevyjádřil a tak se mi zdá, že to tu zak nějak "pohasíná".
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Bliknutí směrovek - jak na to?

Příspěvekod Marek » ned pro 21, 2014 01:30

Systém funguje k mé plné spokojenosti. Moc děkuji Petrovi a dalším zúčastněným, moc mi to pomohlo.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ


Zpět na Elektronická výbava a doplňky auta - BASTLÍRNA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků