Zpožďovač odpadnutí relé

vše o elektrotechnice

Moderátor: Moderátoři

Re: Zpožďovač odpadnutí relé

Příspěvekod Dusan » stř led 25, 2012 09:27

hm vidis tak som to vyskusal..... C1 33uF , R1 680K , tl431 od ST cas 40s z toho vypliva ze teoria je teoria ..prax je prax :D pri 100uF a trimra 680k ide regulovat az po maximalny cas 2:40 som zvedavy ako to je pri inom kuse tlka.
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Zpožďovač odpadnutí relé

Příspěvekod Petr HC » stř led 25, 2012 13:11

Je to jako se vším - každý kompromis a každá novinka má své ALE. U TL431 je zpoždění odpadu dáno vnitřním odporem řídící elektrody u které datasheet říká,že má odběr max. 2 mikroampéry.To by při Uref 2,5 V představovalo Ri cca 1,25 Mohmu. Nikde se neříká jestli tento Ri je konstantní nebo se mění s napětím na kondenzátoru. Ten odpor 680 k se tak vlastně řadí do serie s Ri řídící elektrody. Odpro R2 lze využít pro zpoždění přítahu relé, ale zase jde o určitý kompromis. Pokud by nemělo mít relé zpoždění přítahu, musel by být R2 velmi malý (jen jako ochrana před proudovým rázem při nabíjení kondenzátoru).
Určitě to v méně náročných aplikacích funguje, ale časovač je časovač ,ať jde o 555 ,556 nebo MH121 /123.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Zpožďovač odpadnutí relé

Příspěvekod MartasBrno » stř led 25, 2012 18:46

Já to chápu tak, že to byla myšlenka za roh, která nenapadne každého. Dobrý nápad. Kdyby se řídicí elektroda chovala jako zdroj proudu, byl by to ideál. Akorát já teda narážel na to, že 431 od texasů nemá stanovenu dolní mez, čili neříká se, kterým směrem proud může téct. Pak by se mohlo stát že to zůstane viset a je po ptákách.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Zpožďovač odpadnutí relé

Příspěvekod Petr HC » pát led 27, 2012 09:47

MartasBrno píše:Já to chápu tak, že to byla myšlenka za roh, která nenapadne každého. Dobrý nápad. Kdyby se řídicí elektroda chovala jako zdroj proudu, byl by to ideál. Akorát já teda narážel na to, že 431 od texasů nemá stanovenu dolní mez, čili neříká se, kterým směrem proud může téct. Pak by se mohlo stát že to zůstane viset a je po ptákách.

Proud řídící elektrody teče z děliče do ní. Pak je tam ještě jedno negativum. Napětí pro relé se nevypíná skokem, jako u klopných obvodů a komparátorů popsaných výše, ale postupným poklesem napětí podle rychlosti vybíjení kondenzátoru (proto tam nemusí být dioda přes relé). To ovšem způsobí pomalý odpad kotvy relé a při přerušení proudu (zejména ss) dojde k natažení oblouku mezi kontakty relé, což je vysoce nežádoucí jev (opalování kontaktů).
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Zpožďovač odpadnutí relé

Příspěvekod Dusan » sob led 28, 2012 11:54

ee napetie klesa skokovo (zmena par desiatok mV nehra rolu) staci pozriet charakteristiku TLka
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Zpožďovač odpadnutí relé

Příspěvekod Petr HC » sob led 28, 2012 13:38

Dusan píše:...ee napetie klesa skokovo

To ano, ale až z Uref (2,5 V) na nulu. Tak velkou hysterezi žádné 12 V relé nemá.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Zpožďovač odpadnutí relé

Příspěvekod Dusan » ned led 29, 2012 10:35

Sk sa nabije kondenzator modry priebeh (pri prekroceni 2,5V) TLko sa stane vodivym rele pritiahne, napetie na kondenzatore klesa modry priebeh ked klesne pod 2,5V Tlko sa skokom stane nevodive rele odpada..... ono je vidno ze troska sa to napetie meni vid zlty priebeh ale to je fakt o milivolty.
Inak v datasheete je zapojenie len opacne onesorene zapnutie...
Přílohy
priebeh.PNG
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Zpožďovač odpadnutí relé

Příspěvekod MartasBrno » ned led 29, 2012 11:11

OT: Nedávno jsem řešil jednoduchý zdroj proudu pro pár teplotních čidel... Vzal jsem si právě TL431, a po projití datasheetu jsem byl trošku zklamaný - nejmenší proud co se teoreticky hodí brát z TL431 je 1mA, já se chtěl dostat někam na desítky až stovky uA. Posloužil mi LM334, velmi nápadně připomíná LM335 - lineární teplotní čidlo s konstantou 10mV/K.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Elektronická výbava a doplňky auta - BASTLÍRNA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron