Domácí výroba plošných spojů fotocestou

vše o elektrotechnice

Moderátor: Moderátoři

Re: Domácí výroba plošných spojů fotocestou

Příspěvekod Hurikán » ned bře 17, 2013 22:42

Otázku je nutné rozdělit na dvě, respektive tři části.

Domácí výroba FOTOCESTOU asi moc nepřipadá v úvahu. Je potřeba moc věcí a pro jednorázovou výrobu se to zcela určitě nevyplatí.

Daleko schůdnější je si plošňák sám nakreslit/natisknout a vyleptat. Tohle je realizovatelné jednoduše s prostředky za pár korun.

No a jestli chceš opravdu "profi" výsledek, tak je nejlepší si plošňák navrhnout a návrh poslat do firmy, kde ti daný PS zhotoví. V Brně doporučuju zajít třeba k Bučkovi (ul. Vranovská 10 nebo 12). Ceny má celkem slušné, takže tě tahle záležitost zcela určitě nezrujnuje. ;)
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Hurikán
 
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno

Re: Domácí výroba plošných spojů fotocestou

Příspěvekod MartasBrno » pon bře 18, 2013 15:11

Já dělám fotocestu doma. Mám horské slunko, koupelnu, pár fotografických vaniček nebo takového něco, umyvadlo, tekoucí vodu. Chemii koupíš v obchodě. Pak potřebuješ doladit metodu. Jestli tisknout inkoust, nebo laser, jestli na papír (není ono) nebo na folii (super, ale cena...) ...

Hlavní je otázka co chceš dělat (a jak Hurikán píše jak často). Jestli jsou to zednické motivy, kde máš mezeru i cestu 1mm, fotocesta ani fixa není problém. Jestli 0,7/0,7 baj voko to ještě tenkou fixou jde, ale jestli chceš dělat 0,3mm, tak ti málem ani amaterská fotocesta nestačí jen vše koupit, nalejt a počkat, ale měl by sis doladit koncentrace vývojky a časy osvitu. Vše ale uděláš během jedné zkoušky a uvidíš jak to jde. Pak už jenom šetříš cestování, benzin, přirážky a děláš sám. Jestli chceš dělat destičky pro SMD 1206, 0805, SOIC, není problém. Pouzdra TSSOP už není taková sranda, chce to vše tak nějak šudlit aby chemie brala roznoměrně všude stejně... Ale to nacvičíš... Čili podle potřeb zjistíš, jestli jsi schopný fixou. Pokud ne, tak fotocestu ano, zvláště, pokud něco chceš dělat víc než třeba třikrát do roka.

Z klubu jsem dělal takové zednické desky Luďkovi Ondrůchovi. Zkoušku jsem dělal jen časovou - expoziční, koncentrace jsem neřešil a použil nahonem flašku z obchodu. To opravdu není žádný velký problém.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Domácí výroba plošných spojů fotocestou

Příspěvekod Dusan » pon bře 25, 2013 16:17

Fotocesta doma je aj ten problem ze lak v spreji starne a potom horsie reaguje na osvetlovania, v poslesbom case som robil plosak sem tam4mesiace jeden, a ked sa darilo tak naposledy asi na 3 krat, raz vela laku, druhykrat som dal vela vyvojky atd, lak15min susenie 45min, osvetlovanie 15min, vyvolanie 20min, priprava plosaku 10min, son si to zopakoval 3 krat za dva dni. To je tak ked clovek vyjde z cviku
Dusan
 
Příspěvky: 3864
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Domácí výroba plošných spojů fotocestou

Příspěvekod Luděk Ondrůch » pon bře 25, 2013 16:48

Já pro Marťase kupuji tišťáky z již nanesenou fotocitlivou vrstvou a není s nimi žádný problém. Předlohy si kreslím v Autocadu a tisknu ingoustovkou na průhlednou fólii.
VAZ 1117
Uživatelský avatar
Luděk Ondrůch
 
Příspěvky: 1499
Registrován: pon srp 01, 2005 12:59
Bydliště: Brno

Re: Domácí výroba plošných spojů fotocestou

Příspěvekod MartasBrno » úte bře 26, 2013 08:26

Jo, kupovaná ovrstvená deska je drahá, ale pro malé množství ušetří hodně problémů. Naopak, když děláme třeba na táboře s děckama během 3 dnů třeba 10 - 20 tišťáčků, což vyjde na pár desek formátu A4, tak si zase ovrstvujeme sami - tam zase vyhraje cena, proces ovrstvování se vyplatí. I proto, že nové holé čisté desky míváme zadara od sponzorů (smetiště ČVUT, nebo nevyužité zásoby z dob minulých :-) )
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Domácí výroba plošných spojů fotocestou

Příspěvekod Petr HC » stř dub 03, 2013 21:55

Pro ověřovací zapojení nebo kusovku lze také využít predleptané a provrtané desky.Viz obr.
Přílohy
DSC09990.JPG
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Domácí výroba plošných spojů fotocestou

Příspěvekod Křečík Barbuška » stř dub 03, 2013 21:58

Ano, není to sice zrovna estetické :-) , ale úspora času je značná. Onehdá jsem na něčem podobném páchal nějaký umak do práce, když držkovali proč chci proplatit 68 Kč dotázal jsem se zdali mi tedy dají na výrobu plošňáku čas :roll: .
Lada Granta Liftback 1,6 16V - skoro normální auto
Lada Kalina 1117 1,6 8V - neopodstatněné a nenaplněné naděje
ex VAZ 2105, VAZ 2104, VAZ 2107
Uživatelský avatar
Křečík Barbuška
 
Příspěvky: 11021
Registrován: ned srp 29, 2004 09:01
Bydliště: Brno

Re: Domácí výroba plošných spojů fotocestou

Příspěvekod MartasBrno » čtv dub 04, 2013 21:52

To co ukazuje Petr je třeba na bastlení, kde už je poněkud "jasno" mnohem lepší, než nepájivé pole nebo složitá výroba malé destičky. Při troše snahy a odhadu to může opravdu skončit i v krabičce na hotovo. Jen to chce trochu přemýšlet kam co dát, mít něco už ověřené a vědět že to bude nějak chodit. Pro lidi, kteří si na nepájivém poli udělají metrový prales s deseti součástkami to nejde použít, ale kdo skládá součástky systematicky, s minimem drátkování zig-zag :-) a umí si promyslet co kam položit je to super věc. :-)
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Elektronická výbava a doplňky auta - BASTLÍRNA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků