Fotografování a fotografie

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9339
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Vašátor »

Prosím dohledej mi typ toho kompaktu. Hledal jsem totiž něco kvalitního i mezi kompakty a nic nemělo klasický hledáček. Jen tak pro zajímavost.
Jinak s foťákem se pomalu učím, ovládání je úplně jiné než co jsem zvyklý a tak to asi půjde celkem pomalu. Nicméně už mi z toho vylezlo pár slušných fotek. Nicméně ještě jsem nepřišel na to, jak to donutím zaostřit na celou scénu, respektive aby se nerozostřilo pozadí. Někde něco dělám špatně :mrgreen:

To JmJ: ano, máš pravdu, v rukách to připadá jako taková plastová hračka. Na druhou stranu mne překvapilo, jak je foťák i s objektivem lehký.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Georgius
Příspěvky: 4020
Registrován: čtv kvě 12, 2005 18:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Georgius »

Tak jsem to našel PowerShot g16 - http://digineff.cz/clanek/canon/canon-g16 .
Vašátor píše:Nicméně ještě jsem nepřišel na to, jak to donutím zaostřit na celou scénu, respektive aby se nerozostřilo pozadí.
- chce to trochu přiclonit, milý kolego ;-). Nevím jestli 450, ale 400 stále má takový malý čudlík vlevo vedle objektivu zepředu, který "zapne" clonu a člověk rovnou vidí, co to dělá s hloubkou ostrosti.
VAZ nemá kaz (2107 1990-2005, 21113 (2005-2017, 2019 RIP),GFL (Červená Vesta Lux) r. 2017 na prodej někdy kolem roku 2030, Tátova Priora r.v. 2009 od 2021)
:wave: YOUTUBE kanál #ladavestacz - dejte odběr :love10:
Vokativ (5.pad, oslovujeme volame) je Georgie (2. deklinace, vzor populus, ze :) )
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12118
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Laďuša »

Jů, ten mam :) Jak jste tady už poznali, jsem víc než amatér, prostě cvakam a ono něco vyleze. Z tutoho aspoň leze pro mě přijatelná kvalita, což se o předchozích úplně říct nedalo. Jenomže já jsem línej se i učit ňáký úpravy v programech, to bych pak asi ani nic jinýho nedělal :lol: Občas mě trápí flaška, ale beztak jsem s tim eště nic nezkoušel dělat :mrgreen:
Přílohy
Náměstí 7.2.2017 (3).JPG
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Hurikán »

Vašátor píše:První postřehy, jedním slovem: je to složitý jako mlátička :mrgreen:
Njn, zrcadlovka. To není jako práce s buzolou. :mrgreen: :lol: :lol:

V klidu. Do toho se dostaneš. ;) Já su na tom podobně, když mě někdo vrazí do ruky obrázkovač, tedy digikompakt. Na to taky vždycky čumím a půl hodiny uvažuju, kde nastavit čas, clonu, kompenzaci expozice, jak s tím zaostřit na to, co chci já a ne foťák, atp. Nakonec to vzdám, nastavím nějakou automatiku, cvaknu a ... hele, ono tam něco je a dokonce to ani nevypadá tak úplně špatně. :D

Doporučuju začít na zeleným obdélníčku, anebo spíš na tématických programech (portrét, krajina, ...) To Ti umožní fotit bez velké námahy, kdy si musíš hlídat jen ostření, zbytek za Tebe udělá foťák. V tomto mezičase se s foťákem sžiješ, nebudeš muset hledat kdejaký nastavovací prvek... Potom můžeš přejít k programu, k prioritě clony, resp. času a nakonec si nechat plný manuál.

Co se týče ostření, tak tady je zásadní rozdíl mezi zrcadlovkou a kompaktem. Hodně zjednodušeně řečeno je to takhle:

Zatímco kompakt "ostří" na "scénu", či její část, zrcadlovka ostří na objekt(y). Kompakt totiž nastaví zaostření někam "mezi" a zbytek dožene clonou (podobně pracuje na zrcadlovce program A-DEP). Navíc u ultrakrátkých ohnisek většiny kopaktových objektivů a horších světelností, tyto mají už z principu výrazně větší hloubku ostrosti, než delší zrcadlovková skla a to i na základní cloně.

Čili kompakty (a telefony už vůbec) nemají moc velký problém s dosažením velké hloubky ostrosti, což i vyhovuje velké většině normálních lidí, kteří běžně s hloubkou ostrosti prakticky nepracují. Čím je délka ohniska objektivu delší, tím menší má objektiv (při stejné cloně) dosažitelnou hloubku ostrosti. A naopak - u hodně krátkých ohnisek je zase problém dosáhnout velmi malé hloubky ostrosti. To jsou prostě fyzikální zákony.

U zrcadlovky je to jinak. Tam zaostříš na objekt a pozadí postupně proostřuješ zvětšováním clony. Taky záleží na tom, v jakém režimu máš nastavené ostření. Tedy jestli máš zapnuté všechny zaostřovací body s jejich automatickým výběrem, nebo máš nastavené ostření na jeden vybraný bod. Když jsme foťák zkoušeli, bylo ostření nastavené nuceně na středový zaostřovací bod. Místo, na které foťák zaostří, poznáš podle toho, který bod při dosažení zaostření problikne.

Rád bych Ti poradil i víc, ale psát takhle na dálku, není ono. To je spíš na osobní setkání. ;)

Tož přeju hodně štěstí s tem pertinaxem a dobré světlo! :sunny:
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9339
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Vašátor »

Díky moc za rady. Že je ostření nastavené nuceně na střed jsem si všiml, celý fotoaparát zresetoval a dokonce si i našel tlačítko, kterým to lze změnit :-). Nicméně nelze to u všech tematických programů, takže to musím opravdu prvně nastudovat. Blbý je, že návod je sice napsaný pěkně, ale když mě něco zajímá, stále mě to odkazuje na další stránky, dál a dál a nakonec vím prd :mrgreen:

Na ten čudlík vlevo vedle objektivu jsem koukal, díky za vysvětlení :). Lze však použít pouze u programů kreativních, jak jsem následně zjistil.

No jo, mám co jsem chtěl. Teď abych se zase učil něco nového.
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7219
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od valda1971 »

To Vašku zvládneš :wink: Já když koupil první digi-zrcadlovku, tak jsem na tom byl podobně. Nyní v 90% používám jeden manuální program, který jsem si upravil k "obrazu svému" a je to OK :D S tím návodem jsem to měl to samé, štval mne až jsem se dostal k situaci samouk :mrgreen:
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
JmJ
Příspěvky: 6510
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od JmJ »

Co se ostreni tyka, tak vetsinou je vychozi stav ten, ze si fotak sam vybere nektery z ostricich bodu (cca ten "nejblizzsi") a na ten zaostri. Ja ovsem vzdy prepinam na ostredni pouze na stred, pripadne jiny predvybrany bod.

Vyjimkou je, kdyz fotim neco, co se rychle hybe (napr. auta na sprintech). Tam je nutne bud vypnout automaticke ostreni, zaostrit si na pevno sam na urcite misto, nebo nechat na fotaku, aby sam vybral vhodny ostrici bod. Pokud necham ostreni na stred, velmi casto zaostrim mimo foceny predmet.

podotykam, ze fotografickou teorii celkem ovladam, ale jinak k tomu pristupuju dost amatersky, takze z mych postupu si asi dobry fotograf rve vlasy.
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
Luděk Musil
Příspěvky: 10511
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Luděk Musil »

JmJ píše:..., takze z mych postupu si asi dobry fotograf rve vlasy.
... pokud ještě nějaké má :P . L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Vašátor
Příspěvky: 9339
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Vašátor »

Tak s foťákem už se pomalu sžívám a po dlouhé době si opět začínám užívat opravdu ostré fotky :). Zatím fotím především na různé automatické režimy, občas už ovšem šáhnu i do manuálního nastavení :)
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Hurikán
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Hurikán »

No vidíš. A pak že to nepůjde. :P :D
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7219
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od valda1971 »

Na PRACTICA MTL-5 jsou dva kontakty na blesk, tak jsem neměl problém fotit s 2x bleskem. Nemohl jsem sehnat redukční kostku s středovým kontaktem+zdířkou na kablík, tak jsem včera jednu předělal :D Přikládám foto té sestavy a noční snímek na 25m ve volném prostoru :wink:
Přílohy
P1150914.JPG
P5078969.JPG
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
Jimmi
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Jimmi »

Pozor na to, u nových foťáků už ten kontakt nebývá mechanický, a tak není problém ho se starým bleskem odpálit. Natož se dvěma :idea:
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7219
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od valda1971 »

Jimmi píše:Pozor na to, u nových foťáků už ten kontakt nebývá mechanický, a tak není problém ho se starým bleskem odpálit. Natož se dvěma :idea:
S jedním bleskem už něco (cca 300-400 ?) nafotil a je v pohodě. Se dvěma jen pár testů. A od toho tam ten "starý" středový (+ okolo ty na nové) kontakt asi je :wink:
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Uživatelský avatar
Jimmi
Příspěvky: 1528
Registrován: pon čer 12, 2006 15:41
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od Jimmi »

Mám na mysli spínací kontakt ve foťáku. Dneska je to většinou polovodič a staré blesky mívaly na kablíku plné napětí. Vím, že se to někde řešilo na nějakém fotografickém fóru.
Podobný blesk mám doma taky, ale mým starým poctivým fotoaparátům nic podobného nehrozí 8)
Жигули ВАЗ 2103 1.5/55,4 kW белый (сделано в 1974 г.) оу йеах гуд джоб ёлки-палки t.č. odstraněny dva metráky pavučin, vrčí a jezdí kolem bloku
Toyota Corolla LiftBack 1.3/65 kW deep turquoise
Toyota Corolla HB 3D 1.3/55 kW red
Uživatelský avatar
valda1971
Příspěvky: 7219
Registrován: úte pro 06, 2011 16:45
Bydliště: Bílina

Re: Fotografování a fotografie

Příspěvek od valda1971 »

Jimmi píše:Mám na mysli spínací kontakt ve foťáku. Dneska je to většinou polovodič a staré blesky mívaly na kablíku plné napětí. Vím, že se to někde řešilo na nějakém fotografickém fóru.
Podobný blesk mám doma taky, ale mým starým poctivým fotoaparátům nic podobného nehrozí 8)
Ano, já také měl na mysli kontakt na foťáku. Tento foťák má mimo kontaktů pro moderní blesky i klasiku na staré blesky.
Žigulíci: VAZ 2101 r.1971, VAZ 2103 r.1974, VAZ 2170 r.2012
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“