Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12117
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od Laďuša »

Zdravim pánové.
Ve škole potřebuju udělat takovou nevděčnou semestrálku na téma, kterýmu naprosto nehovim, vůbec nevim, která bíje. O co jde.
Potřeboval bych spáchat něco (cca 5 stran), co by pojednávalo o ochranach analogových i digitálních vstupů/výstupů v oblasti automotive, nejlíp u ňákých měřicích karet, aspoň ňák obecně. Předevšim na ochrany proti EMK (elektromagnetická kompatibilita, hlavně to), přepětí, nadproudu. Rušení okolím i po vodiči.

Pokud by někdo z vás o tom něco věděl nebo znal ňákej šikovnej zdroj, budu vděčen, hodně by mi to pomohlo. Dík
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od Petr HC »

Najdi si : viewtopic.php?f=60&t=11352&p=233623&hilit=transil+trisil#p233623
literaturu a odkazy o transilech / trisilech . Pokud jde o EMK je to celý obor - prakticky téma "odrušovací filtry". Hodně najdeš v tématu "bastlírna". Nebo http://www.automatizace.cz/article.php?a=1834
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
veliz
Příspěvky: 505
Registrován: čtv led 28, 2010 21:19
Bydliště: Praha-západ

Re: Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od veliz »

O elektromagnetické kompatibilitě (EMC) pojednává norma ČSN IEC 61000-1-2 (všeobecně, základní pojmy) a řada dalších norem z balíku 61000. Náhled norem získáš na http://www.unmz.cz. Plné znění je placené. Možná to ale někde na ulozto bude.
Na netu se taky něco najde, třeba
http://luzar.cz/web-skola/aut/EMC_PetrLuzar.pdf
Lada Niva 1,7MPi+LPG r.v. 2009 (01/2010 - 3/2014);
Lada 2105 r.v. 1985 (06/1994 - 11/1996);
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12117
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od Laďuša »

Pánové dík. Ta semestrálka je právě z předmětu EMK, takže mi jde opravdu jenom konkrétně o ty věci spojený s těma věcma okolo automotive. Co se používá tam a tak, u ňákých těch měřicích karet a co já vim, co tam je, já se v tom nevyznam. :lol:
Každopádně za odkazy dík, prostuduju to.
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
cackler
Příspěvky: 312
Registrován: stř čer 11, 2008 10:08
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od cackler »

Do přílohy jsem dal něco z našich skript. Vstupy/výstupy v automotive jsou stejné I/O jako kdekoliv jinde takže tam platí stejná pravidla. V EMC.pdf je obecně o rušení, ale moc pěkně, jako na úvod dobrý a potom v I-O.pdf je o vstupech/výstupech mikropočítačů, takže vlastně řídící jednotky. Vždycky nám tvrdil, že nejlepší je optické oddělení a úplně nejlepší celé optické vedení...
Přílohy
I-O.pdf
(713.08 KiB) Staženo 104 x
EMC.pdf
(293.69 KiB) Staženo 100 x
Uživatelský avatar
Petr HC
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od Petr HC »

cackler píše:Do přílohy jsem dal něco z našich skript. Vstupy/výstupy v automotive jsou stejné I/O jako kdekoliv jinde takže tam platí stejná pravidla. V EMC.pdf je obecně o rušení, ale moc pěkně, jako na úvod dobrý a potom v I-O.pdf je o vstupech/výstupech mikropočítačů, takže vlastně řídící jednotky. Vždycky nám tvrdil, že nejlepší je optické oddělení a úplně nejlepší celé optické vedení...

Jen poznámka : v prvním odkazu jsou kontaktní vstupy zapojeny pouze principiálně (školácky).
V praxi však musí být kontakt v obvodu a) ošetřen proti zákmitům např. R-S klopným obvodem (nevadí pouze u pomalých reléových kombinačních logik). Pro rychlé kombinační a všechny sekvenční obvody je tento způsob nepoužitelný (každý kontaktní spinač si "zakmitne" a rychlá logika (jakýkoli specielně neošetřený vstup PC) to vyhodnotí jako serii n impulzů.
V obvodu b) je nutno zajistit, aby přechod z log 0 do log 1 netrval dlouho (což způsobí filtrační kondenzátor), jinak dojde k dlouhému průchodu "zakázaným pásmem" a opět k nepředvídatelné reakci vstupu další logiky (PC).
S tím optickým oddělením naprostý souhlas. Jinak by ani nebylo možné přenášet data po vvn vedení.
P.S. Jako teoretický školní příklad se to tak kreslívá, ale v praxi to nefunguje.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
cackler
Příspěvky: 312
Registrován: stř čer 11, 2008 10:08
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od cackler »

Díky za doplnění, je to tak. O tomto nám říkal pouze jeden profesor "bastlíř", který si tím prošel a řešil tyto problémy v praxi.
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od MartasBrno »

cackler, ty jsi aktivní na VUT?
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
cackler
Příspěvky: 312
Registrován: stř čer 11, 2008 10:08
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od cackler »

ČVUT :P
Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od MartasBrno »

fuj já se lekl




;-)
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 12117
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrany vstupů/výstupů v automotive (Pomoc)

Příspěvek od Laďuša »

Takže, díky za pomoc, něco jsem spáchal, téma jsem takticky vzal hodně ze široka a následně sved na normalizaci :lol: Semestrálka uznaná (= zápich) a následná zkouška za 2 (přestože den před ní byla Ladaschůze) :)
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Odpovědět

Zpět na „Poklábosme“