světlo nefunguje

Moderátor: Moderátoři

Příspěvekod Petr HC » pát zář 12, 2008 07:52

Popsaným postupem jsi pouze vyloučil závadu v okruhu kostry . Teď je třeba nalézt ten úbytek napětí cca 1 – 1,5 V. v plus obvodu . Popisovaným propojením bys celou situaci nevyřešil a byl by to velký prohřešek proti zásadám jištění . Pokud se stejně chová i levé zadní obrysové světlo ,hledej úbytek v obvodu pojistky
F 01 ( 5 A) : která jistí :
Osvětlení SPZ Osvětlení přístrojů
Kontrolka havarijního osvětlení
Osvětlení zavazadlového prostoru
Obrysová světla levé strany
Nemáš někde v těchto obvodech žárovku většího než předepsaného příkonu nebo nějakou navíc ?
Event. .změř , zda proud pojistkou odpovídá součtu proudů svítících žárovek - vypočítej ze součtu příkonů žárovek : I = P / U [ A ; W ; V ] . (ampérmetr zapoj místo pojistky – začni měřit na nejvyšším ss proudovém rozsahu) .
Malý rozdíl (max .0.2 V) v napětí L - P obrysových světel může být ,vzhledem k tomu ,že obvod pravých obrysových světel nenapájí SPZ ,osvětlení přístrojů a zavazadlový prostor .Pojistka F 11 (5 A)
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvekod tavri » pát zář 12, 2008 19:03

Zadní levé obrysové světlo je v pořádku. Pro jistotu jsem ho proměřil a levé má jen o 0,1 V méně než pravé. Vyloučil jsem i závadu spínače světel, kde jsem sepnutí imitoval spojení drátem. Všechny žárovky jsou původní, kromě jedné obrysovky SPZ, kterou jsem měnil za stejný typ už někdy před rokem.
Všiml jsem si, že to levé přední trošičku mžourá, t.j. nepatrně a nahodile mění svoji intenzitu.
Závada není závažná, mám více možností řešení:
1) nechat to být, nejde o nic tragického
2) odcvaknout ten žlutý kábl na levém světle a natáhnout tam okolo ventilátoru nový z pravého světla
3) bádat dál, ale nevím jak :(
Měl jsi pravdu, že když změřím napětí žárovky vůči mínusu baterky, cca o 0,1 V bylo větší napětí, než na mínusu žárovky.
K měření proudu jsem se nedostal, ačkoli má multimetr velmi úzké jehlice, neprobodnu se až k nosiči pojistky.
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod Petr HC » pát zář 12, 2008 22:35

Mžourá – li žárovka , je to neklamná známka existence přechodového odporu v jejím plusovém přívodu . Pravděpodobně se časem bude tento přechodový odpor zvětšovat , až dojde k přerušení obvodu . Chceš-li tento proces urychlit zapoj místo 4 W žárovky žárovku 21 W . Pokud bude svítit výrazně méně než má , pak se místo přechodového odporu znatelně ohřeje , event.dojde k jeho přerušení .
Rozhodně ne dle bodu 2 . Ty dva obvody (přes F 1 a F 11) jsou tam proto , aby při zkratu zůstalo svítit alespoň jedno obrysové světlo . To raději nech řešení dle bodu 1 .
Pokud chceš postupovat dle bodu 3 , znamená to měřit ,měřit a měřit a nevymlouvat se na hroty multimetru (třeba zasunout vypálenou pojistku a měřit na jejich přívodech) .
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvekod tavri » pon zář 15, 2008 08:43

Na pojistce F1 jsem naměřil 0,56 A a na F11 2,88 A. To je nějaký divný...
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod Petr HC » pon zář 15, 2008 15:27

tavri píše:Na pojistce F1 jsem naměřil 0,56 A a na F11 2,88 A. To je nějaký divný...

Kdo se diví – je mu divno .Teď jsem přišel z „pakárny“ (SPŠ) a jdu si hovět – a bude mi ….. dobře .
A teď vážně . Pokud sis nespletl F1 s F11 –nebo nebyly prohozeny již v Togliati je to v podstatě v pořádku až na ten proud 0,56 A – tam to odpovídá tomu přechodovému odporu . Na „zdravém“ autě jsem naměřil na F11 0,61 A .
Na F1 jsem naměřil 2,52 A s naplno rozsvícenou palubkou , 2,21 s palubkou na minimum . Palubka max. + osvětlení kufru 2,85 A . Uvědom si ,že na palubce svítí cca 5 ks 4W žárovek a cca 8 ks 1,2 W žárovek , takže ten proud 2,88 A co jsi naměřil je v pořádku .
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvekod tavri » čtv říj 09, 2008 21:36

Dneska zvítězila varianta č. 2 :P Řešení jednoduché, s jasným výsledkem i když poněkud netechnické 8)
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod tavri » sob říj 11, 2008 11:32

Svítí to dobře, ale má to jednu chybu. Současně svítí i kontrolka na bloku indikací. :( Myslel jsem, že slouží jenom pro zadní světla...
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod plavec » sob říj 11, 2008 14:28

Kontrolka na kukačkách slouží pro zadní i přední obrysovky a pak i pro zadní brzdový žárovky. :wink:
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
plavec
 
Příspěvky: 4713
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvekod Raduz » ned říj 12, 2008 21:05

:!: A BLINKRY :!:
®; Člen LKCS
Uživatelský avatar
Raduz
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte pro 04, 2007 09:22
Bydliště: Brandýs nad Labem

Příspěvekod tavri » pon říj 13, 2008 21:04

Asi vyndám to relátko...
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod Petr HC » pon říj 13, 2008 21:38

Petr HC píše: Rozhodně ne dle bodu 2 .......


tavri píše:Dneska zvítězila varianta č. 2 :P Řešení jednoduché, s jasným výsledkem i když poněkud netechnické 8)

Jo , komu není rady ...
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvekod tavri » stř říj 15, 2008 16:49

Po vyjmutí relátka zase nesvítí zadní obrysovky. Že by závada nakonec byla v tom relátku (ona to je spíš krabička s plošňákem a tam 4 cívečky).
Mám to zapojený tak, že vrátit do původního stavu to jde vždycky - neustřihnul jsem původní konektor...
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod Petr HC » stř říj 15, 2008 17:42

Dobře si prostuduj přiložené schema . K1 je diferenciální relé , které porovnává proudy obrysových světel a kontroluje součet proudů brzdových světel (nekontroluje blinkry) . Tím propojením jsi narušil nastavenou rovnováhu a proto dochází k indikaci závady světel . Pokud DOBŘE neporozumíš funkci K1 (vnitřní zapojení jsem bohužel nikde nenašel) , NEHRAB se v tom – uděláš víc ŠKODY , NEŽ UŽITKU . Závadu , kterou to začalo, lze nalézt pouze MĚŘENÍM .

Komentář k obrázku :
1 - žárovky obrysového osvětlení ve světlometech 2 - blok relé 3 - přepinač varovných světel 4 - vypinač zapalování 5 - kontrolka varovných světel na palubní desce 6 - zadní obrysová světla 7 - zadní stop světla 8 - osvětlení SPZ 9 - regulace osvětlení přístrojů – reostat 10 - spinač couvacího světla 11 - spinač brzdového světla 12 - kontrolní blok – (vedle hodin) 13 - šárovky couvacích světel K1 - relé kontroly přerušení vlákna žárovek ( uvnitř relé jsou kontaktní propojky které je nutno zasunout při vyjmutí relé ) A - k napájecímu zdroji B - k žárovkám osvětlení přístrojů
Přílohy
osv1lada.jpg
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvekod tavri » čtv říj 30, 2008 12:16

Se svitem obrysovek jsem spokojený.
Zato se včera objevila další závada, nefunguje nic na pojistce č. 17. Ještě ráno se vypínalo rádio a odpoledne už nešlo nic. Když šlápnu na brzdu, rozbliká se se kontrolka levé přední dveře. Ten spínač jsem vyndal, preventivně přehodil ze zadních dveří a závada trvá.
Pojistka je ok.
Dodge Avenger 2.0 VVT
Uživatelský avatar
tavri
 
Příspěvky: 1393
Registrován: pát čer 24, 2005 12:43
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod plavec » čtv říj 30, 2008 17:17

No asi bych šel po drátu tý brzdovky, třeba je někde prostě zkrat.
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
plavec
 
Příspěvky: 4713
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

PředchozíDalší

Zpět na Elektrická soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků