Problém s ventilací/topením

Moderátor: Moderátoři

Příspěvekod zelvotron » stř říj 20, 2010 10:03

Půlku topení rozebrat můžu a už sem to v dubnu udělal, jenže mě to bylo prd platný, protože to co sem potřeboval sundat je na šroubech, který se povolujou z interiéru po sundání palubky. Ty máš ten servomotorek ten váleček s páčkou (?), jako ten jo ten by asi i vyndat šel, protože je jakoby nad tou konzolou, ale u mě je ten motorek taková krabička přímo na ose klapky utopenej vedle konzoly a mezi ním a konzolou je pár cm.

Mám tenhle:
Obrázek
Hm tak koukám, že dole sou ty šroubky dva, na ty nemám šanci se dostat :(

Tohle je ten válečkovej:
Obrázek
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
zelvotron
 
Příspěvky: 6275
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hlavi » stř říj 20, 2010 11:27

Taky jsem chtěl ho chtěl vyměnit, ale nakonec jsem se na to vykašlal. To mohl vymyslet jenom d* :D


Já ta mám ten starší - váleček, někdy funguje, někdy ne.
Hlavi
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte led 23, 2007 22:23
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod MartasBrno » stř říj 20, 2010 11:33

Hele a je vadnej opravdu ten motorek? Abys nestrávil dva dny montážníma pracema a nezjistil že někde upad drát. Zkoušel jsi ho nějak zapojit zkušebně? A nebo ho třeba nějak proklepat, nebo zalomcovat s tím mechanizmem co ovládá?
Sem chytrej až to bolí - nikdy jsem to neviděl, tak se jen ptám naslepo...
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvekod zelvotron » stř říj 20, 2010 12:13

Jo, zkoušel sem měnit jinej blok SAUO a měřil jsem taky co jde na motorek při různejch polohách teplotního kolečka. Což dělalo to, že to na něj posílalo napětí a v jedný poloze teploty na něj nic nešlo a při točení kolečkem dál se to přepólovalo, což by měla bejt správná fce (snaha o točení motorkem tam a zpět).

Na hřídelku co jde z motorku do topení se dá dostat klíčem, zkoušel jsem s tím otáčet ale nejde to, patrně v tom motorku bude nějakej samosvornej převod (šnek). Když jsem to měl rozebraný, tak se spodní klapkou šlo hejbat, ale to přisuzuju vůli v mechanismu klapek.

Ještě k těm motorkům, myslím že mohly bejt záměnný, protože já na topení mám držák na ten válečkovej, kterej má v místě toho hranatýho jen další přepákování s destičkou, kdežto tenhle hranatej je přímo na místě tý destičky přímo na hřídelce hlavní klapky. CO mě ale nejde do hlavy, do toho hranatýho vedou 4 dráty (2 motorek, 2 čidlo), ale do toho válečku vedou jen dva, tudíž musí mít čidlo někde externě.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
zelvotron
 
Příspěvky: 6275
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartasBrno » stř říj 20, 2010 14:09

zelvotron píše:CO mě ale nejde do hlavy, do toho hranatýho vedou 4 dráty (2 motorek, 2 čidlo), ale do toho válečku vedou jen dva, tudíž musí mít čidlo někde externě.

To určitě jo, nějak to tu polohu znát musí. Ledaže by měl ten motorek jen dvě polohy a v sobě koncáky, což je ale holý nesmysl, ta regulace musí být plynulá.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvekod plavec » stř říj 20, 2010 16:55

zelvotron píše:Tohle je ten válečkovej:
Ano ten mám. Když máš ten "horní model" tak už mlčím, s tím nemám zkušenost.
zelvotron píše:Na hřídelku co jde z motorku do topení se dá dostat klíčem, zkoušel jsem s tím otáčet ale nejde to, patrně v tom motorku bude nějakej samosvornej převod (šnek).
To i u mě sedí.Při namontovaným motorku sem s tou klapkou taky rukou nehnul.

Ehm, nahoře nad tím válečkovým motorkem mám ještě na tý destičce nějaký dva dráty a nějaký "střívka" stočenej drát a snad nějaký rezistory. A to je asi na to zjištění polohy, protože když jsem motorek vyndal ven a jen ho držel v ruce a pomocník měnil na kolečku v kabině teplotu, motorek se sice točil, ale pořád dokola. Když pomocník otočil kolečkem opačně, změnil se chod na opačnou stranu. Ale točil dokola
Na prodej přebytečné N.D. na Ladu 111: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php ... rod%C3%A1m
znamení : KozoHroch :-D
Uživatelský avatar
plavec
 
Příspěvky: 4713
Registrován: ned črc 22, 2007 19:38
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvekod zelvotron » stř říj 20, 2010 18:12

No pozor, tam vepředu jsou v topení taky rezistory větráku (obdélníkovej čtyřpólovej konektor 2x2), ty s tím nesouvisí (dá se na ně dostat dobře, copak se ale někdy někomu narozdíl od toho bazmeku porouchaly?).

Jak jsem psal, s tím válečkem máš pravdu, na ten se asi s trochou sebezapření dá, jenže tenhle hranatej je asi tak 5cm pod úrovní toho válečku a to je průser.

S tím jak se ti to točilo dokola, to myslím že si odpojil to čidlo, který je vlastně potenciometr a na základě aktuálního odporu to určuje polohu motorku a tudíž klapek.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
zelvotron
 
Příspěvky: 6275
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvekod mirozv » stř říj 20, 2010 19:31

Servo natočenia klapky zvnútra
Přílohy
Snímka0168.jpg
LADA je jediná automobilka, kde musíš ty presviedčať predajcu, že to auto naozaj chceš kúpiť.
LADA 21103 20.5.2010-17.8.2013
LADA 2112 6.9.2013-
LADA 21214 23.4.2016-

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
mirozv
 
Příspěvky: 959
Registrován: úte kvě 11, 2010 20:45
Bydliště: okr. Zvolen

Příspěvekod zelvotron » stř říj 20, 2010 19:39

Hm, no řikám, že tam je šnek, stejně to bude asi kouslý v něm. Jak se ti to podařilo vyndat.
21113 >>> 21113 >>> 21113

Komu není rady, tomu není pomoci.
Uživatelský avatar
zelvotron
 
Příspěvky: 6275
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:32
Bydliště: Praha

Příspěvekod mirozv » stř říj 20, 2010 19:58

No tak tento kus som "dostal" s autom leď som ho kúpil Vypadol s pod tej protihlikovej deky. Asi ho tam zabudli servisáci. Osobne som zatiaľ problém s raguláciou nemal.
LADA je jediná automobilka, kde musíš ty presviedčať predajcu, že to auto naozaj chceš kúpiť.
LADA 21103 20.5.2010-17.8.2013
LADA 2112 6.9.2013-
LADA 21214 23.4.2016-

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
mirozv
 
Příspěvky: 959
Registrován: úte kvě 11, 2010 20:45
Bydliště: okr. Zvolen

Příspěvekod Saša » čtv říj 21, 2010 16:33

plavec píše:Když pomocník otočil kolečkem opačně, změnil se chod na opačnou stranu. Ale točil dokola

Netvrdím že tohle ... ale některá (VW , audi - všechna) serva se při náhodném protočení dokola zničí . Ne samotná mechanika , ale potenciometr uvnitř udávající úhel natočení .
VAZ 2102 r.v.74 1984-1997 "Legenda"
VAZ 21043 r.v.90 1996-White Lady - nyní v GO. VAZ 21044 r.v.96 2007-(muzeum koroze)
VAZ 2106 r.v.78 2008-a dál...
VAZ 2105 r.v.87 12/2012-Rudý dělník
Nikdy neříkejte že to nejde,protože se v zápětí objeví někdo kdo neví že to nejde a udělá to!
Uživatelský avatar
Saša
 
Příspěvky: 3359
Registrován: pon črc 09, 2007 16:08
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod Petr HC » čtv říj 21, 2010 17:43

MartasBrno píše:
zelvotron píše:CO mě ale nejde do hlavy, do toho hranatýho vedou 4 dráty (2 motorek, 2 čidlo), ale do toho válečku vedou jen dva, tudíž musí mít čidlo někde externě.

To určitě jo, nějak to tu polohu znát musí. Ledaže by měl ten motorek jen dvě polohy a v sobě koncáky, což je ale holý nesmysl, ta regulace musí být plynulá.

Možná je to trochu "spekulace", ale nelze vyloučit, že zpětnovazební smyčka regulace teploty se uzavírá přes termistor ve stropu vozu. K této domněnce jsem došel, když jsem si vzpoměl, že tu někdo psal, že mu regulace "chodí" pouze dvoupolohově. To by se mohlo stát, kdyby neběžel motorek ofukující termistor.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Příspěvekod MartasBrno » čtv říj 21, 2010 23:26

Petr HC píše:
MartasBrno píše:
zelvotron píše:CO mě ale nejde do hlavy, do toho hranatýho vedou 4 dráty (2 motorek, 2 čidlo), ale do toho válečku vedou jen dva, tudíž musí mít čidlo někde externě.

To určitě jo, nějak to tu polohu znát musí. Ledaže by měl ten motorek jen dvě polohy a v sobě koncáky, což je ale holý nesmysl, ta regulace musí být plynulá.

Možná je to trochu "spekulace", ale nelze vyloučit, že zpětnovazební smyčka regulace teploty se uzavírá přes termistor ve stropu vozu. K této domněnce jsem došel, když jsem si vzpoměl, že tu někdo psal, že mu regulace "chodí" pouze dvoupolohově. To by se mohlo stát, kdyby neběžel motorek ofukující termistor.


Aha. No, jenže to by to fungovalo tak, že by auto vyhodnotilo např. zimu, tak by naplno (protože by neumělo jinak) otevřelo klapku, foukalo maximálně horký vzduch a až by auto zjistilo že už je teplo, tak by klapku zase zavřelo. Připadne mi to horší než spojitá proporcionální regulace. Ale nevím, co tam skutečně je.

To, že ot někomu chodí "dvoustavově" by snad mohlo ukazovat na vadu teplotního čidla.

Jsou to jen domněnky.

Tam je někde nějaký motorek ofukující termistor?
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Příspěvekod mirozv » pát říj 22, 2010 05:48

MartasBrno píše: Tam je někde nějaký motorek ofukující termistor?


Taká tá čierna krabička vedľa stropného svetla je snímanie vnútornej teploty.
LADA je jediná automobilka, kde musíš ty presviedčať predajcu, že to auto naozaj chceš kúpiť.
LADA 21103 20.5.2010-17.8.2013
LADA 2112 6.9.2013-
LADA 21214 23.4.2016-

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
mirozv
 
Příspěvky: 959
Registrován: úte kvě 11, 2010 20:45
Bydliště: okr. Zvolen

Příspěvekod Petr HC » pát říj 22, 2010 08:00

MartasBrno píše:Aha. No, jenže to by to fungovalo tak, že by auto vyhodnotilo např. zimu, tak by naplno (protože by neumělo jinak) otevřelo klapku, foukalo maximálně horký vzduch a až by auto zjistilo že už je teplo, tak by klapku zase zavřelo. Připadne mi to horší než spojitá proporcionální regulace. Ale nevím, co tam skutečně je.

Částečně Ti již odpověděl Mirozv. Já mohu dodat jen to, že proporcionální regulace (ev. PID) by v tomto případě asi byla přepych. Ve vozech řady 211x jsou minimálně dva druhy regulace (usuzuji podle čelních panelů a více druhů motorků na ovládání klapky) . Domnívám se ,že to pracuje (v případě dvouvodičového motorku) na principu šířkově řízených impulzů přiváděných na motorek. Šířka (a střída) je vyhodnocena procesorem ze žádané teploty nastavené na panelu a z hodnoty sejmuté termistorem ve stropu. Neběží-li motorek u termistoru, vznikne velké t.zv dopravní zpoždění regulace s důsledkem efektu nespojité regulace. Zatím jsem nikde nenašel informace, vedoucí k potvrzení nebo vyvrácení mých poznatků (snad to někde na ruských webech najdu).
P.S. Dodám jen to, že podobně mám řešenu regulaci teploty ve skleníku a funguje to.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

PředchozíDalší

Zpět na Karoserie a ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků