Rezonance a jevy s tím spojené

Free pokec (aj keď Ondra 07 by to celé zmazal)

Moderátor: Moderátoři

Rezonance a jevy s tím spojené

Příspěvekod tomass » úte zář 16, 2014 10:01

Pískání destiček je na vyšší frekvenci. Tak někdy kolem mých 16 let jsem přelaďoval generátor a byl jsem překvapen, že jsem přestal slyšet zvuk na 15,5 - 16 kHz. Nebude tedy úplně pravda, že člověk slyší 20 Hz - 20 kHz. Je to hodně obecné tvrzení. Řekl bych, že slyším jako kdokoliv jiný. Táta třeba kolem 60 let neslyšel plašítko na komáry mezi 12 kHz a dolní frekvenci asi 9 kHz už občas slyšel. Nemyslím si, že bych pocházel vyloženě z nahluchlé rodiny. :D Je to velmi individuelní. Horní frekvence slyšení se během celého života asi hodně snižuje a každý má jinou citlivost na různé hodnoty frekvence. A to že někdo něco neslyší taky ještě neznamená, že zvuk jako takový nevnímá. Vyšší frekvence jsou hodně směrové a to co není slyšet u řidiče, je klidně slyšet u spolujezdce, nebo třeba na zadním sedadle. A vítr za jízdy taky tlumí některé zvuky a jsou slyšet jen při určité rychlosti. :) Kolikrát se ptám spolujezdce, jestli slyší to co já, nebo obráceně.
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Brzdy,záhadně začala mizet brzdová kapalina u stojícího

Příspěvekod JmJ » úte zář 16, 2014 10:23

Tomass, prosim te, nic proti obcasnym delsim textum, ale ty temer pravidelne pises prispevky "na pul stranky". Zkus to prosim trochu redukovat. Z predchoziho prispevku sice vime, ze nejsi hluchy a jak brzdili taxikari, ale ohledne reseni problemu s piskanim desek nevime nic. Ne ze by z meho prispevku reseni vypadlo, ale je asi 1/20 toho tveho ;-). Pis zajimave veci, proc ne, jen to zkus trochu redukovat. Dik.
MFP
wergl I - 2104 - melt down
wergl II - 2104 - rebuild succeded
wergl III - 21113 - sold (Chester's new)
wergl IV - i30 - tout est bleu
Uživatelský avatar
JmJ
 
Příspěvky: 6484
Registrován: úte čer 01, 2004 11:30
Bydliště: Kromeriz

Re: Brzdy,záhadně začala mizet brzdová kapalina u stojícího

Příspěvekod tomass » úte zář 16, 2014 10:54

JMJ, máš pravdu. Nemusel jsem vůbec psát horní 4 řádky.

Mohl jsem napsat. Je to směsí. Stejně by se to v X dalších příspěvcích probíralo jak tu směs nemůžeme prozkoumat a zhodnotit. Zásadně nenapíšu krátce, "tohle je nejlepší", když neuvedu proč. Argument se musí obhájit. Každopádně máš pravdu, mělo by to být kratší. :)

Třeba by mě teoreticky zajímalo, jestli někdo zná destičky Ferodo závodní verzi. Nemají se používat v provozu. Nepíše se, jestli tak brzdí, že nezvládá ten za Tebou, nebo třeba tak bloknou, že na suchým asfaltu nezvládá řidič a letíš do pryč.
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Brzdy,záhadně začala mizet brzdová kapalina u stojícího

Příspěvekod Luděk Musil » úte zář 16, 2014 11:04

Sic také nerad čtu delší články, ale tento jsem přečetl slovo od slova. Prostě mě hned první větou zaujal.
Některým větám jsem skoro měl tendenci nevěřit, ale zcela jistě to mohlo být v některých oblastech běžným jevem. L.
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Luděk Musil
 
Příspěvky: 10479
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov

Re: Brzdy,záhadně začala mizet brzdová kapalina u stojícího

Příspěvekod Vašátor » úte zář 16, 2014 11:41

Nás tedy na škole učili, že běžný člověk slyší 16Hz-16kHz , načež jsem v 16ti při přelaďování generátoru slyšel 18,5kHz :mrgreen:

(To jen aby řeč nestála :mrgreen: )
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Brzdy,záhadně začala mizet brzdová kapalina u stojícího

Příspěvekod Petr HC » úte zář 16, 2014 12:09

Vašátor píše:Nás tedy na škole učili, že běžný člověk slyší 16Hz-16kHz , načež jsem v 16ti při přelaďování generátoru slyšel 18,5kHz :mrgreen:
(To jen aby řeč nestála :mrgreen: )

Trochu také přihodím i k tomu jak už rozebíral Tomass. Ono teorie je jedna věc a praxe druhá. Pokud už máme kvalitní generátor, který dává v celém uvažovaném rozsahu stejný výkon, tak určitě nemáme reproduktor nebo jakýkoli jiný akustický měnič, který by neměnil impedanci v závislosti na frekvenci, neměl rezonanční kmitočtové špičky a prudký pokles účinnosti při určitém kmitočtu. A nepomůže ani to, že lidské ucho má jakousi obdobu automatického vyrovnání citlivosti - opět frekvenčně závislou (viz Flechter-Munsonovy křivky). Při probírání této látky na škole chtěl učitel rozbít rezonančním jevem tenkostěnnou skleničku. Pokus dopadl tak, že sklenička přežila celý rozsah generátoru s 50 W zesilovačem a velkou reprosoustavou, ale při kmitočtu někde okolo 25 Hz se vysypalo okno.
Sorry za OT.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Brzdy,záhadně začala mizet brzdová kapalina u stojícího

Příspěvekod tomass » úte zář 16, 2014 12:45

Petr HC píše: chtěl učitel rozbít rezonančním jevem tenkostěnnou skleničku. Pokus dopadl tak, že sklenička přežila celý rozsah generátoru s 50 W zesilovačem a velkou reprosoustavou, ale při kmitočtu někde okolo 25 Hz se vysypalo okno.Sorry za OT.

Taky OT: Táta vyprávěl něco podobného. Jeden jeho kolega se pokoušel o totéž. Už to vzdával a v tom se rozskočila sklenička (snad s kafem a někoho polila), právě naopak silnostěnná. Snad Duritka, nebo ta druhá z SSSR s protáhlýma kosočtvercema. Zapomněl chvilku generátor na nějaké frekvenci a odcházel od stolu. Učitel byl netrpělivý, ladil moc rychle. Frekvence musí být přesně na rezonanci, nebo velmi blízko a zřejmě pár sekund. Kdyby měl technický možnosti být na rezonanci budovy, shodil by i tu fabriku ve který byli (píše se v literatuře). Normálně to naštěstí nejde (ta budova).
tomass
 
Příspěvky: 896
Registrován: čtv čer 28, 2012 00:16

Re: Brzdy,záhadně začala mizet brzdová kapalina u stojícího

Příspěvekod Petr HC » úte zář 16, 2014 16:22

Za doby mojí základní vojenské služby se útvaru pochodujícímu po mostě velelo "zrušit krok" aby nedošlo k rezonanci mostovky. A ve třetím patře tkalcovny v Hořicích docházelo nepravidelně k několikavteřinovému citelnému rozkmitání budovy, když se"sešly" otáčky více stavů. Přesto budova odolávala od r 1903 někdy do r. 1980 do výměny strojového parku.
Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Brzdy,záhadně začala mizet brzdová kapalina u stojícího

Příspěvekod Laďuša » úte zář 16, 2014 16:26

Já bydlim u křižovatky, kde zatáčí autobusy. Ve směru od nádraží je to do kopce a často, když tam najíždí a rozjíždí se, tak ten podtočenej motor úplně rozdrnčí okna. :)
Člen LKCS; Honorowy klubowicz LKP [ELITE 5000]

Chatka 12 forever :toothy10: ►Stodolní II◄ :) Estonian-czech crazy night :partyman: Uctívač Vana Tallinnu. Propāns-butāns!
Osa Klatovy-Plzeň-Brno ;) Tři sestry <|||> Ladagang 8) °Expedice Eesti 2010°
Dva PoJeBy ze Skašova

Haben Sie Bratwurst?

:!: keréklampás :!:
Uživatelský avatar
Laďuša
 
Příspěvky: 12117
Registrován: stř lis 09, 2005 22:06
Bydliště: Klatovy / Plzeň


Zpět na Poklábosme

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 0 návštevníků