Motor ostře klepe - SPĚCHÁ - už byl LADA sraz

Moderátor: Moderátoři

Motor ostře klepe - SPĚCHÁ - už byl LADA sraz

Příspěvekod Martin-MTX » pát kvě 10, 2013 00:22

Pozn. moderátora: První problém je vyřešen, ale objevil se problém další, tudíž na přání zakladatele přejmenovávám. Viz strana 3. A.

Zdar chlapi, mám problém a potřebuju jej co nejrychleji vyřešit - v neděli jsou závody.

Mám nízký tlak oleje. Tlačí to max 2 bary. Jedná se o můj závodní motor, na kterém je mraky úprav. Poslední úpravou byla výměna hlavy a napínáku řetězu za ten s ozubeným kolem.

Pak jsem to seřizoval a najednou se za jízdy v nižších otáčkách rozvěcelo mazání. Zastavil jsem a zase zhaslo, bohužel jsem neměl správně připojený tlakoměr, takže jsem jezdil jen "na kontrolku". Vím že je to chyba, má blbost :cry:

V hlavě kterou jsem měnil jsem dával vačku a snižoval o 1mm domek. Předtím se mi tyto problémy nestávaly. Průser je, že už slyším v motoru něco klepat nebo chrčet a nevím zdali se to nezhlasiťuje. (nevylučuju však, že to s tou výměnou vůbec nesouvisí a je to jen náhoda)

Zpět k problému: V čidle to není, měnil jsem ho 3x. Vačka má zátku dobrou. Když točím startérem tak olej teče do hlavy. Vyměnil jsem i olejový filtr. Olej dolil na MAX. Furt to zlobí. Olej tam mám už 3 roky pokaždé stejný (Fuchs 10W40 s molikou)

Dnes jsem sundal vanu a kromě nějakých větších špon, které nechápu co tam dělají jsem nic nenašel. Pod tou pružinou na olejovém čerpadle žádné nečistoty nebyly, normálně je všechno tam kde má být. Jen ten tisícihran co pohání olej. čerpadlo se mi zdál troch víc ojetej ale pokud by se protočil jednou, tak by bylo po zubech a ty tam byly všechny, jen prostě už trochu spláclé.

Co se mi zdálo divné je odpor čerpadla - to má fakt jít takle stuha?

Zkoušel jsem průchodnost pomocí kompresoru. Fouknu na místo čidla tlaku oleje a cejtím to pod olej. filtrem. Prostě všechno je na svém místě. Ráno jedu do lady podívat se, jaký má mít odpor nové olejové čerpadlo a jak má být "tvrdá" ta pružina toho redukčáku.

Možná mi někdo napíše, že mam řidky olej nebo že sem už měl dávno podložit tu pružinu podložkou ale má odpověď je: ANO, oboje mám v plánu změnit ale doteď to fungovalo s tím samým olejem a vše bylo stejné.

P.S. Obyčejně se ten olej rozsvítil když jsem hodně přidal, jel naplno a pak ubral, to se mi rozsvítilo mazání třeba při 1500 otačkach. Takto se mi to stalo 3x dokud jsem pochopil, že je asi něco fakt špatně, s autem jsem v součtu najel cca 4km ostré jízdy, při které to pravděpodobně tlačilo max 2 bary, mohl jsem něco poškodit?

Marek mi po SZ napsal toto:
"Pokud by se tlak skutečně ztrácel, musela by být někde mezera jako prase, že by to tudy utíkalo. Šála na klice, uložení vačky, ucpávka na klikovém kanálku, zadní ucpávka vačky."

- z toho jsem vyloučil ucpávku vačky
- šálu naklice nechci sundavat dokud nebudu opravdu přesvědčený, že je špatná
- uložení vačky - tam mám hledat přesně co? když jsem točil startérem bez víka ventillů, tak mi po pružinách tekl olej, takže byla vačka mazaná asi všude
- ucpávka na klikovém kanálku - TO JE KDE?

Pokud někoho ještě něco napadne, hned napište, fakt to musí nejpozději v sobotu večer vrčet :D (né rachtat jako ted)

Díky :cry: :cry: :cry:
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Marek » pát kvě 10, 2013 06:57

Mrkni na redukční ventil v olejové pumpě. Třeba se pod pístkem redukčního ventilu skříplo nějaké smetíčko a nedovírá. Pokud se v motoru vrtáš, není to nepravděpodobné.

Pokud máš možnost, pumpu vyměň celou (podlož pružinku redukčního ventilu plochou podložkou a pastou na ventily zabrus sedlo pístku).
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Martin-MTX » pát kvě 10, 2013 07:55

Ahoj, to bylo první, na co jsem se podívam po horlivé demontáže vany na autě. Upřímně řeknu, že jsem si přál aby tam něco bylo. Ale nebylo. Bylo to dovřené a nic jsem tam neviděl...

Jediné co je mi divné je, že se mi véélice ztuha otáčí pumpa a tisícihran na její hřídelce je trochu "otlačený", ale není vylámaný a když jsem ho zasunul do motoru tak nepřeskakoval. Ráno jsem byl v CS Auto LADA Mělník a tam mi řekli, že olej. čerpadlo už nemají ani jeho součástky. Měli jen na NIVU, tak jsem si zatočil s její hřídelkou a šla krááásně.

Ale proboha, ikdyby sem ji měl přidřenou, tak se musí točit stejně. A pokud by mi to "přeskakovalo" v tom tisícihranu, tak by tam ty zuby přece nebyli ale oni tam jsou, jen sou ožužlané.

Jen dodám, že se mi množství oleje neztrácí. Kde přesně mám prosím Marku zkontrolovat toto:
- ucpávka na klikovém kanálku

Díky za jakékoliv další rady. P.S. Nemá někdo z okolí Mělníka po ruce nové olejové čerpadlo? :D
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Luděk Musil » pát kvě 10, 2013 09:14

Já sice čerpadlo mám (a dobrý), ale musel by sis pro něj přijet buď na Milovy nebo zítra dopoledne do Skutče. L.
PS: a to by jsi mi musel dát SMS vědět dnes do 14:00 (Dan-Jackal na mě číslo má)
21011 -> (78) 84-99; 2103 -> (78) 99-04; 21073 -> (96) 04-07; 21044 -> (99) 07-13; 21044 -> (96) 12-16; Granta bílá -> 16-?; Vesta SW cross barvy Phantom (19) 20-?; 21011 - veterán (75) 12-?
Nemožné na počkání, zázraky do 3 dnů ´
Uživatelský avatar
Luděk Musil
 
Příspěvky: 10469
Registrován: úte čer 01, 2004 07:55
Bydliště: Vyškov/Rašov

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod ger007 » pát kvě 10, 2013 09:21

a neozuzlal sa ten tisic hran na rozdelovaci mam na mysli "samicu" ked cerpadlo je "samec" zasuva sa do do takej tej blbosti, neveim ako by som sa vyjadril presne, ptoste ta vec do ktorej zasuvas rozdelovac,
Be better, not second best
if not better, be different
LADA !

1x2104X 16V, 1x 21044, 2 x 1111, 1xB210, 1xJawa550, 1x Toyota Avensis T25

Obrázek
детские игрушки
Uživatelský avatar
ger007
 
Příspěvky: 4784
Registrován: úte kvě 06, 2008 13:38
Bydliště: NMnV - Brno

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Marek » pát kvě 10, 2013 09:41

Ucpávka kanálku kliky:

Klikový hřídel je vrtaný. Od hlavních čepů vedou kanálky k čepům ojničním. Proto musí být po odvrtání zaslepené ucpávkou. Je podobná mrazové zátce na hlavě, jen o mnoho menší. Ucpávky jsou vidět přímo na klice u ojničních čepů (jsou čtyři - u každého ojničního čepu jedna).

1449-klikovy-hridel.jpg
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Martin-MTX » pát kvě 10, 2013 09:50

ger007 píše:a neozuzlal sa ten tisic hran na rozdelovaci mam na mysli "samicu" ked cerpadlo je "samec" zasuva sa do do takej tej blbosti, neveim ako by som sa vyjadril presne, ptoste ta vec do ktorej zasuvas rozdelovac,



To mě také napadlo, ale z mé selské úvahy vyplývá, že pokud se tisícihrat (samec či samice) ožužlá, tak přeskočí, a jak přeskočí jednou, tak přeskočí znovu a totálně se rozešmelcuje (zvlášt když mám to čerpadlo přidřené a má velký odpor)

Pak by to ale netlačilo vůbec, ale mě to dává cca 2bary při 4 tis. Prostě by se to protáčelo furt...

Rozdělovač se točí normálně. A když se koukám zespodu motoru tak na ozubených kolech nic nevidím. Když tam vložím čerpadlo a točím motorem, tak se také točí... :(


Marek: Ahá, tak to tam asi bude, ale důkladně zkontroluji..
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod ger007 » pát kvě 10, 2013 10:00

mohlo aj nemuselo, kazdopadne by som to skontroloval, (vyhodil rozdelovac a pozrel na to ozubene kolecko.) da sa to vybrat pomerne jednoducho peanom. este ma napada, skusal si cerpadlo len tak ponorit do oleja a otocit ci vytlaca olej ?
Be better, not second best
if not better, be different
LADA !

1x2104X 16V, 1x 21044, 2 x 1111, 1xB210, 1xJawa550, 1x Toyota Avensis T25

Obrázek
детские игрушки
Uživatelský avatar
ger007
 
Příspěvky: 4784
Registrován: úte kvě 06, 2008 13:38
Bydliště: NMnV - Brno

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Martin-MTX » pát kvě 10, 2013 10:27

ger007 píše:mohlo aj nemuselo, kazdopadne by som to skontroloval, (vyhodil rozdelovac a pozrel na to ozubene kolecko.) da sa to vybrat pomerne jednoducho peanom. este ma napada, skusal si cerpadlo len tak ponorit do oleja a otocit ci vytlaca olej ?


Ok rozdělovač vyndám a budu to študovat ze všech stran. Co se týče vytláčení oleje - jak už jsem psal v mém sáhodlouhém popisu problému - když otáčím startérem tak mi jde olej krásně na ventily, tudíž čerpadlo olej čerpá.

Bohužel nejsem schopen očima zjistit "jak moc" jej čerpá, udělám to, to není problém, ale obávám se že uvidím "čerpající se olej" zkrz ozubená kola a tím to pro mě bude končit :-(

To jsem fakt zvědavý až to vyřeším čím to je, už mám na to jen dnešní a zítřejší odpoledne, v neděli se jede Sosnová :D
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod ger007 » pát kvě 10, 2013 11:14

ale vies ktore kolecko mam namysli, to do ktoreho sa z jednej strany zasunuje rozdelovac, a z druhej strany cerpadlo, ma vnutorny tisic hran a z vonku ma sikme zuby. j
Be better, not second best
if not better, be different
LADA !

1x2104X 16V, 1x 21044, 2 x 1111, 1xB210, 1xJawa550, 1x Toyota Avensis T25

Obrázek
детские игрушки
Uživatelský avatar
ger007
 
Příspěvky: 4784
Registrován: úte kvě 06, 2008 13:38
Bydliště: NMnV - Brno

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Martin-MTX » pát kvě 10, 2013 11:29

ger007 píše:ale vies ktore kolecko mam namysli, to do ktoreho sa z jednej strany zasunuje rozdelovac, a z druhej strany cerpadlo, ma vnutorny tisic hran a z vonku ma sikme zuby. j


Ano vim, dá se vyndat horem přesně jak píšeš. Vypreparuju ho a uvidíme co na něm uvidím.
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod MartasBrno » pát kvě 10, 2013 12:35

Jestli má čerpadlo velký odpor, je v něm něco špatně. Vyměnil bych ho i za cenu poslání kurýrem, pokud by to bylo důležité - ty opičárny nepřinesou podle mne kýžený efekt a dopadne to zle. Využil bych na honem Luďka, pokud s ním zvládáš předávku.
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod ger007 » pát kvě 10, 2013 12:43

ale tiez by som cerpadlo vyemnil za ine, ktore ma lepsi chod, doma mam aspon 4 aj jedno fungl nove, ale doma :-D
Be better, not second best
if not better, be different
LADA !

1x2104X 16V, 1x 21044, 2 x 1111, 1xB210, 1xJawa550, 1x Toyota Avensis T25

Obrázek
детские игрушки
Uživatelský avatar
ger007
 
Příspěvky: 4784
Registrován: úte kvě 06, 2008 13:38
Bydliště: NMnV - Brno

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Marek » pát kvě 10, 2013 12:48

A když už, tak vyměnit i ten pastorek nahoře. Ať to chodí po nových zubech.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5266
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Martin-MTX » pát kvě 10, 2013 13:15

Odpoledne jedu omrknout nějaká čerpadla, co má můj spolu-závodník doma, doufáím budou použitelné, podle toho bych narychlo kontaktoval Luďka - tomu tímto za nabídku děkuji! (ger007: tobě za nabídku taky děkuji, ale doufám, že nebudu nucen ji využít :D )

Jen si sám sobě pokládám otázku, jak se může zadřít olejové čerpadlo...
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Další

Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron