Motor ostře klepe - SPĚCHÁ - už byl LADA sraz

Moderátor: Moderátoři

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Martin-MTX » ned kvě 12, 2013 18:30

Vážení kolegové! Jdu opět navázat nitku v naší diskuzi. Marek má ve všem pravdu a všechno správně interpretoval. :D

Situace se má takto: sesadil jsem absolutně špičkové čerpadlo, podepřel pružinku podložkou a motor krásně maže cca do 8bar.

Bohužel se mi v sobotu večer (tj. včera, den před závodem) ozval zvláštní klepavý zvuk, který předtím slyšet nebyl. Je to velice silné a ostré ťukání, jako kdyby řetěz mlátil o blok. Cený sobotní večer jsem trávil opětovnou demontáží motorových součástí (napínák, vačka, ventily, rozvody) ale závadu neodhalil. Stále nedokážu uvěřit, že by byly takto slyšet šály, které jsem po nízkém mazání olej. čerpadla zkontroloval namátkovým rozebráním, a i přes "skutečně jen drobné známky opotřebení" nakonec nevyměnil..

Lámal jsem si nad tím hlavu až do půlnoci kdy jsem dospěl k závěru, že buď:

1) jsou to skutečně šály, které se cca 1kilometrovou jízdou (už při funkčím čerpadle) poškodili úplně a zcela brutálním způsobem
(ale ten zvuk prostě slyším někde z horní části motoru, né ze spodku!)
2) je to něco na převodovce/přítlačáku/setrváku
(jednou mi praskl plíšek na přítlačáku ale zvuk to byl jiný, tohle fakt strašně mlátí, resp cvaká)

Použil jsem i chytrou knihu, sekce závady, kde jsme postupně vyloučili všechny typy závad, až na to co sem napsal výše.


Nicméně nakonec jsem se rozhodl, že kdybych v hledání pokračoval, tak bych auto opravil cca někdy k ránu a byl na závodech absolutně nepoužitelný.

Nakonec jsem tedy o půlnoci poprosil Vojtu Krupku (zde na foru jako vojtakrupka), který mi propůjčil své závodní náčinní (LADA 2103 MTX) se kterým jsem dnes vyhrál LADA Cup... :D

Tímto tedy Vojtovi strašně moc děkuju, jsem rád, že jsem mu to nerozbil a že jsem zvítězil po minulé prohrané Bělé, na druhou stranu klobou dolů, vzhledem k tomu, že ještě stále jede v juniorech (a pár let v nich ještě zůstane) umí žigula vodit neskutečně dobře, jsem smutný za něj, že jel poslední jízdu na mokru a o vteřinky mu utekl pohár za 2 či 3 místo LadaCupu.


V současné době už vklidu a bez stresu (asi to tak je i lepší) všechno odstrojím a opravím, abych mohl mého závoďáka představit na srazu.

Až zjistím příčinu klepání a konečně dám motor do závodního stavu samozřejmě napíšu, čím to nakonec bylo, zatím je to velká záhada. Teď mě prosím omluvte, jdu dohánět spánkový deficit... :D
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Marek » ned kvě 12, 2013 18:56

Zajímavá zpráva. Že jsi tam někde nechal vraženej šroubovák??? :-D
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5267
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Martin-MTX » ned kvě 12, 2013 22:06

Kéž by :( ..jesli mi ho tam nevrazila konkurence :D
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod MartasBrno » ned kvě 12, 2013 23:05

Pardon, že se do toho stále nekvalifikovaně míchám a zlehčuju situaci :-) a díky za znalost většího kolečka.
Maťo měl jednu drobnou závadičku na lulubele, jestli se nepletu. Pořád to klepalo. L.M. seřizoval ventily a po seřízení praví: Matějí! Víš co? Něco ti v tom klepe! Oheň, děs a běs v očích majitele nepopíšu ;-) No, nakonec šel z motoru jeden píst na dvě půlky...
Obrázek
a když jsem se v 15-ti rozhodoval co dál dělat, poslouchat sestry byla pro mě jasná volba... :-D
Uživatelský avatar
MartasBrno
 
Příspěvky: 4442
Registrován: pon zář 08, 2008 13:10
Bydliště: Brno

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod ger007 » ned kvě 12, 2013 23:10

martas ma pravdu
ano tiez som mal rytmicke klepanie a nevedel som cim to je, klepalo to vo vsetkych otackach za studena menej za tepla viac, menil som hlavu, vacku, ventili, cerpadlo vsetko mozne az sa jedneho krasneho dna na dialnici auto tak rozklepalo az sa piest rozdrvil na milion casti :-D

Marek to vtedy dobre identifikoval na piestny cap ale sam som tomu nechce verit
Be better, not second best
if not better, be different
LADA !

1x2104X 16V, 1x 21044, 2 x 1111, 1xB210, 1xJawa550, 1x Toyota Avensis T25

Obrázek
детские игрушки
Uživatelský avatar
ger007
 
Příspěvky: 4784
Registrován: úte kvě 06, 2008 13:38
Bydliště: NMnV - Brno

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Marek » pon kvě 13, 2013 08:46

Jde o to, v jakém rytmu se ten zvuk ozývá - zda v rytmu otáčení kliky, nebo rytmu polovičním. Pak se dá aspoň přibližně identifikovat, zda to vychází od bloku, či od hlavy. Ale ať tak či tak - klepání je předzvěstí něčeho ne úplně příjemného. Dej, ať je to jen rozladěný ventil.
RENAULT Mégane Grandtour *04/2008 - 1,5dCi 78kW (06/2016-)
RENAULT Scénic *05/2012 - 1,4TCe 96kW (10/2023-)
Marek
 
Příspěvky: 5267
Registrován: úte čer 01, 2004 21:31
Bydliště: Třebíč, CZ

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Cory » pon kvě 13, 2013 09:24

Ak si niekto spomina na výpravu z Brna, ktorá šla s tromi 2105 do kyrgystanu, tak tí sa u mňa zastavili s tým, že im motor zdochol a ozyvalo sa z neho klepanie zo spodnej casti. Tak sme postupne vylucili alternator, vodnu pumpu, aj vačku sme zhodili dole a došli sme na to, že to bolo olejove čerpadlo. Po vymene čerpadla šiel motor tichučko.
Lada 2171 Priora 1,6 MPi (2013), Lada 2105 v regenerácii (1985), Lada 21044 1,9 MPi (1998), Škoda Felícia 1,3 SPi - 40kw (1996), 2 x Babetta 210 (1984,1988), Simson 70 ccm (1989), Zetor 4011 (1966)
Cory
 
Příspěvky: 11568
Registrován: stř čer 14, 2006 17:14
Bydliště: Snina/Košice

Re: nízký tlak oleje - SPĚCHÁ - v neděli jsou závody

Příspěvekod Martin-MTX » pon kvě 13, 2013 15:27

Reakce na poslední 2 příspěvy:

- klepaní jde s otačkama ale moc nepoznám jesli je to skutečně 1:1 či 2:1, ventily i vačici jsem samozřejmě kontroloval mezi prvníma
- altik, pumpa - tím to nebude ale i přesto sundám klíňák a natočím bez něj, uvidíme...
- olejové čerpadlo - to jsem vyměnil, předtím to klepalo stejně jen velice slabě takže tím to 100% není

až přijdu z práce budu hledat dále, nevzdávám se :)

Navrhuji přejmenovat toto téma na nový název: "motor ostře klepe - SPĚCHÁ - za 14 dní je LADA sraz" :D
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Téma přejmenováno

Příspěvekod Hurikán » pon kvě 13, 2013 15:59

Máš to. ;) Po čase téma rozdělím a učešu. Může to být dobré poučení pro někoho dalšího.

A.
Моя фотогалерея здесь.

Я слежу за тобой. Всегда!
Obrázek
Uživatelský avatar
Hurikán
 
Příspěvky: 5802
Registrován: čtv úno 17, 2005 11:07
Bydliště: Brno

Re: Motor ostře klepe - SPĚCHÁ - za 14 dní je LADA sraz

Příspěvekod Martin-MTX » pon kvě 13, 2013 16:29

Díky, přesně tak, každý vyřešený problém se může někomu hodit.

offtopic: Ještě jsem přemýšlel, že se tu na fóru často řeší různé sportovní úpravy a to na různých místech a různou formou. Dám přiklad: když jsem hledal, jaký by měl být předstih (alespoň zhruba) na upraveném motoru, našel jsem pouze témata obsahující slovo "předstih" ale vše se týkalo sériovky. Možná by bylo fajn mít ještě jednu sekci, např. Upravujeme LADY pro soutěže nebo tak nějak, kde by byly tyto moudra (nejen o motoru sepsané) Sám bych do toho velice rád přispíval, protože přece jen už jsem s tím autem za ty leta nějak pokročil. Velkou část věcí vím od Marka, takže by asi stejně byl jejím "mentorem" on, ale různé fígle znám i od závodníků, které LADY jezdili a nebo i současně jezdí. Mohlo by to být zajímavé pro všechny, co chtějí ladovky upravovat. Nejblíže tomu je sekce "zajimave upravy a vylepseni" takže možná tam. Ale dost teorie, jdeme dál hledat "klapací závadu", "mazací závada" již byla vyřešena výměnou čerpadla a hnacího kola.
LADA 1600MTX Rallye Team
http://ladamtx.cz/
Uživatelský avatar
Martin-MTX
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř lis 08, 2006 18:32
Bydliště: Mělník

Re: Motor ostře klepe - SPĚCHÁ - za 14 dní je LADA sraz

Příspěvekod Petr HC » pon kvě 13, 2013 18:14

Если бы автомобили Лада были безпроблематичными, я бы определенно русский язык забыл.
Uživatelský avatar
Petr HC
 
Příspěvky: 2295
Registrován: stř lis 21, 2007 11:27
Bydliště: Hořice

Re: Motor ostře klepe - SPĚCHÁ - za 14 dní je LADA sraz

Příspěvekod Dusan » stř kvě 15, 2013 08:32

Ked som kupoval modreho zigula, nezdalo sa mi pri nastartovanom motore, nieco tam zlahka klepalo. Neriesil som to, kedze majitel sa dusoval ze kazdy tyzden jazdi 200km hore dole. Kedze po case prislo na to ze som dava znizenu hlavu som zistil ze piest na 4 valci bol chyteny, a cap v pieste chodil stuha, niekde ja fore je aj foto. Motor vydaval zlahka tukavy zvuk. Tak ze mas sa naco tesit, Poreferuj co bolo nakoniec.
Dusan
 
Příspěvky: 3869
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

Re: Motor ostře klepe - SPĚCHÁ - za 14 dní je LADA sraz

Příspěvekod dusin » stř kvě 15, 2013 09:07

Ještě mě napadá,změř si vůli pístů ve válcích,mi to taky lehce klepe a dělá to (asi) velká vůle cca 0,3mm na čtvrtém válci,ostatní jsou na hraně-0,15,mm.Jede to jakš takš.
2103 - красное октябрь
21061 - экспедиционной машине/էքսպեդիցիոն մեքենա/საექსპედიციო მანქანა
2101 - Lahváček (Echt veterán 1975)
Uživatelský avatar
dusin
 
Příspěvky: 1022
Registrován: čtv srp 26, 2004 17:42
Bydliště: Libomyšl

Re: Motor ostře klepe - SPĚCHÁ - za 14 dní je LADA sraz

Příspěvekod Vašátor » stř kvě 15, 2013 11:58

Klepavý zvuk podobný starému dieselu může dělat i nerovnoměrné opotřebení vahadel a seřizovacích šroubů. Řešil jsem toto na motoru, který měl najeto poctivých 60 000km, navíc to byla řemenová 2105 a motor klepal jako diesel. Nakonec nepomohlo nic jiného, než prasácké nastavení vůlí ventilů na velmi těsných 0,1mm. Klepot výrazně ztichnul a bylo jasno. Měsíc na to majitel přijel s novými seřizovacími šrouby a vahadly, vačka zůstala .... a najednou byl motor tichounký :). Zajímavé je, že pouhým okem jsem výraznější opotřebení nezaznamenal, nicméně seřizovací šrouby byly zajímavě nerovnoměrně oleštěné. Žádné hrubé drážky, známky vytlučení, nic...
Vašátor / TŘI SESTRY <III> LADA GANG / osa Brno - Plzeň / cituji "ladaklub je jen náhodně zformovaná banda hovad"
http://www.classic-oldtimer.cz _______ http://ladaauto.wz.cz _______ http://tatry.kvalitne.cz/
Uživatelský avatar
Vašátor
 
Příspěvky: 9311
Registrován: pon lis 01, 2004 13:56
Bydliště: Brno

Re: Motor ostře klepe - SPĚCHÁ - za 14 dní je LADA sraz

Příspěvekod Dusan » čtv kvě 16, 2013 17:57

Ono netreba poprehadzovat zabehnute vahadla na ine sruby :)
Dusan
 
Příspěvky: 3869
Registrován: stř čer 02, 2004 17:29
Bydliště: Kosice-okolie

PředchozíDalší

Zpět na Hnací soustava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků